Skausmingas pieno liaukos uždegimas – ne nuosprendis žindymui
Aut. Teodora Vaitkutė
Pieno liaukos uždegimas, vadinamas mastitu, pasireiškia apie 3– 20 proc. maitinančių moterų per pirmus 6 mėnesius po gimdymo ir dažniausiai apima tik vieną krūtį. Ši liga skausminga ir varginanti, be to, delsiant kreiptis į gydytojus, jos negydant, gresia pavojingos komplikacijos, dėl kurių gali tekti visam laikui nutraukti kūdikio žindymą. Todėl pastebėjus jau pačius pirmuosius simptomus, svarbu imtis priemonių, stabdančių mastito progresavimą. Tam, kad mastitas nesikartotų, būtina išsiaiškinti jo priežastis ir atitinkamai koreguoti įpročius ir žindymo procesą.
Rūšys ir simptomai
Dažniausiai mastitą sukelia bakterinė infekcija arba ilgalaikis pieno sąstovis (laktostazė), užkemšantis pieno latakėlius bei dėl to kilusi uždegiminė reakcija aplinkiniuose krūties audiniuose. Bakterijos paprastai į krūtį patenka nuo odos arba iš kūdikio burnos per suskirdusius ar įtrūkusius spenelius. 80– ]90 proc. ligos atvejų išskiriamos bakterijos Staphylococcus aureus, kartais aptinkamos Escerichia coli, Streptococcus ir anaerobai, rečiau pasitaiko Candida ar Cryptococcus bakterijos.
Reikėtų atkreipti dėmesį, kad šviežiame piene bakterijos nesidaugina. Jei pienas gerai ištraukiamas, kartu pasišalina ir jame esantys mikroorganizmai. Tačiau jei pieno sąstovis išlieka, imuninių veiksnių apsaugos bei priešuždegiminės reakcijos nepakanka, pasireiškia infekcinis mastitas. Mastito simptomus atpažinti nesudėtinga: krūtis patinsta, sustandėja, oda parausta ar pamėlsta, gali tapti karšta, jautri, atsiranda sukietėjimų, skauda visą krūtį ir spenelį, gali pakilti temperatūra, krėsti šaltis.
Rizikos veiksniai
Mastitą gali nulemti labai įvairios priežastys, dažnai jas netgi būna sunku susieti su šia liga. Tai ir nepakankamai dažnas ar pernelyg trumpas žindymas, kai krūtis neištuštinama, ir netinkamas kūdikio pridėjimas prie krūties žindant, ir neteisingas spenelio apžiojimas. Taip pat pieno nutraukimas pientraukiu ar rankomis, ilgi tarpai tarp nutraukimų, dalies pieno palikimas krūtyje. Visa tai gali nulemti laktostazę, dėl kurios prasideda krūties audinių uždegimas ar bakterijos patenka į kraują.
Kitos priežastys, susijusios su spenelių pažeidimais: netinkama krūtų priežiūra ir asmens higienos nesilaikymas. Sutrūkinėjusius, suskilusius spenelius reikia gydyti, koreguoti žindymo techniką, kad jų pažeidimų neatsirastų pakartotinai, nes pro juos į organizmą gali patekti infekcija. Žindančios mamos turi dažnai plauti rankas. Įtakos gali turėti ir anatomija – plokšti ar įtraukti speneliai, randai. Taip pat krūtų implantai, nuolatinis ankštos liemenėlės, automobilio saugos diržų, kūdikių nešioklės spaudimas.
Kaip pagerinti būklę?
Prasidėjus mastitui svarbiausia iš pažeistos krūties reguliariai pašalinti pieną, stengiantis ją pilnai ištuštinti. Nereikėtų užmiršti, kad tinkamiausias būdas tai padaryti – žindymas. Sergant mastitu iš nesveikos krūties žindyti vaikelį daugeliu atvejų saugu, jeigu nėra pūlinio. Jei krūtis skausminga, prieš maitinimą kelias minutes galima ją pašildyti, padeda šiltas kompresas, karštas dušas ar vonia, palaikymas virš karštų garų. Taip atpalaiduojami pieno latakėliai ir skatinamas pieno tekėjimas. Gydytojui patarus kurį laiką nežindyti nesveika krūtimi, pieną būtina nusitraukti rankomis ar pientraukiu, kol jo neliks. Tai nesustabdys pieno gamybos ir būklei pagerėjus kūdikis vėl galės žįsti.
