Sumušimai ir juos lydinčios traumos: svarbiausia – tinkama pirmoji pagalba
Vasaros linksmybės ir pramogos lauke ne tik vaikams, bet ir per daug atsipalaidavusiems suaugusiems gali baigtis gydytojo kabinete. Laimė, daugelis nesunkių traumų, tokių kaip sumušimai, patempimai, nubrozdinimai ar nedideli įpjovimai praeina ir be medikų įsikišimo. Tačiau tik tada, jeigu nukentėjusiam asmeniui teisingai suteikiama pirmoji pagalba. Tam neprireiks jokių sudėtingų priemonių, tereikia žinoti svarbiausias taisykles. Jeigu jų laikysitės, sumušimai ir kitos paprastos, nepavojingos traumos greičiau sugis.
Tyko ant kiekvieno kampo
Lekiant dviračiu, paspirtuku, riedučiais sunku išvengti susidūrimų ir kitų mažų avarijų. Nuo laipynių, sūpynių nukristi irgi pasitaiko, žaidžiant lauko žaidimus, kad ir tinklinį, tenisą, badmintoną apėmus azartui ar pritrūkus atidumo galima gauti stiprų smūgį kamuoliu ar rakete, žaidėjai gali atsitrenkti ir vienas į kitą. Situacijos įvairios, o pasekmės tos pačios – skausmingas sumušimas. Žymių gali ir nelikti, sveikatos tai taip pat nesutrikdys, tačiau skausmas ir diskomfortas gali varginti kelias dienas, kartais ir savaitę ar ilgiau. O juk vasarą sirgti nesinori.
Sumušimo vietoje dažnai atsiranda ir mėlynė ar iškyla gumbas, oda daugiau ar mažiau patinsta. Taip atsitinka dėl to, kad smūgis pažeidžia ne tik minkštuosius audinius, bet ir kraujagysles, tuomet prasideda poodinis kraujavimas ir susiformuoja kraujosrūva. Jeigu sumušta galūnė, dažnai kartu patempiamos ir sausgyslės ar raiščiai, raumenys, po stipresnio susidūrimo, atsitrenkimo į kietą paviršių, briauną, aštrų daiktą pažeidžiamas odos vientisumas ir gali atsirasti paviršinis nubrozdinimas, jeigu oda prakertama – atsiveria žaizda.
Šaltis, ramybė ir spaudimas
Jeigu žaizdos nėra, nesimato, kad galūnė būtų deformuota, funkcija nesutrikusi, susitrenkus galvą nėra smegenų sutrenkimo požymių (pykinimo, galvos svaigimo, skausmo, orientacijos ar dėmesio sutrikimų, sąmonės praradimo), pirmiausiai reikėtų nukentėjusią vietą šaldyti. Uždėjus ant jos ledo, o jei jo neturite, kokį nors maisto produktą, išimtą iš šaldiklio, kraujagyslės susiaurėja ir išteka mažiau kraujo. Be to, jis greičiau kreša, todėl mėlynė nebus tokia didelė. Taip pat šaltis efektyviai mažina skausmą ir patinimą.
Ledą ar kitą šaltą daiktą reikėtų į dėti į maišelį, o šį įsukti į kokį nors ploną audinį ir tik tada dėti ant odos. Laikyti galima ne ilgiau nei 15-20 minučių, kad oda nenušaltų. Po to reikia daryti apie valandos pertrauką ir procedūrą pakartoti, pirmąją parą 6–8 kartus. Sumuštos vietos geriau nejudinti, nes judant raumenims ji labiau patinsta, į ją priteka daugiau kraujo. Sumuštą galūnę rekomenduojama pakelti virš širdies lygio, tai taip pat sumažins tinimą ir skausmą. Padeda ir spaudimas, todėl galite ją sutvarstyti elastiniu tvarsčiu, ypač kai nukenčia nuolat judanti vieta.
Mažina skausmą ir uždegimą
Jeigu skausmas vis tiek nerimsta, gali būti naudojami vaistai nuo skausmo ir karščiavimo. Tam tinka geliai nuo skausmo. Kai kuriuose yra šaldančių medžiagų, tai taip pat padeda sumažinti nemalonius pojūčius – skausmą ir tinimą. Galima įsigyti specialių kremų ar gelių, kurie apsaugo, kad nesusidarytų ir greičiau išnyktų kraujosrūvos. Homeopatiniai preparatai taip pat veiksmingi. Po poros dienų sumuštą vietą patepkite šildančiu geliu. Jeigu šios priemonės nepadeda, sunku judėti ar miegoti, galima naudoti geriamus nuskausminančius vaistus.
