Intymi higiena: sveika tai, kas su saiku
Aut. Teodora Vaitkutė
Gyvename laikais, kai šilto vandens yra visur ir visada, o nuo prausimosi priemonių tiesiog akys raibsta. Atrodytų, kūno švarai palaikyti geresnių sąlygų ir būti negali. Bet tyrimai atskleidžia, kad rūpindamiesi intymių kūno vietų higiena darome daug klaidų. Pernelyg uolus plovimas, netinkami prausikliai sausina ir dirgina jautrią šios zonos odą, dėl to sumažėja atsparumas infekcijoms. Prausiantis per retai, o švaros trūkumą kompensuojant kvepiančiais produktais, susidaro palankios sąlygos alergijoms, bakterijoms, grybeliams daugintis. Kaip surasti pusiausvyrą?
Prasideda nuo nemalonių pojūčių
Prausiantis pernelyg dažnai ir ne taip, kaip reikia, pažeidžiama genitalijų srityje esančią odą dengianti lipidų plėvelė, pakinta odos pH ir oda gali sudirgti. Sudirgusi oda – puiki terpė plisti infekcinių ligų sukėlėjams, grybeliams ir bakterijoms, kurie gyvena mūsų organizme. Kandidozė arba pienligė pasireiškia, kai pagausėja Candida rūšių grybelių, o bakterinė vaginozė – pakitus makšties mikrofloros pusiausvyrai, kai vienų bakterijų sumažėja, o kitų padaugėja. Galimos ir alerginės reakcijos, gali atsirasti makšties saususmas.
Moterims akušeriai-ginekologai rekomenduoja išorinius lytinius organus apsiplauti ryte ir vakare. Svarbiausia - tinkama intymi higiena ir kosmetika: specialūs prausikliai, putos ir kitos priemonės. Jų pH atitinka natūralų genitalijų mikrofloros balansą, jie dažniausiai būna bekvapiai. Jokiu būdu intymiai higienai netinka muilai su šarmais, jau nekalbant apie antibakterinius muilus ar prausiklius. Jei neturite specialių priemonių, geriau naudoti tik vandenį, ir nenaudoti kempinių.
Mokslininkai nustatė, kad moterys, kurios intymias vietas prausia dušo žele ar muilu labiau rizikuoja užsikrėsti herpes ir kitomis grybelinėmis infekcijomis.
Makštį plauti galima tik tada, jeigu taip dėl vienos ar kitos priežasties paskyrė gydytojas, specialiais preparatais. Priešingu atveju galime suardyti jos mikroflorą, išderinti pH pusiausvyrą, pažeisti gleivinę.
Ne mažiau aktualu ir vyrams
Vyrai kaip ir moterys irgi gali sirgti kandidoze. Dažna priežastis – sutrikdytas lyties organų ir aplinkui juos esančios odos mikrofloros balansas dėl per dažno prausimosi, netinkamų priemonių naudojimo. Būdingiausi simptomai - varpos galvutės niežėjimas, skausmas ir uždegimas bei apyvarpės patinimas, niežėjimas ar deginimo jausmas pasišlapinus, lytinių santykių metu. Kai oda pažeista, vyrams taip pat išauga rizika užsikrėsti ir genitalijų herpes virusu.
Netinkama higiena yra viena iš varpos galvutės uždegimo (vadinamo balanitu), kurį kartais jį lydi ir apyvarpės uždegimas, priežasčių. Simptomai panašūs kaip ir sergant kandidoze – varpos galvutė parausta, nieži, gali patinti, atsirasti aštraus kvapo išskyrų ar apnašų, bėrimų. Tai sukelia didelį diskomfortą. Šiuos sutrikimus gali sukelti tiek nepakankamas dėmesys šios kūno dalies švarai, tiek per didelis. Urologų teigimu, lyties organus vyrams patartina apsiplauti du kartus per dieną.
Ne mažiau svarbu tai daryti taisyklingai. Tai reiškia, jog nepakanka vien tik greitai palįsti po dušu. Prausiantis būtina atitraukti apyvarpę, jeigu naudojate prausiklius, kruopščiai juos nuskalauti, o po to odą gerai nusausinti. Vyrai dažnai daro klaidą ir genitalijoms švarinti naudoja įprastą dušo žele ar muilą. Jų sudėtyje, kaip minėta, gali būti kvapiųjų, šarminių ar antiseptinių medžiagų, sudirginančių jautrią odą. Reikėtų rinktis intymios higienos prausiklį vyrams.
