Nelaukiamas svečias – akių miežis
Skausmingas mazgelis, iškilęs ant akies voko, neatsitiktinai vadinamas miežiu – jis išties primena šį grūdą. Taip pasireiškia voko liaukų ir blakstienos folikulo pūlingas uždegimas, kurį sukelia bakterijos, dažniausiai stafilokokai. Miežis gali išaugti sergant voko krašto uždegimu blefaritu, lėtinėmis odos ligomis, tiems, kurie trina akis neplautomis rankomis. Todėl šia infekcija ypač dažai užsikrečia vaikai. Vis dėl to ji neaplenkia ir suaugusiųjų, ypač nusilpus imuninei sistemai. Todėl rekomenduojama ypatingai rūpintis mityba, o jeigu visgi trūksta tam tikrų medžiagų, gali būti vartojami maisto papildai imuninei sistemai.
Erzina, skauda, bet regėjimui nekenkia
Pradžioje voko krašte pasirodo nedidelis paraudęs iškilimas, jis palaipsniui didėja, gali patinti ir visas vokas, o po poros dienų susiformuoja geltona viršūnėlė. Dar po kelių dienų, kartais savaitės, darinys savaime pratrūksta ir iš jo išteka susikaupę pūliai. Visą tą laiką vargina didesnis ar mažesnis skausmas, erzina svetimkūnio pojūtis, akis greičiau nuvargsta, gali ašaroti, bet regėjimui paprastai nekenkia.
Pasitaiko, kad akis traiškanoja, jaučiamas diskomfortas mirkčiojant, užkrenta vokas, padidėja jautrumas šviesai. Retais atvejais uždegimas gali išplisti ir į aplinkinius audinius, gali pakilti temperatūra, padidėti limfmazgiai. Miežis labai retai iškyla ant abiejų akių vokų tuo pačiu metu. Tačiau jis gali kartotis, ant tos pačios akies voko, arba ant skirtingų, kartais net kelis kartus per metus.
Mazgelis gali atsirasti voko išorinėje arba vidinėje pusėje. Pagal tai miežiai skirstomi į išorinius ir vidinius. Išorinis išauga infekcijai patekus į voko krašto riebalinę arba prakaito liauką su blakstienos folikulu. Vidinis dažniausiai iškyla uždegimui apėmus meibominę liauką, kuri gamina riebalinį skystį, vieną iš akį dengiančios ašarų plėvelės sudėtinių dalių, ir aplinkinius audinius.
Trečia miežių grupė vadinami šaltaisiais arba chaliazionais. Jie atsiranda užsikimšus voko kremzlės liaukos latakui. Jei pirmų dviejų rūšių miežiai iškyla staiga, tai šie auga palaipsniui, žmogus nieko nejaučia ir vieną dieną netikėtai pastebi ant voko sukietėjimą. Jis susiformuoja iš granuliacinio audinio, aplinkui kurį susidaro kapsulė. Ji trukdo iš akies ištekėti skysčiams.
Vieni praeina savaime, kitus tenka šalinti
Dažniausiai miežiai praeina savaime, nenaudojant jokių vaistų ir be neigiamų pasekmių. Ypač išoriniai. Svarbiausia jų nespausti ir nejudinti. Vidinius, jeigu jie patys neptratūksta arba labai skauda, kartais tenka prapjauti ir dernuoti, kai kuriais atvejais gydytojas oftalmologas pašalina ir blakstieną. Nors miežiai pavojaus nekelia, jiems iškilus rekomenduojama į akis palašinti lašų.
Pačioje pradžioje, mazgeliui ant voko vos atsiradus labai padeda šilti sausi kompresai. Kuo anksčiau juos pradėsite dėti (rekomenduojama 3–4 kartus per dieną, po 5–10 minučių), tuo didesnė tikimybė, kad miežis nustos didėti, o galbūt ir visai neiškils. Be to, kompresai sumažina skausmą, diskomfortą, palengvina uždegimą. Miežiui pratrūkus jie nebereikalingi. Šaltam miežiui kompresai nepadeda.
