Ruošiame odą saulei - šoko išvengsite su tinkama kosmetika
Iki vasaros „programos“, kai savaitgalius leisime gamtoje, prie vandens telkinių, paplūdimiuose, lauko kavinėse, sodyboje ar tiesiog darže, o gal kažkur pakeliausime – dar yra šiek tiek laiko. Kaip tik tiek, kiek jo reikia kūno odai paruošti saulės vonioms. Jei oda bus nesudirgusi, nuvalyta, sudrėkinta, pamaitinta ir tinkamai apsaugota nuo žalingo UV spindulių poveikio, palaipsniui įgis sveiką švytėjimą, švelnų įdegį, kuris nekels pavojaus ir džiugins iki vėlyvo rudens. Dėl to verta pasistengti, o pirmasis pagalbininkas – tinkama, teisingai pasirinkta kūno priežiūros kosmetika.
Drėkinanti, valanti ir maitinanti kosmetika
Pirmiausia reikėtų pasirūpinti odos drėkinimu. Taip užbėgsime už akių jos išsausėjimui, kurio rizika didėja proporcingai saulėje praleidžiamam laikui. Kondicionuojamas oras patalpose ir transporto priemonėse per karščius – dar viena priežastis, dėl kurios ji sausėja. Kuo oda sausesnė, tuo ji tampa jautresnė UV spindulių daromai žalai. Šiltajam sezonui tinka lengvesnės tekstūros kūno odai skirta drėkinanti kosmetika moterims ir vyrams, kuri lengvai pasiskirsto ir greitai susigeria, nelieka lipnaus, riebaus sluoksnio.
Intensyviai odą drėkina tokios medžiagos kaip šlapalas, hialurono, glikolio, pieno, poliglutamo rūgštis, kolagenas, glicerolis, natrio laktatas. Iš augalinių medžiagų sausos odos priežiūrai nepakeičiamas alijošiaus ekstraktas. Keramidai pasižymi drėgmės išsaugojimo giliuose odos sluoksniuose savybe. Terminis vanduo – dar vienas odos drėgmę efektyviai išlaikyti padedantis komponentas. Be to, jis ir gaivina, tad vasarą juo praturtinta kosmetika vyrams ir moterims leidžia jausti komfortą.
Odą šveiskime reguliariai, bent kartą per savaitę
Jeigu norime, kad įdegis būtų kuo lygesnis, gerai veiktų natūralūs odos apsaugos mechanizmai, būtina ją reguliariai šveisti, bent kartą per savaitę. Šveitimo procedūra pašalins negyvas odos ląsteles ir paskatins jos regeneraciją. Tačiau šveisti nerekomenduojama prieš pat einant į paplūdimį ar šiltu oru planuojant visą dieną būti lauke nedaug drabužių pridengtu kūnu, nes ką tik nušveista oda jautresnė UV spinduliams. Tai geriausia planuoti ir daryti prieš kelias dienas.
Renkantis kūno odos šveitimo kosmetiką atkreipkite dėmesį, kad jei jos sudėtyje bus rūgščių, reikės pasisaugoti saulės, naudoti apsauginį kremą su didesniu SPF filtru. Kūno odą ypač gerai nuvalo grubesni šveitikliai su grūdeliais, tai gali būti druska, cukrus, smulkintos augalų sėklos, kauliukai, riešutų kevalai, kavos pupelės. Jeigu oda jautresnė, jais šveiskite tik sausiausias, šiurkščiausias vietas – kelius, alkūnes, pėdas. Daugelio šveitiklių sudėtyje yra augalinių aliejų, kurie odą suminkština.
Nušveitus odą nepamirškite jos pamaitinti. Tam labai tinka įvairios kūno kaukės su aliejais, moliu, dumbliais, purvu, anglimi, medumi. Vienos yra skirtos visam kūnui puoselėti, o kitos – tam tikroms jo dalims: šlaunims, sėdmenims, krūtinei, dekoltė, rankoms, pėdoms. Maitinančias kaukes pakanka naudoti kartą, drėkinančias, raminančias – du-tris kartus per savaitę. Jautriai, linkusiai į uždegimus kūno odai padės kaukės su avižų pienu, žaliąja arbata, jogurtu, alijošiumi, ramunėlėmis.
