Dirbtinė vėsa vasarą lemia peršalimo ligas
E. Brazienė sako, kad vasarą reikia atsargiai elgtis ne tik su kondicionieriais, bet ir su ledais ir šaltais gėrimais. Organizmas neatlaiko didelio šalčio krūvio, todėl iš karto suserga.
Jei žiemą žmonės skundžiasi dėl perštinčios gerklės, paburkusios nosies gleivinės, užkimimų ir kitų bėdų, tai vasarą šiuos negalavimus dažnas patiria nuo netinkamai naudojamų kondicionierių automobilyje ar biure. Respublikinės Šiaulių ligoninės Ausų, nosies, gerklės skyriaus vedėja, gydytoja Edita Brazienė sako, kad tvankiomis vasaros dienomis dažniausiai patys save persišaldo vairuotojai, besimėgaujantys automobilyje įrengto kondicionieriaus vėsa. „Jei kondicionieriaus pučiama oro srovė nukreipta žmogui tiesiai į nosį ar į burną, jam net ir karštą dieną tenka kvėpuoti šaltu oru. O tai gresia peršalimo ligomis“, - įspėja gydytoja.
Temperatūrų svyravimas – priešas vasarą
Žmogaus organizmas nėra pripratęs prie didelių temperatūrų svyravimų. Jei buvo karšta ir staiga atšalo, organizmas nespėja prisitaikyti. Imuninė sistema neužtikrina, kad nebūtų peršalimų. Todėl, pasak E. Brazienės, esant staigiam atšalimui, dažniausiai pakenkiama viršutinių kvėpavimo takų gleivinė. Ji išburksta, tampa imli virusams ir mikrobams. „Dažniausiai virusas pasireiškia sloga, gerklės skausmu, prikimimu, kosuliu. Virusas – kaip paleidžiamasis mechanizmas, nuo kurio prasideda infekcija ir kitos rimtesnės ligos - gali atsirasti ir pūlingos išskyros iš nosies, pūlinga angina, padidėti kaklo limfmazgiai“, - sako gydytoja.
Jei vasarą lauke labai karšta, gydytoja nerekomenduoja kondicionieriumi labai šaldyti patalpų, ar automobilio, nes ne visi žmonės yra atsparūs temperatūrų svyravimams. „Pats žmogus turi jausti, ar jam pučia į veidą ar ne. Jei pučia, reikia primažinti pučiamą šaltį. Kita problema vasarą – šaldytuvai prekybos centruose. Žmonės į parduotuves įeina menkai apsirengę, nepridengtomis kojomis, sušilę o ten daug atvirų šaldytuvų. Įėjus į parduotuvę reikėtų turėti bent megztuką. Kondicionieriais vėsinasi ir kitos viešos įstaigos – grožio salonai, kirpyklos, biurai. Vadovai turi atkreipti dėmesį, kad jų darbuotojai nepatirtų nepatogumų dirbant vasarą per daug atvėsintoje darbo vietoje“, - pastebi gydytoja.
Peršalimai paaštrina esamą ligą
Daugeliu atveju peršalimai, sukelti kondicionieriaus, pasak E. Brazienės, paaštrina jau esamą ligą. Jei žmogui skaudėjo dantį, gali būti, kad peršalus paūmės danties skausmas. „Kartais mikrobai tupi ir laukia. Jei juos paaštrina peršalimo ligos, tada žmogus ir suserga. O kartais iš kondicionieriaus į kvėpavimo takus patenka nešvarumai ir dėl to susergama viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis. Negydomos infekcijos nusileidžia į apatinius kvėpavimo takus - plaučius“, - sako gydytoja.
Žmonės dažnai nustemba, sužinoję, kad pūsleles, atsirandančias įvairiose veido vietose persišaldžius, sukelia virusinė infekcija. Pasak E. Brazienės, dažniausiai žmogus yra herpes viruso nešiotojas ir jis gali bet kada susirgti. „Peršalusi gleivinė tampa imlesnė virusams ir mikrobams. Gali būti, kad herpe susergama net ir nuo automobilio kondicionieriaus – užsikrečiama nuo nešvarių automobilio kondicionieriaus filtrų. Tačiau tai gali būti tik sutapimas. Dažniau susergama nuo kito žmogaus. Jei peršalęs žmogus eina pro šalį, o kitas šalia čiaudi, didelė tikimybė, kad jis susirgs herpes virusu, nes jis jau yra šio viruso nešiotojas. Virusai perduodami oro lašeliniu keliu“, - aiškina E. Brazienė.
