Senatvės ženklai ant odos. Kaip stabdyti?
Oda – didžiausias žmogaus kūno organas, apsaugantis vidaus organus nuo išorinių grėsmių, tokių kaip chemikalai, temperatūra, bakterijos, fizinė žala. Žmogui augant, oda tampa storesnė ir šiurkštesnė. Bėgant metams ji ir toliau keičiasi, ilgainiui praranda atsparumą bei elastingumą, silpsta odos kraujagyslės, oda palaipsniui praranda melanocitus, ląsteles, atsakingas už odos spalvą, dėl ko kai kuriose vietose oda tampa blyški ar netolygi.
Nors amžius ir genai – vieni didžiausių veiksnių, lemiančių mūsų odos pokyčius, kiti gyvenimo būdo faktoriai (mityba, aplinka, saulės poveikis) taip pat turi milžiniškos įtakos. Gera žinia ta, kad būdų, kaip apsaugoti savo odą ir atrodyti jaunatviškiau, yra vis daugiau ir jie vis labiau prieinami.
Drėkinimas senstančiai odai – būtinas
Odai senstant, riebalinės liaukos gamina mažiau riebalų, todėl vyresnių žmonių oda yra labiau linkusi sausėti. Tada oda pasižymi tempimu, šiurkštumu, šerpetojimu, kartais ir įtrūkimais, bet to, sausa oda yra linkusi greičiau raukšlėtis ir vysti. Dažnai ypač išsausėja ne visa oda, o odos lopinėliai – jie gali imti luptis ar šerpetoti. Dažniausiai išsausėjančios kūno dalys – alkūnės, rankos ir kojos.
Apsaugoti odą nuo pernelyg didelio išsausėjimo įmanoma. Svarbu pasirinkti tinkamus drėkinamuosius kremus brandžiai odai, kurie savo sudėtyje paprastai turi ir intensyviai drėkinančių, stangrumo suteikiančių, raukšleles mažinančių ingredientų. Reiktų nepamiršti, kad odą taip pat sausina dehidratacija, saulė, rūkymas ar didelis stresas, tad, norint išlaikyti spindinčią odą, šių faktorių reikėtų vengti.
Pasak dermatologų, išvengti odos išsausėjimo taip pat gali padėti maudymosi įpročių pakeitimas – vietoj karšto vandens naudokite šiltą vandenį, duše ar vonioje negaiškite per ilgai – nusiprausti turėtų pakakti 5–10 minučių. Naudokite švelnius prausiklius, venkite tirštų putų ir odą rankšluosčiu nusausinkite, o ne trinkite.
Odą drėkinkite iškart nusisausinus – norint sulaikyti esamą odos drėgmę, losjonas, aliejukas ar veido kremas ant jos turėtų būti ištepamas per kelias minutes po dušo, rankų ar veido plovimo. Dažniausi ingredientai yra glicerinas, hialurono rūgštis, pieno rūgštis, taukmedžio sviestas ir natūralūs aliejai.
Naudokite švelnius produktus be kvapiųjų medžiagų: kai kuriuose produktuose gali būti ingredientų, kurie sausai odai visiškai netinka. Naudojant švelnų produktą, jis gali padėti geriau sulaikyti drėgmę ir nesukelti papildomo odos dirginimo.
Kai pasirodo pirmosios raukšlės
Raukšlės – natūrali senėjimo proceso dalis. Pirmosios raukšlės paprastai atsiranda dažniausių veido išraiškų vietose – juoko, kaktos ir kt. srityse. Mimikos raukšlės odoje vystosi laikui bėgant, nes senstant žmogaus oda pradeda stigti riebalų, kolageno ir elastino. Kolagenas ir elastinas – tai odoje esantys baltymai, kurie sudaro atraminę odos struktūrą ir suteikia jai formą bei tekstūrą. Kolagenas sudaro didžiąją odos dalį, maždaug 75–80 % kūno odos masės.
