Skausminga ir varginanti pienligė: verčiau neignoruoti, nes gali tapti lėtine
Burnos gleivinę, lytinius organus ir odą pažeidžianti grybelinė infekcija, vadinama pienlige arba kandidoze, pasireiškia, kai organizme pagausėja grybelio Candida. Jis gyvena mūsų aplinkoje, ant odos ir gleivinėje niekam nedarydamas žalos, draugiškai sutardamas su kitomis bakterijomis, įsikūrusiomis kūno išorėje ir viduje. Tačiau susilpnėjus imunitetui, pasikeitus mikroorganizmų pusiausvyrai, susidaro palankios sąlygos nevaldomai daugintis šios rūšies grybeliui, sukeliančiam skausmą, uždegimą ir kitus nemalonius simptomus. Priešinfekciniai ginekologiniai vaistai, Intymios higienos kosmetika
Kaip prarandama kontrolė?
Pienligės sukėlėjai ima užkariauti naujas teritorijas nesulaukę organizmo pasipriešinimo ir tai atsitinka dėl įvairių priežasčių. Viena iš dažniausiai pasitaikančių – nesaikingas antibiotikų vartojimas. Dėl to organizme sumažėja draugiškų bakterijų, o atsilaisvinusią vietą nieko nelaukdamas užima Candida grybelis, kurio antibiotikai neveikia. Palankias sąlygas jo klestėjimui sudaro kai kurie vaistai, pavyzdžiui, naudojami gydant onkologines ligas chemoterapija, nes jie silpnina imuninį atsaką, steroidų turintys preparatai - skausmui, uždegimui mažinti.
Didesnė pienligės rizika nustatyta pacientams, kurie serga ŽIV, diabetu, patiria stresą, moterims, kurios naudoja hormoninę kontracepciją, žmonėms, kurie ilgą laiką nešioja ortodontines priemones, pavyzdžiui, protezus. Prasta higiena, netinkami prausikliai, karštas ir drėgnas oras, ankšti drabužiai - taip pat geri šios grybelinės infekcijos draugai. Pienlige dažniau serga nutukę asmenys, nes ant jų kūno yra daugiau odos raukšlių, jie labiau prakaituoja, o šios rūšies grybeliui tai labai patinka. Nėščiosioms pienligė gresia dėl padidėjusio hormonų (estrogenų) kiekio.
Kokie simptomai yra tipiški?
Dažniausiai pienligė atakuoja moterų išorinius lyties organus ir makštį. Net 75 proc. moterų bent kartą gyvenime yra sirgusios šia liga. Jos požymiai yra deginantis skausmas, niežulys, atsiranda baltos spalvos išskyrų, primenančių varškę, tačiau jos neturi specifinio kvapo. Gali skaudėti šlapinantis, lytinių santykių metu, makšties gleivinėje gali atsirasti opelių. Vyrai rečiau, bet taip pat gali susirgti lytinių organų pienlige, kuri vadinama kandidoziniu balanitu, ji pažeidžia varpą. Simptomai panašūs: paraudimas, patinimas, niežėjimas, skausmas šlapinantis, baltos išskyros.
Candida grybelis kai kuriems žmonėms sukelia odos pažeidimus, paprastai, kirkšnių, sėdmenų, pažastų srityje, tarp krūtų, rankų ar kojų tarpupirščių, ties bamba ir jos viduje. Ant odos atsiranda raudona skausminga dėmė, ji gali šlapiuoti. Šis grybelis gali pažeisti ir nagus, oda aplinkui juos patinsta, parausta, skauda. Taip dažniau atsitinka asmenims, kurie rankas ilgą laiką laiko vandenyje. Burnos pienligės, kuri gresia ir vaikams, simptomai yra baltos apnašos ant liežuvio, gomurio, kitų burnos gleivinės vietų, aplinkui lūpas, dėl to gali sutrūkinėti oda jų kampučiuose.
