Jeigu dažnai užsibūnate tualete ir tai kartojasi, laikas susirūpinti
Vidurių užkietėjimas vargina apie 20 proc. suaugusių asmenų arba kas penktą, o vyresniame amžiuje kas antrą. Nuo šio sutrikimo dažnai kenčia ir vaikai. Kai kurie žmonės tuštinasi tris kartus per dieną, o kai kurie – tris kartus per savaitę, tačiau ir vieni, ir kiti gali gerai jaustis. Priimta laikyti, kad viduriai užkietėjo, jei išsituštinti nepavyksta tris dienas ir ilgiau. Negydomas vidurių užkietėjimas gali tapti lėtiniu, keliančiu skausmą ir diskomfortą, dėl to padidėja komplikacijų rizika. Be to, tai vienas iš simptomų, kuris įspėja apie sunkias ligas. Maisto papildai virškinimui, vaistai virškinimui
Žarnyno motorika ir gyvenimo būdas
Viduriai užkietėja, kai sutrinka žarnyno motorika ir žarnų turinys per lėtai jomis slenka. Gydytojų gastroenterologų teigimu, taip gali atsitikti dėl nepakankamų storosios žarnos sienelių raumenų susitraukimų. Arba priešingai, pernelyg intensyvių susitraukimų, kurie dažniausiai atsiranda dėl įvairių žarnų lygiųjų raumenų pažeidimų, funkcinio disbalanso. Taip pat kai dėl nepakankamos, nekordinuotos išangės raukų, dubens raumenų veiklos sutrinka žarnų turinio išstūmimas iš tiesiosios žarnos. Tai gali lemti ir netinkama mityba, ir menkas fizinis aktyvumas.
Blogiausia, kai valgoma nereguliariai, naudojama per daug perdirbtų, bet mažai maistinių skaidulų turinčių produktų, valgiaraštyje trūksta daržovių, vaisių, geriamas nepakankamas skysčių kiekis, piktnaudžiaujama saldumynais, riebalais, rafinuotais angliavandeniais. Vidurių užkietėjimą provokuoja ir nejudrumas, nes mažai judant silpsta pilvo sienos raumenys, kurie svarbūs tuštinimosi procesui. Todėl viduriai dažnai užkietėja sunkiems ligoniams, kurie ilgą laiką guli. Taip pat aplinkos pasikeitimas, ypač kelionėse – dėl įprasto mitybos ritmo sutrikimo.
Dėl ligų, streso ir naudojamų vaistų
Įtakos gali turėti ir vaistai, ypač ilgesnis ar dažnas antidepresantų, diuretikų (skatinančių skysčių išsiskyrimą), analgetikų, aspirino, hipertenzijai gydyti skirtų, slopinančių kosulį, antialerginių preparatų vartojimas, netgi kai kurie maisto papildai, pavyzdžiui, geležies, kalcio. Nėštumo metu problemų tuštinantis kyla dėl hormoninių pokyčių moters organizme. Dėl atsirandančių pakitimų virškinamajame trakte, įvairių vaistų vartojimo, menko fizinio aktyvumo nuo šio sutrikimo dažniau kenčia vyresnio amžiaus asmenys. Stresas, nerimas taip pat gali sutrikdyti tuštinimąsi.
Šis simptomas būdingas sergant kai kuriomis endokrininėmis (skydliaukės, prieskydinių liaukų, kasos, hipofizės) ir neurologinėmis ligomis (galvos ar stuburo smegenų traumos, jų uždegiminiai ar navikiniai pažeidimai). Jis dažnai lydi psichikos sutrikimus, tokius kaip šizofrenija, psichozė, depresija, neurozė. Taip pat viduriai gali užkietėti sutrikus žarnų praeinamumui, sergant uždegiminės kilmės žarnų ligomis (opiniu kolitu, Krono liga), esant pilvo ertmės sąaugoms, žarnų vystymosi anomalijoms. Tai gali būti ir vienas iš sutrikusios medžiagų apykaitos požymių.