Šie miežiai ne visada sunyksta patys. Be to, tai gali ilgokai užtrukti, net mėnesį ir ilgiau. Šaltam miežiui susiformavus dažnai skiriami ir geriami ar leidžiami antibiotikai. Jeigu gydymas rezultatų neduoda, miežis trukdo regėjimui, sukelia nemalonius pojūčius, atliekama jo šalinimo operacija, Ji labai nesudėtinga ir veiksminga – prapjaunama susidariusi kapsulė ir išvalomas jos turinys.
Miežių komplikacijos retos. Infekcija gali išplisti į aplinkinui akį esančius audinius, tada jie parausta, prasideda uždegimas, vokai sutinsta. Tokiu atveju būtina kreiptis į akių gydytoją. Jis skirs antibiotikų. Bakterinė infekcija gali išplisti į kitas riebalines liaukas akies voke, taip gali atsitikti, jeigu iškilus miežiui nesilaikoma higienos, jis krapštinėjamas ar spaudinėjamas. Pasitaiko ir pavojingų komplikacijų – akytojo ančio trombozės, meningito, tromboflebito.
Užklumpa po ligų, nusilpus imunitetui
Stafilokoko bakterijos, sukeliančios miežį, gyvena ant visų mūsų odos, gleivinėse. Ir dažniausiai jokios žalos organizmui nedaro, kol jis yra sveikas, nenusilpęs. Pastebėta, kad miežiai žmonėms ima augti ir kartotis persirgus gripu, kitomis infekcinėmis ligomis, po kurių susilpnėja imunitetas. Įtakos gali turėti nevisavertė mityba ar jos nepakankamumas, atsiradęs dėl tam tikrų ligų vyresniame amžiuje.
Akių gydytojai teigia, kad miežiai linkę kartotis pacientams, kurie serga lėtiniu vokų krašto uždegimu. Taip atsitinka dėl to, kad jų vokų oda ima pleiskanoti, joje atsiranda mikro įtrūkimų, pro kuriuos lengvai patenka bakterijos. Užtenka pasikrapštyti nosį, o po to tuo pačiu pirštu akį. Vienintelė išeitis – gydyti uždegimą, vengti jo paūmėjimų ir labai dažnai plauti rankas.
Riebalinės voko liaukos gali užsikimšti ir sergant seborėjiniu dermatitu, raudonaisiais spuogais. Iškilusiais miežiais dažniau skundžiasi sergantieji cukriniu diabetu, nes jų imunitetas būna susilpnėjęs. Taip pat tie, kuriems diagnozuota tuberkuliozė, asmenys, kurių kraujyje padidėjęs lipidų kiekis. Tai būdinga serganti ateroskleroze, kitomis širdies ir kraujagyslių sistemos ligomis.
Kai kartojasi šaltasis miežis, reikėtų pasikonsultuoti su oftalmologais ir įsitikinti, kad tai nėra piktybinis navikas, pasitaiko, kai jie supainiojami su miežiu. Jei šaltasis miežis kartojasi vaikams, jauniems žmonėms, gydytojai pataria išsitirti, ar jie neserga virusiniu konjunktyvitu, reta paveldima Jobso liga, kuri pasireiškia padidėjusiu jautrumu infekcijoms, dažnais odos bėrimais, pūlinukais ir pan.
Praktiniai patarimai
Atsiradus miežiui nerekomenduojama nešioti kontaktinių lęšių, kol jis visai nepraeis. Nenaudokite jokios kosmetikos, makiažo priemonių, venkite grožio procedūrų. Jei kartojasi miežiai, akims valyti naudokite specialias vienkartines servetėles.
Miežių gali padėti išvengti šios priemonės:
- Nenaudokite pasenusios kosmetikos (pasibaigus jos galiojimo laikui).
- Neikite miegoti nenusivalę makiažo.
- Prieš dėdamiesi kontaktinius lęšius juos būtinai dezinfekuokite, nemiegokite jų neišsiėmę.
- Nesidalinkite rankšluosčiu su žmogumi, kuris turi miežį, nesiskolinkite iš jo akių makiažo priemonių – tušo, pieštuko, šešėlių.