Kodėl kartais jaučiamės lyg prariję balioną?
Aut. Teodora Vaitkutė
Dujų išsiskyrimas yra natūrali virškinimo proceso dalis. Dažniausiai su tuo susijęs pilvo pūtimas, jį lydintys nemalonūs pojūčiai greitai praeina ir gyventi netrukdo. Tačiau kai kuriuos žmones šis fiziologinis reiškinys vargina labiau, sukelia daug nepatogumų. Dėl to gali būti kalti mitybos įpročiai, gyvenimo būdas, stresas, tokiu būdu pasireiškia kai kurios ligos. Gydytojai įspėja, kad šio simptomo, nors jis ir neatrodo labai grėsmingas, ignoruoti nevertėtų, ypač jam užsitęsus.
Reaguoja labai individualiai
Pilvo pūtimą gali sukelti ne tik virškinant maistą vykstančių cheminių reakcijų metu žarnyne išsiskiriančios dujos, bet ir oras, kai didesnis jo kiekis patenka į žarnyną valgant, ryjant, kalbant. Jis pasireiškia pilnumo pojūčiu, spaudimu, skausmu, gurgėjimu, pykinimu, gali padidėti pilvo apimtis. Pasišalinus dujoms ar orui, šie pojūčiai išnyksta. Kai skrandis tuščias, sveiko žmogaus žarnyne yra apie 100–200 ml dujų – anglies dvideginio, metano, azoto, vandenilio.
Pavalgius ir vykstant virškinimui jų kiekis gali svyruoti nuo 214 iki 705 ml. Dujos pasiskirsto skrandyje ir skirtinguose žarnyno segmentuose. Jų prisikaupus skrandyje, jos veržiasi aukštyn stemple ir tada raugėjame. Žarnyne susikaupusių dujų atsikratome kartu su išmatomis, kai jų susidaro itin daug, ir tiesiosios žarnos sfinkteris nebepajėgia sulaikyti, jos išeina per išangę. Sveikas žmogus dujas vidutiniškai išleidžia nuo 14 iki 24 kartų per dieną, kai kada to net nejausdamas.
Skrandyje esančios dujos yra bekvapės. O susidarančios žarnyne, kai valgome produktus, kurie plonojoje žarnoje neįsisavinami (angliavandenius ir ląstelieną) ir nukeliauja į storąją žarną, kur vyksta jų fermentacija padedant žarnyno bakterijoms, turi nemalonų kvapą. Gyvūninės kilmės baltymai, tokie kaip kiaušiniai ar mėsa, kopūstinės daržovės kalti dėl ypač aštraus kvapo, valgant ląstelieną, esančią vaisiuose ir kitose daržovėse, jis kiek švelnesnis.
Įtakos tam, ar mums dažnai ir kaip stipriai pučia pilvą, turi ir individualios savybės. Kai kurių žmonių žarnynas jautresnis, ir dėl to juos labiau vargina pilvo pūtimas, nepriklausomai nuo mitybos raciono. Šis sutrikimas vadinamas visceraliniu hiperjautrumu, tai reiškia, kad kūnas į susikaupusias dujas reaguoja perdėtai. Tyrimai atskleidžia, kad šių pacientų žarnyne ir skrandyje esantis dujų kiekis dažniausiai yra normalus, toks pats kaip visiškai tuo nesiskundžiančių.
Sutrinka šalinimo mechanizmas
Harvardo medicinos mokyklos gastroenterologijos ekspertė Kyle Staller aiškina, kaip tai vyksta: kai suvalgome daugiau maisto, skatinančio dujų išsiskyrimą, pilvo raumenys susitraukia ir diafragma pajuda į viršų, link krūtinės ertmės, kad atsirastų daugiau vietos dujoms. Diafragma yra raumuo, skiriantis skrandį ir krūtinės ląstą. Tačiau kai kuriems tokiais atvejais diafragma nusileidžia žemyn. Todėl pilvo siena ima plėstis į šonus, pilvas išsipučia. Tai lemia kūno fiziologija ir anatomija.
