Įsisiurbė erkė? Kaip ištrauksime – ne tas pats
Vasarą iš kiekvienos išvykos į gamtą ar prie vandens telkinių galime parsivežti nemalonią dovanėlę – įsisiurbusią erkę, kuri gali užkrėsti Laimo liga ar erkiniu encefalitu. Miestų ir miestelių parkuose, želdynuose, net pievelėse prie namų šių vabzdžių taip pat netrūksta. Todėl po pasivaikščiojimo reikia atidžiai apsižiūrėti, ar ant drabužių ar kūno neropoja, ar prie odos neprikibusi erkė. Įsisiurbusią erkę būtina kuo greičiau ištraukti. Svarbu, kad nebūtų sutraiškytas pilvas, nutraukta galvutė, nes tokiu atveju padidėja užsikrėtimo Laimo liga rizika.
Pavojus gali tykoti bet kur
Pavojingas ligas platinantys voragyviai – erkės Lietuvoje aktyvūs nuo pat ankstyvo pavasario iki rudens, o ypač vasarą, kai orai šilti ir drėgni. Erkės paplitusios visoje Lietuvos teritorijoje, ne tik miškuose, paupiuose, pievose, bet ir miestuose, miesteliuose. Jos ypač mėgsta drėgnas vietas, kurių nepasiekia tiesioginiai saulės spinduliai. Dalis erkių visoje šalies teritorijoje yra užsikrėtusios erkiniu encefalitu ir Laimo liga. Pastaraisiais metais daugiausia šių jų platinamų ligų atvejų užregistruojama Vilniaus, Kauno, Utenos apskrityse.
Nacionalinio visuomenės sveikatos centro duomenimis, kasmet šalyje vidutiniškai užregistruojama iki 3 tūkstančių Laimo ligos atvejų ir iki 700 erkinio encefalito atvejų. Praėjusiais metais buvo užregistruota 2 380 Laimo ligos atvejų ir 377 erkinio encefalito atvejai, taip pat 1 mirties atvejis nuo erkinio encefalito. Epidemiologų teigimu, apytikriai trečdalis žmonių, persirgusių erkiniu encefalitu, ligos pasekmes jaučia dar ilgai, o kai kurie – visą likusį gyvenimą, dėl to sutrinka darbingumas, žmogus gali tapti neįgalus.
Ką reikia žinoti apie erkes?
Mokslininkai nustatė, kad pradinėje vystymosi stadijoje šie kraujasiurbiai vabzdžiai maitinasi smulkesnių laukinių gyvūnų, tokių kaip pelės, ežiai, voverės, lapės krauju. Paūgėjus erkėms jų maitintojais tampa šunys, katės, didesni laukiniai gyvūnai, paukščiai ir žmonės. Ant gyvūno arba žmogaus erkės, prisitvirtinusios prie jų odos paviršiaus, būna iki 2 dienų, o pasisotinusios pačios nukrenta. Jos paprastai įsisiurbia plaukuotose kūno vietose, už ausų, taip pat alkūnių ir kelių vidinėse pusėse, kirkšnyse ir pažastyse. Tačiau gali įsisiurbti ir bet kurioje kitoje vietoje. Keliaujant į gamtą gali būti naudojami repelentai nuo erkių ir kitų vabzdžių įkandimų.
Erkių seilėse yra skausmą ir niežėjimą mažinančių medžiagų, dėl kurių poveikio erkių įsisiurbimai paprastai būna neskausmingi ir gali likti nepastebėti. Ne visada pastebimos ir pačios erkės, jų lervos yra ne didesnės už smeigtuko galvutę. Suaugusios erkės gali būti ir pieštuko skersmens dydžio. Kadangi erkinio encefalito viruso yra erkių seilių liaukose, užsikrėtusi erkė jį perduoda žmogui per pirmąsias 10 minučių po įsisiurbimo. Tuo metu Laimo ligos sukėlėjai susitelkę erkių žarnose, todėl sukėlėjus perduoti reikia daugiau laiko – 24 ar net 38 valandų.
Žingsnis po žingsnio
- Priemonės, be kurių neapsieisite ir kurias rekomenduojama turėti ne tik namuose, bet ir visur kartu keliaujančioje kelioninėje vaistinėlėje – tai pincetas plonais galais arba specialūs erkių išėmėjai su padidinamuoju stiklu, kurį galima įsigyti vaistinėse.
- Taip pat jums reikalingas ir antiseptinis skytis, kuriuo dezinfekuosite pincetą prieš jį naudojant ir dezinfekuosite odą erkės įsisiurbimo vietoje po to, kai ją ištrauksite. Pravartu dezinfekuoti ir rankas.
- Pirmiausia įsisiurbusią erkę reikia stengtis pincetu suimti kuo arčiau odos, kilstelti į viršų ir nesukiojant, per daug nespaudžiant, kad nesutraiškytumėte, staigiu judesiu truktelėti.
- Stenkitės nesuspausti jos pilvelio, nes tuomet erkės žarnyno turinys kartu su Laimo ligos sukėlėjais, jeigu erkė jais užsikrėtusi, pateks į jūsų kraują.
- Erkės negalima sukioti į šonus, nes straubliukas, kuriuo ji įsisiurbia į žmogų ar gyvūną, yra kaip žeberklas, todėl sukiojant dar labiau pažeis aplinkinius audinius, o tai padidins bakterinės infekcijos riziką.
- Naudojant erkių ištraukiklį reikia jį plokščiai prispausti prie odos ir pjūvio aštrųjį galą artinti prie erkės. Tada pakišti pjūvį po erke ir tęsti judesį, galiausiai, truputį pakėlus prietaisą aukštyn, ištraukti įsisiurbusį vabzdį.
