Padėkite riebiai, į aknę linkusiai odai atkurti balansą
Aknė – tai lėtinė uždegiminė liga, su kuria dažniausiai susiduria paaugliai, tačiau ji taip pat gali pasireikšti ir suaugusiems (vėlyvoji aknė). Paaugliams dažniausiai beria kaktą, nosį ir smakrą, taip vadinamą T zoną. Suaugusiems žmonėms spuogai dažniausiai atsiranda ant skruostų ir smakro, vadinamoje V zonoje.
Negydoma aknė gali palikti nemalonius pėdsakus odoje, kuriuos norint vėliau pašalinti, gali reikėti pasitelkti ir gydymą lazeriu. „Bioderma“ iniciatyva 2022 m. bendrovės „Spinter“ atlikta reprezentatyvi apklausa parodė, kad 20 proc. Lietuvos moterų teigia turinčios spuoguotą veido odą ir net 10 proc. jų yra diagnozuota aknė.
Kodėl atsiranda spuogai?
Skirtingų tipų spuogai susiformuoja odos riebalams (sebumui) ir negyvoms ląstelėms užkimšus odos poras, riebalams neprasiskverbus į odos paviršių formuojasi inkštirai ir spuogai. Mūsų oda riebalus (sebumą) gamina nuolatos. Odai tinkamai funkcionuojant ir gaminant reikiamą kiekį odos riebalų (sebumo) jie padeda išlaikyti drėgmę odoje ir saugo ją nuo neigiamo laisvųjų radikalų poveikio. Sutrikus odos balansui ir odai riebalus (sebumą) gaminant pernelyg intensyviai ar suprastėjus jo kokybei, poros pradeda kimštis ir susidaro tinkama terpė spuogams formuotis ir vystytis aknę sukeliančioms bakterijoms. Palaipsniui išsivysto uždegimas ir susiformuoja papulės ir pustulės – raudoni arba balta pūlinga viršūnėle spuogai.
Kiti veiksniai, skatinantys aknės paūmėjimą
Aknės paūmėjimą gali sukelti stresas, hormonų disbalansas ir pusiausvyros pokyčiai (menstruacijos, nėštumas), netinkama mityba (saldumynai, pieno produktai, greitas maistas), vaistai ar Jūsų odai netinkamos kosmetikos naudojimas.
„Aknė nuo pavienių bėrimų skiriasi tuo, kad pastarieji yra laikini ir su jais nesunkiai galima susitvarkyti patiems. Aknei progresuojant, svarbu nedelsti ir pirmiausia kreiptis į gydytoją dermatologą, kuris, įvertinęs odos būklę, paskirs individualias priemones jos gydymui. Negydoma aknė odoje paliks dėmeles ir randus, kuriuos koreguoti daug sunkiau, nei laiku pradėjus gydymą suvaldyti aknę“, – sako gydytoja G. Valančienė.
Gydytoja pastebi, nors šiais laikais informacijos įvairiomis temomis galima rasti labai daug, žmonėms vis tik trūksta pakankamai žinių, kaip kovoti su akne ir suvaldyti šią ligą. Norint neapleisti ligos tiek, kad jau prireiktų gydymo vaistais ar nepakenkti odai ir dar labiau nepabloginti esamos situacijos, reikėtų nedelsti ir kreiptis pagalbos į profesionalius specialistus.
Kaip išvengti spuogų ir suvaldyti aknę?
Didelę įtaką spuogų atsiradimui turi ne tik gyvenimo būdas, bet ir kasdienė odos priežiūros rutina. Gydytoja G. Valančienė dalijasi patarimais, kaip reikėtų prižiūrėti į aknę linkusią odą.
-
Kasdien ryte/vakare prauskite veidą riebiai, į aknę linkusiai odai pritaikytais prausikliais.
-
Siekdami išsaugoti ir nepažeisti apsauginės odos barjero funkcijos, rinkitės švelnias valomąsias priemones be alkoholio, bemuiles, kurių pH būtų artimas odos pH (tarp 4,5 ir 5,5 pH).
-
Į aknę linkusią odą būtina nuolat drėkinti. Tiek vietiniai, tiek geriamieji vaistai, paskirti dermatologo, sausina odą, todėl nepakankamai ją drėkinant oda išsausėja, sudirgsta, ima pleiskanoti.
-
Nespauskite spuogų, nes padarysite didesnę žalą odai, galite sukelti uždegimą ir spuogai neišnyks, bet taps skausmingi ir vėliau gali likti randai.
-
Venkite liesti veidą rankomis, nes ant rankų esantys nešvarumai pateks ant odos ir gali sukelti spuogų paūmėjimą.
-
Kasdien, net ir nešviečiant saulei, naudokite apsaugos nuo saules priemones, saugančias nuo kenksmingų UVA/UVB spindulių.
Kokias priemones rinktis kasdienei odos priežiūrai?
Probleminės, į spuogus linkusios odos priežiūrai G. Valančienė rekomenduoja rinktis dermatologinę kosmetiką. Ji parduodama tik vaistinėse ir yra skirta konkrečių odos ligų kankinamai odai prižiūrėti.
Dermatologinė kosmetika yra gaminama iš ingredientų, kuriuos atrenka ir klinikiniais tyrimais jų efektyvumą įrodo farmacininkai, gydytojai dermatologai ir biologai – specialistai, kurie puikiai išmano aknės biologiją ir tiria spuogų susiformavimo priežastis. Tuo tarpu paprasta (ne dermatologinė) kosmetika veikia kitu principu – maskuoja spuogus.
„Lengvos ir vidutinio sunkumo aknės atvejais rekomenduočiau rinktis keratolitinę odos priežiūros priemonę. Kad keratolitinės priemonės būtų veiksmingos, jų sudėtis turi būti žemo pH (apie 3). Kadangi odos pH yra 5, tokios priemonės sukelia dirginimą ir diskomfortą, todėl pacientai retai laikosi paskirto gydymo“.
Siekdama suderinti itin aukštą veiksmingumą ir odos komfortą, BIODERMA laboratorija sukūrė naują produktą, skirtą į aknę linkusiai odai – „Sébium Kerato+“. Tai – pirmasis spuogus mažinantis veido kremas, kuris turi itin efektyvų keratolitinį poveikį, bet nedirgina odos. Remiantis klinikinių tyrimų rezultatais*, po 28 dienų naudojimo, 41 proc. sumažėja spuogų, po jų likę randeliai tampa 36 proc. mažiau pastebimi, o oda tampa 60 proc. tolygesnė. Be to, ,,Sébium Kerato+“ pasižymi lengva, geline tekstūra, kuri nekemša odos ir jaučiamas drėgmės bei komforto pojūtis. Jums nebereikės rinktis tarp priemonės efektyvumo ir odos komforto!
*Klinikinė studija, monoterapija, 30 subjektų, turinčių lengvos ar vidutinės formos aknę, 28 dienos, 2021 m.
Reklamos davėjas UAB Naos Baltic 2023.01.30