Pilvo pūtimas ir diegliai – įveikiami, svarbu tiksli diagnozė
Pilvo pūtimas ir kūdikių diegliai – vienos dažniausių priežasčių, dėl kurių mažyliai būna irzlūs ir neramūs. Jie gali klykti ištisas valandas, varydami iš proto tėvus. Šis sutrikimas, atsirandantis dėl to, kad žarnyne kaupiasi dujos arba oras, nepavojingas, tačiau suaugusiems sukelia daug nerimo: jo neįmanoma nustatyti jokiais tyrimais, o simptomai ne visada būna aiškūs. Juo labiau, kad pats mažylis negali pasakyti, kas jam yra. Kaip atpažinti, kad vaikeliui greičiausiai skauda pilvą dėl jame susikaupusių dujų ar oro ir kaip jam padėti?
Reikia atidžiai stebėti elgesį
Pilvo skausmas dėl meteorizmo vargina apie 40 proc. kūdikių pirmaisiais jų gyvenimo metais. Pasak specialistų, dažniausiai pūsti pilvą kūdikiams pradeda sulaukus maždaug vieno mėnesio ir tai tęsiasi iki trijų ar keturių mėnesių. Tačiau kai kuriuos vaikus nemalonūs pojūčiai vargina ir iki pusės metų, rečiau – iki metų. Pavieniais atvejais pilvą pūsti gali ir praėjus kelioms dienoms ar savaitei po gimimo. Vis dėl to naujagimių verksmo negalima nurašyti vien tik pilvo diegliams, tai gali būti kitų sunkių, sveikatai ir gyvybei pavojingų ligų, sutrikimų požymis.
Gydytojai, diagnozuodami pilvo pūtimą ir kūdikių dieglius, paprastai remiasi ne tik apžiūra, stebėjimu, bet ir patirtimi, nuojauta. Labai svarbi tėvų suteikta informacija apie vaiko elgesį. Jie turi atkreipti dėmesį, kada ir kaip jis pradeda verkti, kiek ilgai tai trunka, kada jis nusiramina. Jeigu mažylis darosi neramus pavalgęs, verkti ima staiga, o pasituštinęs ar išėjus dujoms iškart nutyla, greičiausiai dėl to kaltas būtent meteorizmas. Reikėtų stebėti, kaip kūdikis jaučiasi nurimęs, ar yra žvalus, aktyvus, elgiasi įprastai, ar vangus, nusilpęs.
Labiausiai tikėtinos priežastys
Dujos kūdikių žarnyne gali kauptis dėl įvairių priežasčių. Viena iš jų – jie prisiryja oro, taip gali atsitikti netaisyklingai žindant krūtį, neteisingai laikant buteliuką ar tiesiog jiems leidžiant daug garsų. Kūdikiai prisiryja oro ir verkdami, ypač kai ilgai ir garsiai klykia. Jeigu jiems aprimus pasigirdo purptelėjimas, abejonių nebėra. Kita vertus, galbūt jie verkė dėl to, kad skaudėjo pilvą dėl susikaupusių dujų? Dažnai meteorizmas kankina kūdikius, kuriems užkietėję viduriai. Tai gali būti ir dėl rėmens, kai skrandžio rūgštis dirgina stemplę.
Dar viena prielaida – dujos žarnyne kaupiasi dėl to, kad kūdikių virškinimo sistema dar nėra iki galo susiformavusi, nebrandi, dar tik mokosi virškinti maistą, todėl šio proceso metu išsiskiria daugiau dujų. Tai paaiškintų, kodėl po poros mėnesių daugeliui vaikų pilvo skausmai ir diegliai praeina. Taip gali atsitikti ir susirgus virusine žarnyno infekcija, tačiau tada paprastai yra kitų simptomų – pykinimas, vėmimas, viduriavimas. Meteorizmas gali varginti ir pradėjus valgyti naują maistą, tai gali būti jautrumo ar alergijos tam tikriems produktams požymis.
Kas sukelia spaudimą ir skausmą?
Pilvo pūtimu vadinamo proceso metu skrandyje ir žarnyne susiformuoja mažyčiai oro burbuliukai arba kaupiasi dujos. Jie ir sukelia spaudimą, skausmą, spazmus, pykinimą, gali girdėtis gurgėjimas, padidėti pilvo apimtis. Dujos pasiskirsto skrandyje ir skirtinguose žarnyno segmentuose. Prisikaupus skrandyje, jos veržiasi aukštyn stemple ir tada vaikas raugėja. Žarnyne susikaupusių dujų atsikratoma kartu su išmatomis, tačiau kai jų susidaro itin daug, ir tiesiosios žarnos sfinkteris nebepajėgia sulaikyti, jos išeina per išangę.