Kai krūtis labai sukietėjusi, galima prieš maitinimą ištraukti šiek tiek pieno, jai suminkštėjus, kūdikiui bus lengviau apžioti krūtį ir žįsti. Pabandykite parinkti tokią kūdikio padėtį prie krūties, kad apatinis žandikaulis liestų sukietėjimą ir pagerintų pieno nutekėjimą iš tos vietos. Jei tai nepavyksta – galimas švelnus pažeistos vietos masažas žindymo metu pieno tekėjimo kryptimi. Po maitinimo ar pieno ištraukimo tinimui, skausmui sumažinti ant krūties galima dėti ledo, bet jį laikyti ne ilgiau kaip 20 min.
Gali prireikti ir vaistų
Dažnai minėtų priemonių nepakanka, kad sumažėtų skausmas, tokiais atvejais skiriami nuskausminantys, priešuždegiminiai vaistai. Moteriai karščiuojant, naudojami temperatūrą mažinantys preparatai. Gydytojas, esant poreikiui, paprastai, kai yra akivaizdžių sunkaus mastito ar sisteminės infekcijos požymių, simptomai nepraeina per 12–24 val., nors krūtis gerai ištuštinama, išaugintas bakterijų pasėlis ir nustatytas sukėlėjas, matyti spenelio įtrūkimų, gali skirti antibakterinį gydymą antibiotikais.
Kai kurioms moterims gali tekti gydytis ligoninėje, jei mastito simptomai sunkūs, pavyzdžiui, susidaro krūties pūlinys, pasireiškia sisteminės infekcijos požymiai ar geriamieji antibiotikai neveiksmingi. Susiformavus pūliniui ar keliems, gali prireikti juos šalinti chirurginiu būdu. Retesnės komplikacijos yra sepsis, nekrozinis fascitas, fistulė, jas patyrusios pacientės taip pat gydomos stacionare. Visais atvejais moteris į ligoninę turi būti guldoma kartu su naujagimiu tam, kad nenutrūktų žindymas.
Padeda įpročių korekcija
Mastitu sergančiai moteriai reikia žymiai daugiau poilsio, miego, kiek įmanoma vengti streso, nes jis taip pat gali netiesiogiai išprovokuoti mastitą, kadangi nusilpsta imunitetas, sumažėja bendras organizmo atsparumas infekcijoms. Ypatingai svarbus artimųjų palaikymas, kasdienė pagalba prižiūrint kūdikį, nes pervargusi, blogai besijaučianti moteris dažniau linkusi priimti sprendimą visai nutraukti vaikelio žindymą. Atsiranda nerimas, baimė, kad uždegimas kartosis, prasidės komplikacijos.
Išsklaidyti abejones, įgyti geresnių žindymo įgūdžių, kurie ateityje padės išvengti pieno liaukų uždegimo, laktostazės, suprasti savo klaidas ir sužinoti, kaip jų išvengti, padeda žindymo konsultacijos, kurias įvairiose sveikatos priežiūros įstaigose teikia vaikų gydytojai, gydytojai akušeriai-ginekologai arba slaugytojos-akušerės. Reikia vengti aplinkybių, dėl kurių krūtyje buvo kilęs uždegimas. Įsitikinti, kad kūdikis žįsdamas gerai apžioja krūtį ir netraumuoja spenelio, nedaryti didelių tarpų tarp maitinimų, leisti kūdikiui išžįsti visą pieną iš vienos krūties prieš pasiūlant kitą.
„MANO vaistinėje“ platus prekių nėščiosioms, mamoms ir mažyliams pasirinkimas.. Vitaminai moterims, maisto papildai moterims. Visuomet geros kainos ir patogus bei greitas pristatymas.