Po sočių pietų atrodo, kad pakilsite į orą? Nemalonių pojūčių ir situacijų įmanoma išvengti.
Žarnyno dujų išsiskyrimas – natūralus fiziologinis procesas, tačiau jis gali sukelti daug problemų. Ypač kai nepavyksta susivaldyti ir dujos išsiveržia nespėjus nueiti į tualetą, lydimos garso, nemalonaus kvapo arba esant viešumoje, kartu su kitais žmonėmis. Ką ir kalbėti, kai pilvą ima pūsti atsakingiausiu momentu – per svarbų pristatymą, egzaminą, iškilmingame renginyje. Kaip išvengti tokių situacijų, dėl ko pilvą gali pūsti dažniau ir stipriau, o kada tai gali būti ligos požymis ir vertėtų pasikonsultuoti su specialistais?
Kas yra normalu ir kada reikia susirūpinti?
Kai kurie tyrimai atskleidžia, kad vidutiniškai kiekvienas sveikas žmogus išleidžia žarnyne susikaupusias dujas apie 12-25 kartus per dieną. Dažniausiai tai vyksta tyliai ir nepastebimai, dujos yra bekvapės, todėl kartais net ir patys to nepajuntame. Per parą žarnyne susikaupia nuo 0,6 iki 1,8 litrų dujų, ir organizmas turi jų atsikratyti, kitaip gal ir nesprogtume, tačiau savijauta tikrai būtų labai prasta. Žarnyno dujos pašalinamos dviem būdais – arba per išangę, arba per burną raugėjant.
Dujos žarnyne gaminasi virškinimo proceso metu, kai žarnyno bakterijos skaido į jį patekusį maistą. Jos gali būti kelių rūšių, dažniausiai tai vandenilis ir metanas, taip pat nedidelis kiekis vandenilio sulfido, kuris yra itin nemalonaus kvapo dėl jame esančios sieros. Virškinimo metu susidariusios dujos šalinamos per išangę. Tam tikrų rūšių dujos – deguonis, azotas ir anglies dioksidas patenka į skrandį iš aplinkos, kartu su praryjamu oru. Šios dujos kaupiasi viršutinėje virškinimo trakto dalyje ir pasišalina raugėjant.
Žarnyne susikaupus dujoms paprastai daugiau ar mažiau padidėja pilvo apimtis, jaučiamas tempimas, spaudimas, raižymas ar netgi skausmas, girdisi gurgėjimas, gali pykinti. Retesniais atvejais, jeigu dujos ilgesnį laiką nepasišalina, gali sutrikti kvėpavimas, nes jos spaudžia ne tik žarnų sieneles, bet ir virš žarnyno esančią diafragmą. Pilvo pūtimą gali lydėti ir kiti virškinimo sutrikimai – pavyzdžiui, vidurių užkietėjimas arba viduriavimas, sunkumas skrandyje, nevirškinimo jausmas.
Kokios ligos ir būklės gali turėti įtakos?
Taigi, orą gadiname visi, tačiau jeigu tai pradeda varginti labiau nei įprastai, nepriklausomai nuo to, kokį maistą valgome, reikėtų suklusti. Į gydytojus pagalbos patartina kreiptis, jeigu staiga atsirado pokyčių – dujų susikaupia itin daug, jaučiate didesnį skausmą, praradote apetitą, atsirado tuštinimosi sutrikimų, tai ne tik kelia diskomfortą, bet ir trukdo kasdienei veiklai. Padidėjęs dujų išsiskyrimas gali pasireikšti sergant kai kuriomis ligomis, ar būti pavojingų būklių požymis, todėl delsti nevertėtų.
Žarnyno dujos kaupiasi nuolatos tiems asmenims, kurie netoleruoja laktozės arba fruktozės ar serga celiakija, liga, kai organizmas negali suviršinti gliuteno. Dirgliosios žarnos sindromas, gastroezofaginis refliuksas, tulžies akmenligė, kasos uždegimas, vidurų užkietėjimas taip pat gali sukelti dažną pilvo pūtimą. Daugiau žarnyno dujų gali gamintis, kai plonąjame žarnyne yra per didelis kiekis bakterijų. Įtakos gali turėti sąaugos pilvo ertmėje, pilvo išvarža, storosios žarnos, kiaušidžių vėžys. Taip gali atsitikti po kai kurių chirurginių žarnyno operacijų.
