Lubrikantai – ne tabu, o pirmoji pagalba kai skauda ar nejaučiate malonumo
Sveikos moters makštis visą laiką yra natūraliai drėgna, o seksualiai susijaudinus sudrėksta dar labiau. Tačiau dėl įvairių priežasčių lubrikacijos procesas gali sutrikti, tada makšties sienelės išsausėja, praranda elastingumą, lengviau sudirgsta. Lytiniai santykiai tampa skausmingi, jų metu gali atsirasti makšties gleivinės pažeidimų, diskomfortas jaučiamas ilgesnį laiką. Tokiais atvejais nemalonių pojūčių išvengti padės dirbtiniai lubrikantai. Jie rekomenduojami ir naudojant prezervatyvus, kad pagerintų slydimą, arba tiesiog siekiant didesnio malonumo.
Gręsia bet kokiame amžiuje
Makšties sausumas dažniausiai pasireiškia moteriai senėjant, ypač priešmenopauziniu ir menopauzės laikotarpiu, kai keičiasi hormonų pusiausvyra. Tai atsitinka sulaukus maždaug 40 metų amžiaus, kai atsiranda vadinamojo moteriškojo hormono estrogeno, atsakingo už audinių elastingumą, drėgmės palaikymą, trūkumas. Tuomet makšties sienelės išsausėja, suplonėja, tampa labiau pažeidžiamomis. Šio hormono gali pritrūkti ir pašalinus kiaušides, kurios jį gamina. Didesnė rizika, kad makštis taps sausa dėl estrogeno trūkumo kyla ir žindant kūdikį krūtimi.
Jaunesniame amžiuje dėl šios problemos kaltos įvairios ligos. Taip gali atsitikti sergant onkologinėmis ligomis, kai moterys gydomos chemoterapija ar spinduline terapija, šiuo simptomu pasireiškia šalutinis tokio gydymo poveikis. Nuo jos neretai kenčia ir sergančios cukriniu diabetu, autoimuninės kilmės sutrikimais, tokiais kaip Sjögren sindromas, depresija, dėl vartojamų vaistų. Sergant alerginėmis ligomis makšties natūralus drėkinimo procesas sutrinka dėl naudojamų antihistamininių preparatų.
Svarbi ir mityba, ir higiena
Įtakos turi ir įpročiai. Pavyzdžiui, kai organizmas nuolatos gauna nepakankamai skysčių, dažnai patiriama dehidratacija, nevisavertė mityba. Tas pats pasakytina ir apie nuolatos patiriamą didelį stresą, įtampą. Rūkymas – dar vienas šio sutrikimo rizikos faktorių. Kaip ir pernelyg didelė švara. Tai gresia moterims, kurios intymiai higienai skiria per daug dėmesio – per dažnai prausiasi, naudoja netinkamus prausiklius su kvapiosiomis, antiseptinėmis medžiagomis ir panašiai. Dėl to makštis gali sudirgti, nes suardomas natūralus jos mikrofloros balansas.
Jei makštis nesudrėksta iki reikiamo lygio lytinių santykių metu, priežastis gali slypėti ir kūno anatomijoje, ši problema kai kurių šaltinių duomenimis netgi siejama su paveldėjimu. Panašiai kaip vieni žmonės prakaituoja labiau, o kiti mažiau tiesiog dėl to, kad tai įgimta jų savybė. Nuo to dažnai kenčia ir moterys, sergančios bakterine vaginoze, grybelinėmis infekcijomis, kitomis makšties uždegiminėmis ligomis, naudojančios geriamuosius kontraceptikus. Taip gali atsitikti ir prieš mėnesines, kai organizmas gamina mažiau lytinių hormonų.
Kaip nesuklysti renkantis?
Lubrikantų yra skirtingų tipų, skirtingiems poreikiams. Jie gali būti pagaminti vandens pagrindu, vienų sudėtyje yra glicerino, kiti gaminami be jo. Lubrikantai su glicerinu yra skirti naudoti lytinių santykių metu, kai apsisaugoti nuo nepageidaujamo nėštumo ar infekcijų naudojami prezervatyvai. Jie dažnai gaminami su kvapiosiomis medžiagomis ir greičiau džiūsta. Lubrikantai be glicerino mažiau dirgina makštį. Dar yra lubrikantų su silikonu. Šių lubrikantų poveikis išlieka ilgiausiai, jie paprastai būna bekvapiai ir beskoniai, nesukelia alerginių reakcijų.
Kita populiari lubrikantų grupė – lubrikantai, pagaminti aliejaus pagrindu. Jie būna dviejų rūšių, kurių sudėtyje yra natūralių arba sintetinių aliejų. Tokių lubrikantų trūkumai – palieka dėmes, juos sunkiau nuplauti, sintetiniai aliejai gali suerzinti odą. Jie netinkami naudoti su lateksiniais prezervatyvais, nes gali juos pažeisti. Dar vienas lubrikantų tipas – natūralūs. Jie gaminami be jokių cheminių medžiagų, sudėtyje nėra nei parabenų, nei konservantų, jokių dažiklių ar kvapiklių, tik iš natūralių augalinių ingredientų. Pasirinkus juos mažesnė tikimybė, kad bus sudirginta makštis.
Įvertinkite savo poreikius
Jeigu vargina makšties sausumas, verčiau įsigyti lubrikantą be glicerino, o tinkamiausias pasirinkimas – silikoniniai lubrikantai. Produktai, kuriuose yra glicerino netiks dažnai sergant grybelinėmis makšties infekcijomis. Naudojant lubrikantą kartu su prezervatyvu, venkite sudėtyje turinčių bet kokių aliejų. Jei planuojate seksu užsiimti vandenyje, vandens pagrindu pagaminti lubrikantai nusiplaus ir neatliks savo funkcijos, tačiau taip neatsitiks, jei naudosite silikoninius. Lubrikantai su kvapais gali sukelti alergines reakcijas, jei esate jautresni joms, rinkitės beskonius ir bekvapius.
Ar žinojote, kad lubrikantai ir makšties drėkinimui skirti produktai – ne vienas ir tas pats? Makšties sausumui pašalinti tam, kad nejaustumėte dėl jo atsiradusio diskomforto, sudirgimo, naudojami drėkinantieji preparatai (žvakutės, losjonai ir panašiai) nesudrėkins jos tiek, kad pašalintų skausmą lytinių santykių metu. Taip yra dėl to, kad jie greitai susigeria į makšties gleivinę, išorinių lytinių organų odą. Jei po lubrikantų naudojimo juntamas niežulys, deginimo pojūtis, skausmas, atsirado patinimas ar bėrimai, būtina jį gerai nuplauti. Nepraėjus šiems simptomams, reikėtų kreiptis į gydytojus.