Dažniausiai serga vaikai
Pasak E. Brazienės, dažniausiai vasarą peršalimo ligomis serga vaikai, nes jų imunitetas yra silpniausias. Nors pasitaiko nemažai ir suaugusiųjų. Šią vasarą E. Brazienei teko gydyti daugiau nei 20 pacientų, kurie persišaldė nuo automobilio kondicionieriaus ar šaldytuvų parduotuvėse, o tai tik vieno gydytojo pacientų skaičius. Pasak gydytojos, peršalimo ligos vasarą beveik nieko nesiskiria nuo žiemos – žmonės labai dažnai persišaldo visai netyčia.
„Tėveliai turėtų prižiūrėti savo vaikus. Jei kondicionieriaus vėsa nedirgina suaugusiojo nosies gleivinės, tai nereiškia, kad jis nedirgins ir vaiko gleivinės. Vasarą ypač daug ligoninėje sulaukiame vaikučių, kurie persišaldė važiuodami automobiliu – juos perpūtė vėjas, kai buvo atidaryti automobilio langai ar peršalo nuo kondicionieriaus“, - sako gydytoja.
Labai mėgsta prie atviro lango važinėti ir patys vairuotojai, dėl to gydytoja pastebi, kad vairuotojai vis dažniau skundžiasi kairiosios ausies funkcijos sutrikimais, dėl uždegimų suprastėjusia klausa. „Jei vienas vairuotojas važiuoja automobiliu, jis gali prasiverti keleivio pusės langą, kad tiesioginio oro srauto į ausį jam nebūtų“, - pataria gydytoja E. Brazienė.
Kondicionieriai turi būti prižiūrimi
Pasak gydytojos, nevalomų ir neprižiūrimų kondicionierių skleidžiamas oras gali sukelti daug rimtų ligų, todėl patariama juos tinkamai prižiūrėti. Pasak E. Brazienės, kondicionieriaus filtrus būtina valyti bent du kartus per metus. Jei filtrai nevalomi, o ten veisiasi įvairios bakterijos, kurios ir sukelia kvėpavimo takų infekcijas, susirgimų išvengti nepavyks. „Perkant panaudotą automobilį nėra aišku, kada buvo keistas to automobilio kondicionieriaus filtras, todėl geriau nereikėtų rizikuoti sveikata ir jį pasikeisti“, - pataria gydytoja.
Gydymas gali ir prailgti
Vasarą peršalimo ligos ypač nemalonios, nes tuomet reikia atsisakyti vasariškų pramogų: maudynių ežeruose, kelionių, ledų ir panašiai. Todėl ypač svarbu pajutus pirmuosius peršalimo simptomus kreiptis į medikus. Pasak E. Brazienės, dažniausiai nuo negydomų peršalimo ligų patiriamos rimtesnės komplikacijos.
„Neretai susergama pūlingu ausies uždegimu, kuomet sutrinka klausa, gali iš ausies pūliai nukeliauti į smegenis ir komplikuotis meningitu. Negydant sinusito, pakyla temperatūra, pradeda pūliuoti apie akis. Tai gali baigtis abscesu smegenų dalyje. Negydoma pūlinga angina dažniausiai komplikuojasi aplink tonziles - susidaro pūliai, kuriuos reikia drenuoti. Kartais net drenavimo nepakanka ir pūliai nusileidžia į plaučius, o tada jau tenka pjauti krūtinkaulį ir iš ten pūlius valyti. Jei peršalus vasarą susergama laringitu ar tracheitu, galimas ir plaučių uždegimas. Dėl laringito komplikacijų galimi balso pakitimai, kurie išlieka visam laikui. Žmogus turi jausti, kada turi kreiptis į gydytoją, kad šių komplikacijų būtų išvengta“, - apie peršalimo ligų komplikacijas kalba gydytoja.