Dujų užsilaikymą gali lemti įvairūs virškinimo sutrikimai ir ligos. Pavyzdžiui, funkcinė dispepsija, ji diagnozuojama, kai epigastriume nuolatos jaučiamas diskomfortas, skausmas, tačiau jokių organų ir organizmo sistemų patologijų nenustatoma. Ja besiskundžiantys pacientai neretai kenčia ir nuo pilvo pūtimo, jį lydinčių nemalonių pojūčių, tokiems atvejams būdinga, kad dujos sunkiau pasišalina iš virškinimo sistemos, tarsi užstringa skirtingose žarnyno dalyse.
Dirgliosios žarnos sindromas – dar viena liga, dėl kurios pilvo pūtimas gali tapti kone kasdieniu palydovu. Nustatyta, kad sergantieji dirgliosios žarnos sindromu dažniau jaučia skausmą ir diskomfortą dėl susikaupusių dujų, tai siejama su tuo, kad jų žarnynas jautriau reaguoja net į nedidelį į pilvo tempimą. Dėl to dujos nustoja judėti, jų šalinimo procesas sutrinka, jaučiami spazmai, diegliai. Kai kuriems pilvas išsipučia taip, kad reikia dviem dydžiais didesnių drabužių.
Dujų pašalinimas gali sutrikti chronišku vidurių užkietėjimu sergantiems žmonėms, jie negali atpalaiduoti išeinamosios angos sfinkterio, ir dujos susilaiko, tai sukelia pilvo skausmą, išsipūtimą, pykinimą. Kūno padėtis pavalgius taip pat gali būti pilvo pūtimo priežastimi. Jei iškart atsigulate, ypač ant nugaros, dujų pasišalinimas užtrunka valanda ilgiau, nei vertikalioje pozicijoje. Todėl pavalgius geriau pasivaikščioti, pasėdėti, ypač jei vartojote ankštinių, kopūstinių daržovių.
Įspėja apie sunkias ligas
Pilvo pūtimas gali būti vienas pirmųjų onkologinių ligų simptomų. Taip gali pasireikšti kiaušidžių, gimdos, žarnyno, kasos, skrandžio, kepenų vėžys. Jeigu jis kartojasi, nors anksčiau nevargino, be aiškios priežasties, vertėtų pasikonsultuoti su medikais. Atsižvelkite ir į galimus gretutinius požymius – sunerimti vertėtų jei kartu dar ir krenta svoris, pablogėjo apetitas, pilvo ertmėje kaupiasi skysčiai, jei pilvo pūtimą lydi aštrus skausmas, ypač staigus, kartu su pykinimu, vėmimu.
Kraujas išmatose, vaginalinis kraujavimas tarp menstruacijų, kartu su pilvo pūtimu taip pat gali liudyti, kad rimtai susirgote. Atkreipkite dėmesį, jeigu kartu pakyla kūno temperatūra, tai gali rodyti, kad kuris nors organas apimtas uždegimo. Jeigu be pilvo pūtimo dar ir jį skauda, dingsta apetitas, karščiuojate, užkietėja viduriai arba viduriuojate, galbūt sergate divertikulitu (taip vadinamos storosios žarnos gleivinės išvaržos per visus sienelės sluoksnius ir lygiuosius raumenis).
Pilvą neretai išpučia ir tuomet, kai prasideda dubens uždegiminė liga, taip vadinamas gimdos, kiaušintakių ir aplinkui esančių organų bei audinių uždegimas. Kartu pacientės dažnai ir karščiuoja, jaučia pilvo skausmą, nemalonius pojūčius makštyje. Autoimuninė Krono liga taip pat gali pasireikšti pilvo pūtimu, ir tai yra vienas ankstyvųjų jos požymių, vėliau kartu su pilvo pūtimu gali varginti pykinimas ir vėmimas po valgio, viduriavimas su krauju, žarnų nepraeinamumas.
Ar žinojote, kad dėl šis simptomas gali būti susijęs ir su stresu bei nerimo sutrikimais? Kai gydytojai sako, kad egzistuoja ryšys tarp smegenų ir žarnyno, jie nejuokauja. Nuolatos patiriama įtampa, nerimas gali sukelti pilvo pūtimą. Amerikos Gastroenterologijos koledžo mokslininkų duomenimis, nerimastingi žmonės kalbėdami yra linkę ryti per daug oro, kai jis susikaupia pilve, jį pučia. Prisideda ir tai, kad stresas išbalansuoja virškinimo procesą.