Oda taip pat turi keratino. Kai jo odoje ima stigti, ji tampa pažeidžiamesnė ir labiau linkusi raukšlėtis. Amžius – natūralus keratino praradimo veiksnys, tačiau kiti veiksniai, tokie kaip „agresyvus“ muilas ar šampūnai, saulės spinduliai bei stiprių cheminių medžiagų poveikis keratino išsaugoti taip pat nepadeda.
Renkantis tinkamus kremus, vengiant saulės spindulių ar visada naudojant apsauginius kremus nuo saulės, raukšlių atsiradimą galima šiek tiek atitolinti. Įrodyta, kad daugelis kremų, kurių sudėtyje yra vitamino A ir E, antioksidantų ir rūgščių gali sušvelninti tiek mimikos, tiek kitas raukšles.
Verta paminėti garsųjį retinolį. Retinoidai iš tiesų yra vieni žinomiausių ir labiausiai tirtų ingredientų, naudojamų nuo odos senėjimo. Didelį dėmesį retinoidai gauna ne be reikalo – kaip parodė tyrimai, retinoidai gali padidinti kolageno gamybą ir palaikyti odos regeneraciją – tai gali padėti pagerinti bendrą odos išvaizdą ir tekstūrą. Kremus su retinoliu galima įsigyti be recepto, tačiau naudoti produktus su šiuo ingredientu reikėtų atsargiai – dermatologai rekomenduoja naudojamą kiekį didinti palaipsniui.
Senatvinės dėmės – dažna senstančios odos problema
Pigmentinės dėmės, dar vadinamos senatvinėmis ar amžiaus dėmėmis, yra odos sritys, kuriose pasikeitė pigmentas. Dėmelės paprastai yra tamsesnės nei juos supanti oda ir dažniausiai atsiranda ant veido, rankų, pečių ir rankų.
Senatvinės dėmės – vienas iš labiausiai paplitusių odos pokyčių senėjimo proceso metu. Tie, kurie turi šviesesnę odą ir anksčiau buvo nudegę saulėje, senatvinių dėmelių gali turėti daugiau, kadangi ultravioletiniai spinduliai stimuliuoja melanocitus, kurie pagreitina melanino gamybą, kas lemia amžiaus dėmių atsiradimą. Senatvinės dėmės sveikatai pavojaus nekelia.
Siekiant užkirsti kelią senatvinėms dėmėms, svarbiausia vengti būti saulėje tada, kai ji yra intensyviausia, paprastai nuo 10 iki 16 val. Einant į lauką bet kuriuo metu reikėtų naudoti SPF apsauginius kremus, kurių apsauga ne mažesnė kaip 30.
Šiuo atveju itin naudingas ir odos šveitimas – tam pasitarnauja kosmetika, kurios sudėtyje yra anksčiau minėto retinolio, AHA rūgščių, odą šviesinančio vitamino C. Kaip ir bendrai odos ir viso organizmo sveikatai, būtina rinktis sveiką, visavertę mitybą – odai ypač naudingas vitamino A turtingas maistas. Visiškai išnaikinti senatvines dėmes – labai sudėtinga, tačiau profesionalios procedūros su rūgštimis, lazeriu ir kt. padėtį gali pagerinti efektyviau ir greičiau.
Pradėję rūpintis savo oda turėtumėte pastebėti, kad jos spalva, stangrumas ir bendra išvaizda maždaug per tris ar keturias savaites pagerės. Vis dėlto stebuklingo recepto nėra – odos senėjimo visiškai sustabdyti neįmanoma, o ir koncentruotis į kiekvieną raukšlelę neverta. Jei laikotės nuoseklios odos priežiūros rutinos su tinkamomis priemonėmis brandžiai odai, sveikai valgote, pakankamai ilsitės ir saugotės nuo saulės, darote viską teisingai – spinduliuosite jaunatviškumu!