Kas žinotina apie vitaminą K?
Riebaluose tirpus vitaminas K padeda palaikyti normalų kraujo krešėjimą, taip pat jis svarbus padedant palaikyti normalią kaulų būklę.
Kas tas vitaminas K?
Vitaminas K buvo atrastas Danijoje, ir pavadintas K dėl pagrindinės savo funkcijos: jis yra svarbus kraujo krešėjimo procese.
K vitaminų grupę sudaro trys K vitaminai:
-
K1 vitaminas (filochinonai) yra sintetinamas augaluose. Jo yra visuose žaliuose lapuose.
-
K2 vitaminas (menachinonai) yra sintetinamas žarnyne virškinimo proceso metu.
-
Vitaminas K3 (menadionas) cheminės sintezės būdu gaminamas provitaminas, kuris kepenyse paverčiamas vitaminu K2 (menachinonu). Vitaminas K3 yra sintetinė arba dirbtinai pagaminta vitamino K forma.
Pagrindiniai vitamino K šaltiniai
Vitamino K yra daržovėse: žiediniuose ir briuselio kopūstuose, brokoliuose, špinatuose, pomidoruose, morkose, pupose, žirneliuose, bulvėse, sojoje, lapinėse daržovėse. Vitamino K turi uogos - braškės, žemuogės, šermukšniai bei vaisiai – bananai ir kiviai. Taip pat jo randama pieno produktuose, kiaušiniuose, riebiame fermentiniame sūryje, sojos pupelėse, svieste, riebioje žuvyje, mėsoje ir kituose gyvulinės kilmės produktuose.
Sveikatos specialistai teigia, kad įprastai su maistu mes gauname net 90 procentų vitamino K1, nes juo papildyti savo racioną nėra sudėtinga, tačiau natūraliai pasigaminame tik 10 procentų vitamino K2, todėl norint palaikyti optimalų jo kiekį organizme, mums reikalingi maisto papildai.
Požymiai, parodantys vitamino K trūkumą
Normaliomis aplinkybėmis vitamino K trūkumas žmogaus organizme pasireiškia retai, nes vitaminą K, kaip jau minėta, nedideliais kiekiais produkuoja ir žarnyno mikroflora. Vitamino K trūkumas gali atsirasti dėl kepenų ligų, sutrikus žarnyno mikroflorai ar riebalų įsisavinimui, gausiai vartojant kai kuriuos vaistus. Trūkstant vitamino K, gali sulėtėti kraujo krešėjimas, kraujuoti dantenos.
Vitamino K trūkumą gali sukelti:
-
Nevisavertė mityba;
-
Sutrikęs šio vitamino pasisavinimas žarnyne ar kaupimas kepenyse;
-
Kartais – nepakankama vitamino K gamyba žarnyne.
Vitamino K trūkumas dažniau nustatomas naujagimiams, sergantiems kepenų, žarnyno ligomis, vartojantiems kai kuriuos vaistus ar piktnaudžiaujantiems alkoholiniais gėrimais.
Vitamino K tyrimą atlikti rekomenduojama, jei dažnai nesant stipraus sužeidimo, atsiranda kraujosruvos, gausiai ir ilgai kraujuojama susižeidus, kraujuoja iš gleivinių (nosies, dantenų), vargina gausios ir ilgos menstruacijos, aptinkama kraujo šlapime arba išmatose.
Rekomenduojama vitamino K paros norma
Rekomenduoja vitamino K paros dozė priklauso nuo žmogaus amžiaus ir lyties. Vidutinė rekomenduojama paros norma mikrogramais (µg):
- Kūdikiams nuo gimimo iki 6 mėnesių: 2,0 µg
- 7 – 12 mėnesių kūdikiams: 2,5 µg
- 1 – 3 metų vaikams: 30 µg
- 4 – 8 metų vaikams: 55 µg
- 9 – 13 metų vaikams: 60 µg
- 14 – 18 metų paaugliams: 75 µg
- 19 metų ir vyresniems vyrams: 120 µg
- 19 metų ir vyresnėms moterims: 90 µg
- Nėščioms ir krūtimi maitinančioms paauglėms: 75 µg
- Nėščioms ir krūtimi maitinančioms moterims: 90 µg
Į klausimus apie vitamino K pasirinkimo galimybes ir dozavimą Jums mielai atsakys ,,MANO vaistinės“ specialistai.