Gali tekti koreguoti mitybą
Jeigu tyrimai jokių patologijų ar sutrikimų neparodė, gydytojai ligų nenustatė, o pilvo pūtimas vis tiek jus vargina ir trukdo kasdienei veiklai, keiskite mitybą ir valgymo įpročius. Venkite persivalgyti, valgydami neskubėkite, gerai sukramtykite maistą. Specialistai visai rimtai pataria sukramtyti kiekvieną kąsnį ne mažiau kaip 32 kartus, iki glotnučio konsistencijos. Atsisakykite riebių patiekalų ir produktų, kepinių su soda, gazuotų gėrimų, mažinkite cukraus kiekį.
Nepiktnaudžiaukite druska, mokslininkai mano, kad jos perteklius organizme sulaiko skystį ir tikėtina, kad dėl to pučia pilvą. Kai kurios studijos atskleidė, kad dieta, kurioje yra daug druskos, neigiamai veikia žarnyno florą, tai irgi gali sukelti pilvo pūtimą. Į valgiaraštį patartina įtraukti daugiau skaidulų turinčių produktų. Jos pagerina virškinimą ir padeda iš žarnyno greičiau pašalinti nesuvirškintas medžiagas. Kita vertus, kurį laiką dėl to pilve ir žarnyne gali kauptis daugiau dujų.
Mitybos specialistai sako, kad organizmas ilgainiui prie to įpranta. Ir nepamirškite gerti daugiau skysčių, kad neužkietėtų viduriai. Praturtinus mitybą skaidulomis, reikėtų mažinti baltymų kiekį, nes jų perteklius skatina tam tikrų bakterijų augimą, o jos sukelia pilvo pūtimą. Tuo tarpu derindami skaidulų turintį maistą su angliavandeniais, papildomo dujų kaupimosi išvengsime. Išskyrus neabsorbuojamus angliavandenius, kurių gausu ankštinėse, kopūstinėse daržovėse.
Įsitikinkite, kad jūsų organizmas toleruoja laktozę, gliuteną ir fruktozę. Galbūt to patys nežinodami, sergate celiakija, kurios vienas iš simptomų ir pilvo pūtimas. Ji dažniausiai nustatoma dar vaikystėje, bet pasitaiko ir vyresniame amžiuje diagnozuojamų atvejų. Tuomet turėsite vengti visų gliuteno turinčių produktų. Gliuteno netoleravimas galimas ir nesergant šia liga. Laktozė ir fruktozė jų netoleruojantiems asmenims taip pat gali sukelti perteklinį dujų kaupimąsi. Kai kuriais atvejais gali būti vartojami ir maisto papildai virškinimui.
Ar žinote, kad:
- Pilvo pūtimą moterims gali paskatinti hormonų pusiausvyros svyravimai. Dažniausiai taip atsitinka prieš menstruacijas, ankstyvame nėštumo periode, kai padidėja hormono progesterono koncentracija. Šis homonas sulėtina žarnyno judrumą, paslankumą, todėl maistas virškinamas lėčiau.
- Jeigu sergate gastroezofaginiu refliuksu, naudokite gydytojo paskirtus vaistus, laikykitės mitybos rekomendacijų, ypač susijusių su vėlyvu valgymu, tai padės išvengti dujų pertekliaus ir jo sukeliamų nemalonių pojūčių.
- Valgydami nekalbėkite ir neskubėkite, venkite didelių kąsnių, kad neprisirytumėte per daug oro. Nekramtykite gumos ir nesiurbkite gėrimų per šiaudelį – dėl tos pačios priežasties.
- Sumažinti dujų kiekį gali padėti ir reguliari mityba, didesni tarpai tarp paskutinio valgymo ir pirmojo kitos dienos valgymo.
- Pilvo pūtimą gali paskatinti svogūnai ir česnakai, nes šie angliavandeniai yra sunkiai įsiavinami.
- Atsisakykite dirbtinių saldiklių, nes juos ne visų žmonių organizmas sugeba įsisavinti ir tai gali provokuoti pilvo pūtimą.