Molibdenas
Molibdeno funkcijos
Molibdenas yra mikroelementas, ypač reikšmingas kepenų veiklai. Jis dalyvauja aminorūgščių apykaitos procesuose, hemoglobino sintezėje, kaulų ir kremzlių medžiagų apykaitoje, taip pat yra svarbus kauluose vykstančiai fosforo apykaitai. Mikroelementas molibdenas dalyvauja geležies apykaitoje ir aktyvina kepenų detoksikacijos procesus. Jis taip pat kovoja su nitrozaminais, kurie gali sukelti vėžinius susirgimus. Molibdenas padeda reguliuoti jauno organizmo augimą ir gali stabdyti dantų ėduonies vystymąsi. Molibdenas dalyvauja skaidant ir šalinant sulfitus, kurių organizmas gauna su baltyminiu maistu arba su maistu, kuriame yra sulfitų kaip konservantų, aktyvina kepenų detoksikacijos procesus.
Rekomenduojama molibdeno paros norma
Rekomenduojama molibdeno paros norma 45–100 mikrogramų.
Pagrindiniai molibdeno šaltiniai
Molibdenu daugiausiai prisotintos tamsiai žalios spalvos lapinės daržovės, kepenys ir pienas. Mikroelemento yra ankštinėse daržovėse (pavyzdžiui, pupelėse, žirneliuose, lęšiuose), javų grūduose ir riešutuose.
Požymiai, parodantys molibdeno trūkumą
Organizmui, kuriam trūksta mikroelemento molibdeno, gali sutrikti fermentų veikla. Taip pat molibdeno trūkumas skatina nenormalų sieros metabolitų kiekio išsiskyrimą kartu su šlapimu, todėl sumažėja šlapimo rūgšties koncentracija, o šlapime padaugėja hipoksantino ir ksantino. Vyresniame amžiuje trūkumas gali paskatinti gleivinių silpnėjimą, o vyrams per mažas molibdeno kiekis gali sukelti impotenciją.