Gegužę ir birželį oda ypač jautri UV spinduliams
Gerai nušveista, sudrėkinta oda tolygiau pasidengia apsaugine kosmetika – kremu ar pieneliu su SPF ir UVA filtrais. Šias kosmetikos priemones reikia naudoti kiekvieną kartą išeinant iš namų į lauką, nesvarbu, ar tik kažkur išsiruošus pėsčiomis, ar planuojant užsiimti kokia nors veikla gryname ore. Jos rekomenduojamos ne tik saulėtą, bet ir apniukusią dieną, nepriklausomai nuo oro temperatūros, o kai ultravioletinės saulės spinduliuotės indeksas (UVI) didesnis nei 2 – jos būtinos.
Bendrai vasaros pradžioje mūsų oda dar būna nepasiruošusi saulės poveikiui, todėl ją reikia labiau pasaugoti ir palaipsniui pratinti, iš pradžių saulėkaitoje pabūnant mažesnio saulės aktyvumo metu ryte ir po pietų, pradedant nuo keliolikos minučių ir po truputį ilginant. Dieną saulės vengiant, prisidengiant drabužiais. Jeigu pulsite nuogi į dilgėles – tai yra po žiemos būdami balti lyg sūriai iškart išsiruošite į paplūdimį visai dienai, apsaugos priemonės nepadės išvengti odos nudegimo.
Vertėtų neužmiršti, kad nei vienas apsauginis produktas, kaip dažnai ir kruopščiai juo besitepsime, 100 proc. nepanaikina žalingo UV poveikio, tik jį sumažina. Kūnui reikėtų naudoti ne silpnesnį nei 30 SPF (apsaugos nuo saulės faktorius) kremą, o veidui ir rankoms – 50 SPF. Vaikams visuomet visam kūnui būtina naudoti apsaugą su 50 SPF. Svarbu įsitikinti, kad pasirinkti specialūs kremai, losjonai ar pieneliai saugo ne tik nuo UVB spindulių, bet ir nuo UVA.
UVA spinduliai kalti dėl senėjimo ir didina odos vėžio riziką
UVA spinduliai mums kelia didžiausią pavojų, nes jiems veikiant formuojasi raukšlės, pigmentinės dėmės, oda glemba, be to, jie pasiekia giliausius odos sluoksnius, dėl to gali vystytis onkologinės ligos. Tuo metu UVB sukelia odos nudegimą, kitus sudirgimus. Tačiau jie vaidina svarbų vaidmenį odos savigynos nuo saulės mechanizme. Reaguodama į saulę, oda ima gaminti melaniną, pigmentą, kuris sugeria UV spindulius ir suteikia jai rusvą atspalvį, kad apsaugotų nuo nudegimo. Taip pat veikiamas saulės ima storėti išorinis jos sluoksnis, epidermis, siekdamas apsaugoti gilesnius odos sluoksnius nuo žalingo poveikio.
Kitaip tariant, odos reakcija į UVB spindulius yra jos gynyba nuo žymiai pavojingesnio UVA spindulių poveikio. Reakcijos stiprumas priklauso ir nuo odos tipo. Kai kurių žmonių odoje melanino yra daugiau ir jie mažiau jautrūs saulei, jų oda net ilgiau pabuvus saulėkaitoje nerausta, o iškart ruduoja. Tačiau yra ir tokių, kurie tampa raudoni kaip vėžiai po labai trumpo laiko, tai dažniausiai šviesių plaukų mėlynakiai ar raudonplaukiai, kurių oda blyški ir strazdanota.
Ką daryti, jeigu vis dėl to netyčia persistengėte?
Jeigu vis dėl to oda nudegė, apie ką byloja visiems gerai pažįstami simptomai – paraudimas, tempimas, deginimas, patinimas, jautrumas ir skausmas, pūslės – kuo skubiau reikia imtis priemonių. Šalti kompresai ir vėsus dušas – puiki pirmoji pagalba. Po to pažeistas vietas reikėtų tepti drėkinančiais, raminančiais kremais ar losjonais, lengvos tekstūros, vengti tokių, kurių sudėtyje yra daug aliejų. Geriausiai tinka speciali kosmetika, skirta odos priežiūrai po saulės.