Rečiau pasitaikantys požymiai
Apie tai, kad susirgote pienlige, gali byloti ir bendra savijauta – padidėjęs nuovargis, silpnumas. Kadangi Candida grybelis linkęs labiau atakuoti organizmą, kurio imuninis atsakas sumažėjęs, natūralu, kad žmogus jaučiasi blogiau. Taip pat nustatyta, kad sergantiems pienlige pacientams dažnai trūksta kai kurių mineralų ir vitaminų, pavyzdžiui, vitamino B6, sočiųjų riebalų rūgščių, magnio. Jų trūkumas gali pasireikšti ir silpnumu. Retais atvejais šis grybelis gali sukelti ir šlapimo takų infekcijas. Didesnė jų rizika vyresnio amžiaus ir ligoninėje gydomiems asmenims.
Organizme padaugėjus šio grybelio, sumažėja kitų, naudingų bakterijų, tarp jų ir gyvenančių žarnyne. Tai gali sutrikdyti virškinimą, gali užkietėti viduriai ar varginti viduriavimas, pykinti, gali kauptis dujos, atsirasti pilvo dieglių. Nedidelė JAV mokslininkų atlikta studija atskleidė, kad didžiosios dalies lėtinės sinusų infekcijos varginamų pacientų nosies gleivėse buvo aptikta Candida grybelių. Negydant pienligės ilgą laiką, kai nusilpęs imunitetas, jos sukėlėjai gali patekti į kraujotaką ir pažeisti sąnarius, kepenis, blužnį, net širdį. Tiesa, tokie atvejai labai reti.
Nepavojinga, bet labai nemaloni
Jei ir nesukelia rimtų sveikatos sutrikimų, pienligė labai vargina. Be to, negydoma ar gydoma netinkamai gali kartotis. Statistika rodo, kad ji kartojasi net 40–45 proc. ja sergančių moterų, o apie 5 proc. vargina nuolatos, nes tampa lėtine. Tada ją išgydyti tampa dar sunkiau, - įspėja gydytojai. Ypač svarbu šia ligą išsigydyti besilaukiančioms moterims, o ji jas užklumpa gana dažnai, to nepadarius pienligė gali sukelti savaiminį persileidimą, vėlesniame nėštumo trimestre priešlaikinį gimdymą. Verta susirūpinti ne tik dėl savęs, bet ir saugant naujagimį.
Naujagimiai ir kūdikiai iki vienerių metų amžiaus dažnai serga pienlige (net kas ketvirtas iš jų), nes jų imuninė sistema bei burnos ir žarnyno mikroflora dar nėra brandi. Pastebėta, kad pienligė labiau pasitaiko dažnai atpylinėjantiems kūdikiams, nes jų burnos terpė dėl to yra rūgštesnė. Paprastai jie apsikrečia nuo savo mamos, užsikrėtusios šiuo grybeliu, kadangi jis į mažylių organizmą patenka gimdymo metu ar žindant. Grybelis dažniausiai pažeidžia vaikų burnos gleivinę ir odą (įprastai sėdmenų, tarpvietės, kirkšnių srityje), ji parausta, atsiranda bėrimų.
Reikia kuo anksčiau imtis priemonių
Pienligė gydoma geriamaisiais antigrybeliniais preparatais arba antigrybeliniais tepalais, kremais, žvakutėmis, burnos pienligė – geriamąja suspensija. Kartu reikia stiprinti imunitetą, sveikai maitintis – vengti saldumynų, alkoholio, naudoti daugiau rauginto pieno produktų, daržovių, vaisių, atsisakyti žalingų įpročių, ypač rūkymo. Nors pienligės sukėlėjai neperduodami lytiniu keliu, dažniausiai rekomenduojama kartu gydyti ne tik makšties pienlige sergančią moterį, bet ir jos partnerį, nors jis gali ir nejausti jokių ligos požymių.
Jeigu dėl susidariusių eilių ar kitų priežasčių negalite pasikonsultuoti su gydytoju ginekologu, abejojate, ar jums yra pienligė, galite nusipirkti ir patys pasidaryti greitąjį pienligės testą.
Sergant makšties pienlige svarbu laikytis tinkamos higienos: nenaudoti muilo, ypač antibakterinio, kvepiančių prausiklių, rinktis specialią intymiai higienai skirtą kosmetiką. Patartina nenaudoti aromatizuoto tualetinio popieriaus ir higieninių servetėlių, aromatizuotų tamponų ir įklotų. Dėvėkite tik medvilninius ar kito natūralaus pluošto, neaptemptus apatinius.