Įvairūs nusiskundimai ir negalavimai
Žmonėms, kurie negali reguliariai išsitušinti, tualete tenka praleisti daug laiko ir dažnai kentėti skausmą, nes išmatos tampa kietos ir slinkdamos žarnomis kelia didelį diskomfortą. Erzina ir nuolat jaučiamas nevisiško pasituštinimo jausmas, lydimas pilvo pūtimo, maudimo. Gali sutrikti virškinimas, miegas, pykinti, atsirasti galvos skausmų, pablogėti apetitas. Kai kurie vidurių užkietėjimo varginami asmenys turštinasi ne vieną kartą per dieną, tačiau po labai mažai. Gali susidaryti išmatų kamščiai. Visi šie negalavimai gerokai apsunkina kasdienybę.
Gerai, jei tai trunka neilgai. Tačiau vidurių užkietėjimui nuolatos kartojantis, užsitęsus pusmetį ir ilgiau, reikėtų nedelsti ir pasikonsultuoti su specialistais. Ir dėl to, kad tai gali būti ligos požymis, ir dėl to, kad gali atsirasti rimtų komplikacijų. Pavyzdžiui, hemorojus, rektalinės fistulės, prasidėti storosios ar tiesiosios žarnų uždegimai. Pavojingiausia komplikacija yra storosios žarnos vėžys ir rizika juo susirgti dėl užsitęsusio vidurių užkietėjimo pastaraisiais metais yra smarkiai išaugusi vidutinio amžiaus – maždaug 45 – 55 metų gyventojų grupėje.
Nėra prasmės kankintis ir delsti
Kuo greičiau nustatoma diagnozė ir skiriamas gydymas, tuo lengviau įveikti šią problemą. Vidurių užkietėjimo priežasčiai išsiaiškinti gali būti atliekami įvairūs tyrimai: kraujo ir išmatų, hormonų kiekio kraujyje (įtariant endokrinines priežastis), irigoskopija (storosios žarnos rentgenologinis tyrimas), rektoskopija (tiesiosios, gaubtinės žarnos dalies ir išangės) ar kolonoskopija (tiesiosios bei gaubtinės žarnos dalies) apžiūra. Tinkamai gydant ligą ar sutrikimą, dėl kurio užkietėja viduriai, žmogus dažniausiai vėl pradeda normaliai tuštintis.
Kartu gali prireikti koreguoti ir valgymo įpročius. Būtina per parą išgerti ne mažiau 1,5-2 litrus skysčių, vengti maisto, kietinančio išmatas (rafinuoti, perdirbti produktai, smulkaus malimo, baltų miltų duonos, pyrago gaminiai). Rekomenduojama valgyti daugiau ląstelienos, jos yra pilno grūdo produktuose, kai kuriuose vaisiuose, daržovėse, riešutuose, sėlenose. Labai svarbu maitintis reguliariai. Teks didinti ir fizinį aktyvumą. Mankštintis reikia bent tris kartus per savaitę, ypač tinka plaukimas, greitas ėjimas, važiavimas dviračiu, joga ir pan. Reikia stengtis kuo daugiau vaikščioti, ypač jei darbas sėdimas, be to, daryti pertraukas ir pajudėti per jas.
Poveikio mechanizmai yra skirtingi
Jei visos šios priemonės nepadeda, jokiomis ligomis nesergate, galima tam tikrą laiką vartoti vidurius laisvinančius medikamentus. Vienus gali išrašyti tik gydytojai, tačiau yra parduodamų ir be recepto. Pagal veikimo principą jie skirstomi į stimuliuojančius, kurie skatina žarnų peristaltiką ir sekreciją, skatinančius vandens sekreciją į žarnų spindį, didinančius išmatų tūrį ir vandens absorbciją, išmatas minkštinančius, veikiančius žarnų receptorius. Formos taip pat skirtingos – tabletės, granulės, milteliai, lašai, sirupai, geriamieji tirpalai, žvakutės, klizmutės. Lengvesniais atvejais, kai viduriai užkietėja tik retkarčiais, normalią savijautą padeda palaikyti specialios vaistažolių arbatos, sėklų nuovirai.