- Neturint pinceto galima bandyti šį nemielą vabzdį, kurio norisi kuo greičiau atsikratyti, tvirtai sugriebti nagais ar pirštais.
- Jeigu nepavyksta, galima pabandyti panaudoti siūlą. Tinka tiek paprastas plonas siuvimo, tiek siūlas tarpdančiams valyti, kurį greičiausiai visada nešiojatės su savimi. Siūlu reikia kuo arčiau odos apvynioti apie erkės galvą, užveržti kilpą ir atsargiai traukti į viršų.
- Jeigu erkės galvutė visgi nutrūko ir liko po oda, galima pabandyti ją išimti tuo pačiu pincetu. Nepasisekus įkandimo vietą su erkės likučiais nuplaukite vandeniu su muilu, dezinfekuokite ir palikite ramybėje.
- Svetimkūnis po kelių dienų pasišalins savaime, net nepastebėsite ir nepajusite. Jeigu jis labai erzina ar kelia šleikštulį, galima nueiti į gydymo įstaigą ir paprašyti, kad jį ištrauktų.
- Ištrauktos erkės nerekomenduojama sutraiškyti pirštais. Geriausia užpilti spiritiniu tirpalu ar alkoholiu, palaikyti keletą minučių iš išmesti. Galima suvynioti į lipnią juostelę ir tada išmesti arba įmesti į klozetą ir nuleisti vandenį.
- Jeigu norite įsitikinti, ar erkė nebuvo užkrėsta erkinio encefalito ar Laimo ligos sukėlėjais, jei erkė gyva įdėkite ją į sandarų švarų indelį kartu su drėgna servetėle ir pristatykite į laboratoriją. Tokiais atvejais svarbu, kad Pristatant erkę į laboratoriją svarbu, kad galva nebūtų nutraukta ir nebūtų pažeistas pilvelis. Erkę iki atvežimo į laboratoriją reikia laikyti šaldytuve.
- Odą, kur buvo įsisiurbusi erkė, net ją pilnai pašalinus, kurį laiką gali niežėti, ji gali būti šiek tiek paraudusi, patinusi. Tokiu atveju galite patepti sudirgusią vietą tepalu ar geliu nuo vabzdžių įkandimų, kuris sumažins diskomfortą.
- Ir pabaigai – užsirašykite datą, kada jums įsisiurbė erkė. Ši informacija pravers, jeigu užsikrėtėte Laimo liga, erkiniu encefalitu ar kita erkių platinama infekcija.
Dažniausiai pasitaikantys mitai
- Jokiu būdu įsisiurbusios erkės netepkite aliejumi, kokiu nors tepalu ar kitais riebalais. Ją bus dar sunkiau ištraukti. Be to, ištepta riebalais erkė pradeda dusti ir į žmogaus organizmą išskiria dar didesnį ligų sukėlėjų kiekį, jei yra šiais užsikrėtusi. Nebandykite užtepti įsisiurbusio vabzdžio nagų laku ar deginti degtuku.
- Erkės galvutei likus jūsų odoje, nesistenkite žūtbūt jos iškrapštyti ar išspausti. Tai gali sukelti odos infekciją.
- Mitas, kad erkė lengviau išsitrauks kartu su galvute, jeigu ją suksite pagal laikrodžio rodyklę.
- Kai kurie įsisiurbusios erkės neskuba traukti, manydami, kad blogiau nebus, jei infekuota, jau vis tiek užkrėtė. Tačiau kuo ilgiau erkė išbus įsisiurbusi, tuo daugiau ligos sukėlėjų pateks į jūsų organizmą. Žinoma, su sąlyga, kad vabzdys bus gyvas.
- Užsikrėtus erkinio encefalito virusu nėra jokių efektyvių prevencinių priemonių, galinčių padėti po įkandimo, belieka stebėti simptomus ir blogai pasijutus, kuo anksčiau kreiptis į gydytojus.
Tai svarbu
Po erkės ištraukimo reikia nuo kelių savaičių iki mėnesio ir dar ilgiau atidžiai stebėti savo sveikatą. Jei įkandimo vietoje ar bet kurioje kitoje kūno vietoje po kurio laiko atsiranda rausva nuo kelių iki keliolikos centimetrų skersmens plintanti dėmė, galvos, raumenų skausmai, pakyla temperatūra, vargina bendras silpnumas, būtina pasikonsultuoti su medikais. Tai gali būti pirmieji Laimo ligos simptomai.
Panašiai prasideda ir erkinis encefalitas – sunki liga, galinti sukelti pavojingas komplikacijas. Ji prasideda kaip peršalimas ar gripas, po 2–28 dienų nuo erkės įkandimo pakyla temperatūra, atsiranda galvos, sprando, raumenų skausmai. Vėliau dalies ligonių būklė pagerėja, tačiau 20–30 proc. iš jų užklumpa antroji ligos fazė, kuriai būdingi centrinės nervų sistemos pažeidimai, uždegiminiai pakitimai smegenyse.
Erkinis encefalitas yra virusinė infekcija, kurią sukelia erkinio encefalito virusai, priklausantys flavivirusų grupei. Laimo liga yra bakterinė infekcija, kurią sukelia bakterijos, vadinamos borelijomis.
Efektyviausia priemonė, galinti padėti išvengti erkinio encefalito, yra skiepai. Nuo Laimo ligos skiepų nėra, nuo jos apsaugo tik bendrosios profilaktinės priemonės.