Saulė dovanoja ne tik gražų įdegį: į ką svarbu atkreipti dėmesį?
Pagaliau galime mėgautis ilgai lauktos tikros vasaros teikiamais malonumais – maudynės vandenyje ir saulėje džiugina, tačiau vasaros karštis ir saulės spinduliai kartu dažnam lemia ir mažiau smagius odos būklės pokyčius. Žinojimas apie juos gali padėti išvengti odos būklės pablogėjimo. Kosmetika ir higienos priemonės - į ką reikėtų atkreipti dėmesį?
Oda tampa riebesnė, todėl gali padažnėti bėrimų
Už maudymąsi saulės spinduliuose nėra nieko geriau, tačiau odos riebalų liaukoms tai patinka mažiau. Suaktyvėjęs prakaitavimas ir riebalų išskyrimas gali užkimšti poras, o tai, ypač turintiems problemišką odą, gali lemti ir dažnesnius bėrimus. Poras užkemša ir apsauginis kremas nuo saulės – dėl šios priežasties vasarą būtina itin kruopščiai odą nuvalyti kasdien. Svarbu kalbėti ne tik apie veido odą – daugiau prakaituojant ir nenaudojant kokybiško prausiklio, gali suprastėti ir krūtinės, kaklo bei nugaros odos būklė.
Odą nuo dažnesnių pabėrimų gali padėti apsaugoti kiek pakeista odos priežiūros rutina ir produktai, kuriuos naudojate. Vasarą reikėtų rinktis lengvesnius, vandens, o ne aliejaus pagrindu sukurtus losjonus bei kremus. Jautriai, į aknę linkusiai odai tinka naudoti prausiklius su salicio rūgštimi, šveitiklius su alfa ir beta rūgštimis, A vitaminu. Svarbu ir tai, kokia eilės tvarka bus naudojami produktai – pradėkite nuo „lengviausio“ (tonikų, serumų), pabaikite „sunkiausiu“ (losjonais ar kremais nuo saulės). Makiažas šioje eilėje turėtų būti paskutinis.
Oda gali atrodyti išsausėjusi, nes jai trūksta drėkinimo
Kuo vasaros karštis sausesnis, tuo didesnė tikimybė, kad odai trūks drėkinimo (atitinkamai, esant drėgmės prisigėrusiam karščiui, odos sausumo būklė gali ir pagerėti). Maža to, daugelis savo dieną praleidžiame biuruose, kur veikia oro kondicionieriai – jie iš odos pašalina visą drėgmę. Tokį poveikį daro ir vasarą dažniau naudojami savaiminio įdegio kremai – juos, ypač vasarą, reikėtų rinktis tokius, kurių sudėtyje nėra odą sausinančio alkoholio.
Tam, kad oda vasaros karštyje ar kondicionuojamose patalpose gautų pakankamai drėgmės, gerti daugiau vandens neužtenka (nors, žinoma, tai daryti taip pat būtina). Svarbu atkreipti dėmesį į tai, kuo savo odą drėkinate – vasarą reikėtų rinktis intensyvaus drėkinimo priemones, sukuriančias apsauginį odos barjerą.
Prakaito liaukos tampa aktyvesnės, todėl galite patirti diskomfortą
Drabužiai permirkę prakaitu? Tokia situacija, žinoma, kelia diskomfortą, bet gausiau išskiriamas prakaitas reiškia, kad veikia jūsų kūno „vėsinimo sistema“. Prakaito liaukų aktyvumas padidėja pakilus kūno temperatūrai, o kadangi ją palaikyti normaliame lygyje būtina normaliai žmogaus savijautai, įsijungusi „vėsinimo sistema“ į odos paviršių išskiria vėsinantį vandenį, o kartu – ir toksinus, druską bei mineralus.
Nors visiškai sustabdyti prakaitavimo neįmanoma ir nėra reikalo, išvengti diskomfortą keliančių situacijų, kai prakaitas persigeria per drabužius, galima pamėginti išvengti. Vasarą reikėtų nešioti lengvesnius, „kvėpuoti“ odai leidžiančius drabužius, karštu metu reikėtų vengti valgyti labai aštrų maistą. Žinoma, svarbu turėti antiperspirantą – jis prakaito gamybos nesustabdo, bet neleidžia prakaitui pasiekti odos paviršiaus. Dezodorantas – taip pat tinkamas pasirinkimas. Naudojant jį, prakaitas į paviršių prasiskverbia, tačiau užmaskuojamas nemalonus kvapas.
Įdegis gali reikšti ne tik gražų bronzinės odos atspalvį
UV spinduliai gali lemti ne tik odos įdegimą ar nudegimą. Saulės spinduliuose oda patiria ir kitų, mažiau džiuginančių, pakitimų, tokių kaip išryškėjusios pigmentinės dėmės, paraudimai, padidėję kapiliarai. Į saulę ypač jautriai reaguoja strazdanos – pakanka kelių minučių saulėje be apsauginio kremo nuo saulės tam, kad jų padaugėtų ir jos taptų ryškesnės. Vasaros spinduliais atsargiau mėgautis turėtų egzema sergantys žmonės, kadangi VU spinduliai dirgina odą bei skatina jos paraudimą.
Įdegis, deja, taip pat nėra geros odos būklės ženklas. Padidėjusi kūno pigmentacija reiškia, kad kūnas bando apsisaugoti nuo VU spindulių keliamų rimtesnių sveikatos pažeidimų. Veikiama UVA (odos senėjimą lemiančių) ir UVB (odos nudegimą lemiančių) saulės spindulių, oda gali labiau patinti, prarasti drėgmę, todėl naudoti apsauginį kremą nuo saulės – būtina.
Bakterijoms šiluma bei drėgmė irgi patinka
Vasara – tikras darbymetis daugybei bakterijų, nes jos mėgsta drėgną ir šiltą aplinką. Prevencija nuo įvairius pabėrimus, alergines reakcijas ar net susirgimus sukeliančias bakterijų – sausa ir švari aplinka. Nepamirškite užtikrinti, kad visi jūsų odos priežiūros produktai laikomi vėsioje, sausoje ir, jei įmanoma, tamsioje vietoje. Tai galioja ir dantų šepetėliui bei rankšluosčiui. Plaudami rankšluostį, su kuriuo šluostote veidą, į vandenį įlašinkite kelis lašus antibakterinių savybių turinčio arbatmedžio aliejaus.
Druskingas jūros ar chloruotas baseinų vanduo nėra geras odos draugas
Mėgstate mirkti jūroje? Druskingas vanduo gali išsausinti odą. Kita vertus, jūros vanduo ir dumbliai turi natūralių mineralų, kurie odą maitina ir gerina bendrą jos sveikatą. Kitaip yra su chloruotu baseinų vandeniu. Chloras nuo odos gali pašalinti natūralų riebalų sluoksnį. Jautresnę odą turintiems žmonėms tai gali lemti padidėjusį odos sausumą bei pleiskanojimą, dar jautriau į chemikalą reaguojančią odą gali paberti ir niežtėti.
Tam, kad išvengtumėte kenksmingo chloruoto vandens poveikio, kaskart po maudymosi baseine nusiprauskite duše. Būtinai persirenkite – ilgai ant kūno liekantis šlapias maudymosi kostiumėlis gali sukelti dar didesnių sveikatos nemalonumų. Po maudymosi baseine ir dušo, kūną patepkite drėkinančiu ir maitinančiu losjonu.