Kai kūdikis neramus dėl pilvo pūtimo ir jo keliamo skausmo, jam būdingas ne tik verksmas, bet ir tam tikras elgesys: mažylis gali riesti nugarą, kelti ir lenkti prie pilvo kojas, spardytis, kūnelis būna įsitempęs, kumštukai suspausti. Diegliams praėjus, atsirūgus ar išėjus dujoms, jis pastebimai atsipalaiduoja. Meteorizmo sukeltas skausmas dažniausiai pasireiškia praėjus pusvalandžiui – 40 minučių po maitinimo ir gali trukti nuo kelių, keliolikos minučių iki pusvalandžio ir ilgiau. Gali kartotis kasdien, dažniau antroje dienos pusėje.
Kūdikių diegliai: kaip išvengti ir palengvinti būklę?
Jei kūdikių diegliai yra sukeliami pilvo pūtimo, rekomenduojama po maitinimo vaiką palaikyti vertikalioje padėtyje, arba guldyti ant dešinio šono, kol atsirūgs ar atpils. Jei jis neramus ir po to, pasiguldykite ant rankos pilveliu į apačią taip, kad susidarytų spaudimas nuo kūno svorio, ir panešiokite. Gali padėti ir lengvas masažas, masažuojant pagal laikrodžio rodyklę ar tiesiog šiluma, delnas ar koks nors kitas šiltas daiktas (lygintuvu pašildytas vystyklas ar rankšluostis), uždėtas ant pilvo. Padeda ir energingas kojyčių palankstymas sulenkus pritraukiant jas prie pilvo.
Mažylius, kuriuos vargina pilvo pūtimas ir kūdikių diegliai, jei jie jau gerai laiko galvą, rekomenduojama kasdien guldyti ant pilvuko ir leisti jiems kurį laiką taip pabūti, skatinant judėti šioje padėtyje, šliaužti. Gydytojai dažnai pataria neramų dėl pilvo skausmo ir dieglių kūdikį pasiimti į automobilį ir pasivažinėti. Kodėl tai padeda, nėra aiškaus atsakymo, tačiau išbandžiusieji šį metodą džiaugiasi. Manoma, kad lengvas supimas, lingavimas važiuojant juos ramina, padeda atsipalaiduoti. Kai kurie geriau pasijunta supami ant rankų, vežimėlyje ar lopšyje.
Pirmoji pagalba ir profilaktika
Jeigu visos minėtos priemonės nepadeda, ir esate tikri, kad vaikas nerimsta ir dėl to kaltas dėl pilvo pūtimas bei kūdikių diegliai, galima mažyliui duoti lašų nuo pilvo skausmo ar įdėti specialią žvakutę, šie preparatai palengvina būklę – padeda dujoms ir orui pasišalinti iš žarnyno. Išvengti pilvo pūtimo ar jį sumažinti gali padėti probiotikai. Galima išbandyti ir įvairias gerinančias virškinimą žolelių arbatas, ypač kurių sudėtyje yra pankolio, ramunėlių, kmynų, melisos, mėtų, krapų.
Nenuvertinkite profilaktinių priemonių. Maitinant kūdikį laikykite jį taip, kad galva būtų šiek tiek aukščiau nei pilvas. Kartais vaikai prisiryja oro, jei dėl per mažos laktacijos pienas iš krūties bėga pamažu ir jiems reikia stipriai žįsti. Tokiu atveju reikėtų pasitarti su žindymo konsultantu ar gydytoju. Ne ką geriau, jeigu mažylis geria labai godžiai ir pabaigia buteliuką labai greitai, nes taip irgi prisiryja oro. Yra specialių žindukų, kurie privers valgyti lėčiau. Naudingas patarimas – viduryje kiekvieno maitinimo pakelkite kūdikį į vertikalią poziciją ir palaikykite, kol atsirūgs, tik tada tęskite maitinimą. Leiskite jam atsirūgti ir baigus valgyti, kol to nepadarys, neguldykite.
Faktai ir skaičiai
- Yra duomenų, kad kūdikių pilvo pūtimas ir kūdikių diegliai gali būti susiję su neurologinėmis priežastimis jiems po gimimo adaptuojantis prie pasikeitusios aplinkos.
- Kai kurie tyrimai rodo, kad taip gali atsitikti dėl žarnyno bakterijų pusiausvyros sutrikimo.
- Dar viena galima priežastis – permaitinimas ar maitinimas netinkamu maistu.
- Pilvo pūtimo ir dieglių rizikos faktoriai yra motinos rūkymas nėštumo metu, priešlaikinis gimdymas.
Pilvo pūtimą ir dieglius galima įtarti, kai:
- Kūdikis nesant aiškios priežasties verkia ilgiau nei 3 val. per dieną;
- Jeigu tai kartojasi dažniau nei tris kartus per savaitę;
- Jeigu tai tęsiasi ilgiau nei tris savaites.