Priemonių arsenalas vis didėja
Jų gaminama vis daugiau ir vis įvairesnių, ir toli gražu ne vien tik prausikliai. Pavyzdžiui, naujas gaminys - vyrų genitalijų sričiai skirti dezodorantai, kuriuos rekomenduojama purkštis ar tepti kirkšnių zonoje. Ši kūno vieta linkusi labiau prakaituoti, ir tai kelia diskomfortą, o ši priemonė prakaitavimą sumažina. Tačiau gydytojai įspėja, kad šie produktai sausina odą, o juose esančios kvapios medžiagos gali ją suerzinti ar net sukelti egzemą, varginančią odos ligą.
Tokiais atvejais tiks vyriški nuo odos sausumo gelbstintys drėkintys, minkštinantys kremai, skirti intymioms zonoms. Taip pat speclialūs prausikliai, losjonai, tonikai, balzamai, pudros. Vieni neutralizuoja nemalonius kvapus, kiti minkština, drėkina, gaivina, apsaugo nuo nutrynimų. Vyriškų intymios higienos priemonių paklausa sparčiai auga, tai liudija, kad vyrams švara rūpi ne mažiau nei moterims, nors dar gajus stereotipas, kad jie dėl to neitin suka galvą.
Kai kurie tuo rūpinasi netgi perdėtai, kad tik nepasijustų prakaito kvapas ar kitas nemalonus aromatas, jie plauna, purškiasi ir tepasi intymias kūno vietas daug kartų per dieną. Intymiai higienai skirtose priemonėse vengiama naudoti chemines medžiagas, vyrauja natūralūs ingredientai, tačiau piktnaudžiauti jomis nereikėtų. Intymios higienos srityje esama ir naujovių. Pavyzdžiui, vyrų tarpe populiarėja genitalijų srityje augančių plaukelių trumpinimas, galima įsigyti įvairių tam skirtų prietaisų. Gydytojai tikina, kad tai sumažina bakterinių ir kitų infekcijų riziką.
Naujovių moterims taip pat netrūksta. Anksčiau intymios higienos priemonių arsenale vyravo prausikliai, vienkartinės drėgnos servetėlės, o dabar įvairovė daug didesnė: tai ir gaivinančios, drėkinančios dulksnos genitalijų sričiai, ir puoselėjantys aliejukai, drėkinantys kremai, serumai, šveitikliai, net kaukės. Specialios priemonės kuriamos ir menopauzės amžiaus moterims atsižvelgus į jų išorinių lyties organų odos poreikius – jos ją drėkina, stangrina. Specialistai rekomenduoja rinktis gaminamas be parabenų, kvapų, dažiklių priemones, jas naudoti saikingai.
Tai naudinga žinoti:
- Plaunant lytinius organus ir tarpvietę, vandens srovę reikia nukreipti nuo išorinių lytinių organų išangės link. Moterims tai padeda apsaugoti makštį, kad į ją nepatektų bakterijos iš tiesiosios žarnos. Ši taisyklė galioja ir vyrams.
- Nusiprausus būtina šią kūno dalį tinkamai nusausinti. Jos negalima šluostyti šiurkščiu rankšluosčiu, standžiu tualetiniu popieriumi. Per ją į organizmą gali įsiskverbti infekcijos.
- Reikėtų įsigyti nedidelį asmeninį rankšluostį būtent šiam tikslui, jis turi būti minkštas, gerai sugeriantis drėgmę, keičiamas kas dvi dienas.
- Palaikyti tinkamą intymių kūno zonų higieną padės tinkami apatiniai. Jie turėtų būti pagaminti iš natūralių, orui pralaidžių medžiagų, sugeriančių drėgmę, ne per daug aptempti, kad šioje kūno vietoje galėtų gerai cirkuliuoti oras.
- Pasišlapinus ar pasituštinus kaskart apsiplauti nėra būtinybės, jei tinkamai nusišluostysime. Svarbiausia yra kruopščiai nusausinti šlapimo, nuvalyti išmatų likučius, nes jie dirgina odą, skleidžia nemalonų kvapą.
- Vasarą, per karščius, apkūnesniems, daug sportuojantiems žmonėms, moterims menstruacijų metu intymias kūno vietas reikėtų plautis dažniau.
- Daugelio intymios higienos priemonių sudėtyje yra pieno rūgšties, kuri normalizuoja odos rūgščių ir šarmų pusiausvyrą, natūralių antiseptikų – ramunėlių, medetkų ekstraktų, raminančių, slopinančių uždegimą natūralių ingredientų, tokių kaip alavijo, arnikos ekstraktai.
Primename, kad, jeigu nesate tikri dėl priemonių naudojimo, turite klausimų dėl intymios higienos priemonių pasirinkimo, geriau pasikonsultuoti su specialistais. „MANO vaistinėse“ dirbantys specialistai visuomet pasiruošę padėti bei patarti. Užsukite į artimiausią „MANO vaistinę“ arba paskambinkite: +370 382 33014.
Darbo laikas: I-V nuo 8.00 iki 17.00 val.