Tokia pati pirmoji pagalba tinkama ir tais atvejais, kai ne tik susimušate galūnę ar kitą kūno vietą, bet ir pasitempiate sausgysles, raiščius ar raumenis. Jeigu patempimas stiprus ir nepraeina, galima įsigyti įtvarą ar kitų profilaktinių priemonių – įdėklų, pakulnių ir pan. Patartina laikytis bendros taisyklės, jeigu skausmas tebėra aštrus, patinimas nepraeina per kelias dienas, nesilpnėja, būtina kreiptis į gydymo įstaigą ir įsitikinti, ar nėra lūžių, išnirimų, ar netrūko sausgyslė, raištis. Kuo anksčiau pradėsite gydyti šias traumas, tuo greičiau jos sugis.
Reikia dezinfekuoti ir stebėti
Sumušimo metu pažeistą odą – įbrėžtą, įpjautą, įkirstą ar nubrozdintą reikia pirmiausiai išvalyti, po to dezinfekuoti ir užklijuoti pleistru ar subintuoti. Jei žaizdos ne didesnės nei 2–3 milimetrai, stipriai nekraujuoja, siūti greičiausiai neprireiks. Gydytojai traumatologai pataria jas stebėti kelias dienas, kad įsitikintumėte, jog jos neparaudo, nepatino, nepradėjo pūliuoti, gerai apžiūrėti, ar jose nėra svetimkūnių. Papildoma rizika atsiranda tais atvejais, kai susimušėte į surūdijusį daiktą arba užterštą trąšomis, mėšlu ar dirvožemiu sodo, daržo ar kitą įrankį.
Tuomet reikėtų pasiskiepyti nuo stabligės, jeigu skiepijotės seniai. Revakcinaciją reikia kartoti kas 10 metų. Vakcina nuo stabligės įtraukta į vaikų skiepų kalendorių, tad šiuo atveju dėl vaikų nerimauti nereikės. Net ir nedidelę žaizdelę reikėtų sukabinti, jeigu ji yra ant veido, plaštakų, kojų, nes gali likti randas. Ši procedūra trunka tik keliolika minučių taikant vietinę nejautrą, todėl nepatingėkite nuvykti į gydymo įstaigą. Kai žaizda šlapiuoja, pūliuoja ar prasideda uždegimas, pirmiausia ją reikia gydyti konservatyviai, tik po to siūti.
Naudingas patarimas
Vasarą dažniausiai sumušimai ir kitos traumos ištinka būnant ne namuose, o lauke, gamtoje, todėl su savimi vykstant į paplūdimį, sodybą, sodą, parką ar pramogauti gryname ore turėti bent minimalią pirmosios pagalbos vaistinėlę. Joje turi būti: purškalas žaizdoms definfekuoti, pleistrai,tvarčiai, tepalai sumušimams, vaistai nuo skausmo.
Ar žinote, kad:
- Šaldymas padeda tik pirmąsias dvi paras po traumos – sumušimo, patempimo, išnirimo. Vėliau efektyvesnis yra sumuštos vietos šildymas kompresais ar šildančiais tepamaisiais preparatais.
- Jeigu susimušėte sąnario zonoje ir skausmas, patinimas po kelių dienų nepraeina, vertėtų pasikonsultuoti su gydytoju ortopedu traumatologu, ar nepažeistas sąnarys.
- Stiprus sumušimas pilvo ar krūtinės ląstos srityje, net jei nėra išorinių požymių – patinimo, kraujosruvų, gali būti pavojingas, nes gali būti pažeisti vidaus organai. Tokiais atvejais vertėtų visuomet vykti į gydymo įstaigą ir profilaktiškai pasitikrinti.
- Stiprus smūgis stuburo srityje gali pažeisti jo slankstelius, jie gali lūžti, šią traumą paprastai lydi aštrus skausmas, pacientui sunku judėti, todėl susimušus šią vietą reikia atidžiai stebėti savijautą.
Tai svarbu:
Sumuštas vietas, pateptas tepalu ar kita išorinio veikimo tepama ant odos priemone nuo skausmo, uždegimo, saugokite nuo saulės, nes minėti preparatai nuo skausmo gali padidinti odos jautrumą UV spinduliams, gali atsirasti alerginių odos reakcijų. Fotoalergines reakcijas gali sukelti ir augaliniai preparatai, kuriuose yra didesnė eterinių aliejų koncentracija.