Sergant diabetu gali išsivystyti gastroparezė, kuri sutrikdo virškinimą ir padidina žarnyno dujų išsiskyrimą. Žarnyno dujų perteklius yra dažnas žarnų divertikulito, Krono ligos, opinio kolito simptomas. Pilvo pūtimą gali paskatinti vaistai – priešuždegiminiai, nuo skausmo, antibiotikai, laisvinantys vidurius, padidėjusiam skrandžio rūgštingumui gydyti. Žarnyno dujų kaupimasis dažnai vargina moteris kelis mėnesius po gimdymo, nes jo metu paveikiami raumenys ir nervai aplink išangę. Stresas ir nerimas – dar viena šio fiziologinio proceso priežastis.
Ar pakanka pakeisti įpročius ir mitybą?
Jeigu pilvo pūtimas tampa kasdieniu reiškiniu, bet jokios ligos ar sutrikimo nenustatoma, dažnai užtenka nevalgyti tam tikrų maisto produktų. Nustatyta, kad žarnyno dujų išsiskyrimą skatina cukrus, laktozė, fruktozė, dirbtiniai saldikliai. Tai pat ankštinės daržovės, ypač pupelės, žirniai, įvairūs grūdai, kai kurie vaisiai – obuoliai, kriaušės, slyvos. Visų rūšių kopūstai, agurkai, svogūnai, česnakai taip pat pučia pilvą, išsiskiriančios jų suvalgius dujos turi aštrų kvapą.
Produktai, kuriuose yra daug krakmolo, net tokie kaip bulvės, kukurūzai arba makaronai taip pat gali sukelti pilvo pūtimą. Siekiant jo išvengti rekomenduojama atsisakyti bet kokių gėrimų su angliarūgšte, alaus. Vyne irgi yra medžiagų, skatinančių žarnyno dujų išsiskyrimą. Šį procesą gali skatinti ir maisto produktai, kurie turi daug skaidulų, kurių yra augaliniame maiste – vaisiuose, daržovėse, grūduose, ankštinėse kultūrose, šių medžiagų organizmas negali suvirškinti.
Skaidulų turintį maistą geriau valgyti virtą, tada dujų kaupsis mažiau. Dar viena naudinga rekomendacija – ilgiau juos kramtyti. Bendrai, jeigu dažnai pučia pilvą, patartina valgyti ir gerti kuo lėčiau, dažniau ir po mažiau. Reikėtų atsisakyti kramtomosios gumos, nes ją kramtant prisiryjama daug oro, čiulpti ledinukus. Valgant nekalbėkite, tada mažiau oro pateks į skrandį per burną. Jei mažai judate, didelę laiko dalį sėdite, dujos žarnyne taip pat linkusios kauptis labiau. Jei esate sveiki, o šios priemonės nepadeda, gali būti skirtas gydymas pilvo pūtimą mažinančiais preparatais. Diskomfortą sumažina ir pipirmėtės, ramunėlių, šalavijų, imbiero arbatos.
Įdomūs faktai
- Žarnyno dujos, išsiveržusios per išangę juda dideliu greičiu – maždaug 3 metrų per sekundę.
- Dujų išsiveržimą lydintį garsą sukelia išeinamosios angos vibracija.
- Tik maždaug 1 proc. iš žarnyno išsiskiriančių dujų yra nemalonaus kvapo, visos kitos – bekvapės.
- Daugiau dujų išsiskiria miegant. Be to, jų daugiau gaminasi kopiant į kalnus ir skrendant lėktuvu – tai susiję su slėgio svyravimais.
- Kai skrandis tuščias, sveiko žmogaus žarnyne yra apie 100 - 200 ml dujų, pavalgius ir virškinant nuo 214 iki 705 ml.
- Bandymas sulaikyti žarnyne susikaupusias dujas – ne tik didelis diskomfortas. Kuo ilgiau tai trunka, tuo didesnė dalis dujų reabsorbuojamos į kraujotakos sistemą ir pašalinamos kartu su iškvepiamu oru. Stengiantis sulaikyti dujas gali pradėti graužti rėmuo, atsirasti kitų virškinimo sutrikimų.
- Išangės sfinkteris silpnėja su amžiumi, todėl vyresniems asmenims gali būti sunkiau sulaikyti dujas.
Ar žinote, kad:
Jeigu nenorite keisti mitybos įpročių, atsisakyti mėgstamų produktų ar pilvą pučia dėl ligos, o gydymas nepadeda, galima įsigyti specialų įklotą apatinėms kelnaitėms, pagamintą iš anglies pluošto. Jis neutralizuoja žarnyno dujų kvapą. Jau gaminami ir apatiniai iš šio pluošto.