Vaikų miegas trumpėja ir prastėja
Vaikų neurologai gydytojai savo praktika ir moksliniais tyrimais dar kartą patvirtino, koks svarbus žmogaus, ypač augančio, organizmui geras ir sveikas miegas. Prof. Vanda Liesienė, miego medicinos pradininkė Lietuvoje, pristatydama miego medicinos istoriją ir svarbiausius šios medicinos srities atradimus, priminė, koks sudėtingas fiziologinis procesas yra miegas.
Žmogui miegant, suintensyvėja galvos smegenų kraujotaka, o esant nemigai – blogėja esamos ligos ir gali atsirasti naujų. Šiandieniniuose miego medicinos moksliniuose tyrimuose – bandymai diagnozuoti ligas miego metu, susieti mitybą su miego kokybe ir daugybė kitų problemų. Vaikų ligoninės Vaikų neurologijos skyriaus vedėja dr. Rūta Praninskienė paskelbė nerimą keliančių faktų, kad miego problemos šiandieninius vaikus vargina daug dažniau nei prieš dešimt metų. „Mūsų tyrimai rodo, kad net Lietuvos kūdikių miegas yra sutrumpėjęs iki 13 val., nors turėtų siekti 14–15 val. per parą, o dvylikamečių – iki 7 val., nors tokio amžiaus vaikai turėtų miegoti po 9 val. per parą“, - teigia gydytoja. Dr. R. Praninskienės teigimu, vaiko miegas svarbus ne tik jo paties sveikatai ir augimui, jis paliečia visą šeimą. Dėl prasto vaiko miego sutrinka visos šeimos gyvenimo ritmas, atsiranda psichologinių problemų. Todėl miego higiena šeimoje verta susirūpinti kuo anksčiau. Kūdikius nuo šešių mėnesių reikėtų pratinti užmigti patiems.
Šiuolaikinė technika trukdo miegui
Yra keletas svarbių priežasčių dėl kurių trinka šiandienos paaugusių vaikų ramus miegas. Didžiausios iš jų, kaip pastebi vaikų neurologai, per daug intensyvus kompiuterių, planšečių ir kitų informacinių technologijų priemonių naudojimas prieš miegą iki vėlyvos nakties. Nuolat pažeidžiant miego režimą, užmigimo pradžia pasislenka į antrą nakties pusę, sutrinka už gerą miegą atsakingo hormono melatonino cirkadinė sekrecija. Dėl to vaiko organizme gali sutrikti metaboliniai procesai, didinantys pavojų nutukti, gali pradėti formuotis autoimuninės, onkologinės ir širdies ligos. Dėl cirkadinio ritmo postūmių paaugliai dažnai skundžiasi bloga atmintimi, sutrikusia dėmesio koncentracija, mieguistumu dieną. Todėl norėdami būti budrūs dieną, ima vartoti daugiau energiją stimuliuojančių gėrimų. Esant miego sutrikimams, gali būti vartojamos arbatos ir vaistažolės nervų sistemai. Jų sudėtyse yra melisų lapų, vaistinių ramunių. Taip pat esant būtinybei, gali būti vartojami ir maisto papildai paaugliams.
Sutrikęs miegas – mažakraujystės simptomas? Kūdikių miegą, kaip pastebima, labai dažnai sutrikdo vis dažniau pasitaikanti mažakraujystė. Tačiau tai vienas mažakraujystės simptomų, todėl tėvai turėtų stebėti, kaip jų vaikas miega. Taip pat kartais kūdikiams miegoti neleidžia ir pilvo diegliai – tada prireikia ir specialistų konsultacijų. Vaikų ligoninės neurologai vaikų miego problemas sprendžia pasitelkdami ne tik mokslo laimėjimus ir savo patirtį. Tiksliai diagnozuoti miego sutrikimus ir paskirti reikiamą gydymą jiems padeda nuo 2009 metų Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikų Vaikų ligoninėje veikianti vienintelė Baltijos šalyse Vaikų miego laboratorija.