Joje būna raminančiu, , vėsinančiu poveikiu pasižyminčių medžiagų. Be to, šie produktai atstato būnant saulėje prarastą drėgmę, maitina, skatina odos regeneraciją. Įsigykite vieną priemonę veido odai, o kitą – kūno. Jos padeda ir saulės nepažeistai odai išvengti šalutinio, akimi nematomo UV spindulių poveikio. Jeigu uždegimas stipresnis, prireiks nudegimams skirtų priemonių, susiformavus pūslėms, žaizdelėms – dezinfekuojančių, nuskausminančių preparatų.
Jei turite ypač jautrią odą, geriau nejuokaukite
Šiltuoju metų laiku, ypač esant aukštesnei temperatūrai, suaktyvėjęs prakaitavimas, riebalinių odos liaukų veikla irgi gali sukelti problemų net turintiems normalią ar sausą odą. Dėl to gali užsikimšti poros, atsirasti bėrimų. Poras užkemša ir apsauginiai kremai nuo saulės. Išvengti šių nemalonumų padeda kruopštus odos prausimas ir valymas kiekvieną rytą ir vakarą. Jeigu atsipalaiduosite ir šį odos priežiūros rutinos elementą praleisite – atostogos ar savaitgalis gali apkarsti.
Ypač atidūs turi būti asmenys, kenčiantys nuo aknės. Buvimas saulėje, ypač vasaros pradžioje, kai oda tam dar nepasiruošusi, gali sukelti simptomų paūmėjimą, nes UV spinduliai skatina riebalų išsiskyrimą. Nejuokauti su saule patartina ir sergantiems odos ligomis, alergiškiems žmonėms, nes nesaikingas buvimas joje gali išprovokuoti būklės pablogėjimą, sukelti diskomfortą. Tokiais atvejais kosmetika, skirta odos priežiūrai pabuvus saulėje, taip pat gali labai pagelbėti.
Jeigu veido odos priežiūra vyrai jau įprato rūpintis, tai kūno odai jie vis dar skiria mažiau dėmesio nei moterys. Taip pat ir vasarą, kai jai to ypač reikia. Daugiau vyrų nei moterų nenaudoja apsauginių priemonių nuo saulės, jie kur kas rečiau įsigyja ir kūnui skirtas priežiūros priemones po saulės. Beje, jos neskirstomos į vyriškas ir moteriškas, kaip ir kita kūno odos priežiūros kosmetika, o yra universalios. Ta pati kosmetika kūnui vyrams ir moterims padeda tinkamai pasiruošti vasaros sezonui, kad nevargintų odos sudirgimai, ji būtų sveika, gražiai įdegusi ir atrodytų estetiškai.
Geriau neeksperimentuoti, o pasikonsultuoti su specialistais
Ne visi žmonės suvokia, kad oda yra vienas iš mūsų organų ir vaidina ypač svarbų vaidmenį. Ji saugo nuo bakterijų ir infekcijų, žalingo aplinkos poveikio, karščio ir šalčio. Per odos poras kartu su prakaitu iš organizmo pašalinamos toksiškos medžiagos. Odoje yra daugybė receptorių, kurie leidžia mums jausti temperatūrą, skausmą, spaudimą, kitus pojūčius. Taip pat ji gamina vitaminą D. Be to, oda yra didžiausias organas – jos plotas siekia apie 2 kvadratinius metrus. Todėl turime ją puoselėti ir tinkamai prižiūrėti, kad būtų sveika, nes tik tada galės gerai atlikti visas savo funkcijas.
Jeigu jaučiate, kad trūksta žinių, kyla abejonių, kokias kosmetikos priemones pasirinkti kasdienei odos priežiūrai, apsaugai nuo saulės, į kokias sudedamąsias dalis atkreipti dėmesį, jeigu turite specifinių odos problemų, geriau pasikonsultuoti su specialistais, negu suklysti. Klaidos gali brangiai kainuoti ir pridaryti daug nepatogumų, kurie sutrukdys džiaugtis vasara. Sergantieji odos ar kitomis ligomis, kurios turi įtakos odos būklei, turėtų pasitarti su gydytojais dermatologais. Sveikiems žmonėms visuomet pasiruošę profesionaliai patarti „MANO vaistinėse“ dirbantys konsultantai. Todėl verta į jas užsukti, o jeigu apsiperkate internetu, pasiskambinti.