Laktozės netoleravimas: nuo lengvo diskomforto iki rimtų negalavimų
Manoma, kad Lietuvoje laktozės netoleruoja apie 20 proc. žmonių. Laktoze vadinamas piene esantis cukrus, sudėtinis angliavandenis, kuriam suskaidyti reikia fermento laktazės. Kai jo organizme trūksta, išgėrus saldaus pieno ar suvalgius jo gaminių sutrinka virškinimas. Gali pradėti skaudėti pilvą, jį pūsti, raižyti, spazmuoti, kai kuriuos vargina raugėjimas, ima pykinti. Vėliau gali prasidėti viduriavimas, gana dažnai pasitaiko bėrimų veido zonoje ir nugaros srityje. Maisto papildai virškinimui.
Gali būti arba įgimta, arba įgyta
Kas vyksta, kai pritrūksta plonojoje žarnoje išsiskiriančios laktazės? Žarnyne laktozė nesuskaidoma į gliukozę ir galaktozę, monosacharidus, kurie yra rezorbuojami ir patenka į kraują. Vietoje to ji slenka plonuoju ir storuoju žarnynu, kuriame ją skaido žarnyno bakterijų fermentai. Šio proceso metu susidaro dujos ir organinės rūgštys, kurios ir yra kaltos dėl pilvo pūtimo, vandeningo viduriavimo, kitų nemalonių simptomų. Jie paprastai pasireiškia po 30 min. – valandos ar kelių.
Laktozės netoleravimas gali būti įgimtas, kai laktazės trūksta nuo pat gimimo ir vaikui augant nepadaugėja, tačiau tokie atvejai Lietuvoje reti. Neišnešiotiems kūdikiams nustatomas laikinas laktozės trūkumas, bet vėliau šio fermento kiekis daugumai vaikų padidėja iki normos. Labiausiai paplitęs sutrikimas, kai laktazės palaipsniui mažėja su amžiumi, o žmogui suaugus šio fermento organizme visai nebelieka. Azijos, Afrikos gyventojams, ispanams šis procesas dar spartesnis.
Antriniu laktozės netoleravimu vadinamas sutrikimas, kurį lemia ligos. Visų pirma tos, kurios pažeidžia plonosios žarnos gleivinę. Dažniausiai taip atsitinka susirgus virusiniu gastroenteritu, pirmuonių sukelta žarnyno infekcija. Pasveikus vėl galima naudoti pieno produktus. Jautrumas laktozei gali pasireikšti, kai plonojoje žarnoje yra per daug bakterijų, sergant Krono, onkologinėmis ligomis, celiakija, trumposios žarnos sindromu, naudojant kai kuriuos vaistus, po žarnyno operacijų.
Skirtingas tolerancijos laipsnis
Organizmo reakcija į laktozę jos netoleruojantiems asmenims labai skirtinga. Vieniems ji sukelia lengvą diskomfortą, o kitiems – rimtus negalavimus. Tai priklauso nuo to, kiek laktazės fermento organizmas pagamina ir kokį kiekį laktozės jie sunaudojo. Daugelis pieno cukraus netoleruojančių žmonių šiek tiek pieno produktų gali valgyti beveik nejausdami virškinimo sutrikimų, o kai kuriems tenka po pusvalandžio bėgti į tualetą. Pavojaus sveikatai tai nekelia, bet vargina.
Be dažniausiai pasireiškiančių simptomų – pilvo pūtimo, gurguliavimo, skausmo, dujų kaupimosi, viduriavimo, pykinimo, kuriuos jaučia dauguma netoleruojančių laktozės, galimi ir retesni – vėmimas, koncentracijos ir atminties sutrikimas, raumenų ir sąnarių skausmai, galvos skausmas, nuovargis be jokios aiškios priežasties. Gali atsirasti alerginių bėrimų, burnos opų, netgi sutrikti širdies ritmas, padažnėti šlapinimasis. Dažnai šie požymiai nesusiejami su laktazės trūkumu.
Pasak specialistų, jeigu organizmas per parą gali suvirškinti mažiau nei tris gramus laktozės, pacientas turi iš viso nevalgyti pieno produktų arba rinktis pagamintus be laktozės, jeigu nori gerai jaustis. Jeigu nesinori savęs riboti – galima naudoti trūkstamo fermento laktazės papildus. Tačiau daliai pacientų simptomai pasireiškia tik su maistu gavus daugiau nei 15 gramų laktozės. Jiems dažniausiai pakanka laikytis dietos, pieną ir jo gaminius naudoti saikingai.
Diagnozę nustatyti padeda tyrimai
Tyrimų yra įvairių. Kai kurie specialisti juokauja, kad galima ir be jų apsieiti, tereikia išgerti didelę stiklinę pieno ir pusvalandį – valandą palūkėti. Jeigu tikrai netoleruojate laktozės, abejonių grieičiausiai nebeliks. Pats paprasčiausias – laktozės netoleravimo kvėpavimo testas – neinvazinis, tikslus ir patikimas metodas nustatant šį sutrikimą. Prieš jį atliekant duodama išgerti skysčio su laktoze ir praėjus tam tikram laikui tiriamas paciento iškvepiamas oras.
Kai jį iškvepia sveikas žmogus, jame nebūna vandenilio. Nesuskaidytai laktozei patekus į storąją žarną, ją ima fermetuoti puvimo ir rūgimo bakterijos, dėl to išsiskiria vandenilio dujos. Jos nunešamos į plaučius. Jei iškvepiamame ore nustatoma didelė jų koncentracija, diagnozuojamas laktozės netoleravimas. Kitas būdas – patikrinus gliukozės kiekį kraujyje duodama išgerti pieno ir praėjus porai valandų vėl tikrinamas jos kiekis. Jei jis toks pats, organizmas laktozės netoleruoja.
Dar vienas metodas – inovatyvus PGR tyrimas, kuris įvertina specifinių genų, susijusių su laktozės netoleravimu, vadinamų nukleotidų polimorfizmą. Jis atliekamas iš kraujo ir iš burnos epitelio ląstelių (seilių) ėminio, kai įtariamas paveldėtas laktozės netoleravimas. Kartais diagnozei patvirtinti gali būti pasitelkiama dar sudėtingesnė diagnostinė prodedūra – plonosios žarnos biopsija, kurios metu paimamas ir tiriamas jos gleivinės audinio gabalėlis.
Atidžiai skaitykite produktų etiketes
Nustačius laktozės netoleravimą, teks įprasti labai atidžiai skaityti produktų etiketes. Nors daugiausiai pieno cukraus yra piene, grietinėlėje, sūriuose, svieste, kiek mažiau rūgštaus pieno gaminiuose – jogurtuose, grietinėje, kefyre, varškėje, yra daug kitų maisto gaminių ir patiekalų, kuriuose gali būti paslėptos laktozės. Tai pyragai, sausainiai ir kiti desertai, padažai, sriubos, pieniškas šokoladas, saldainiai, blynai, omletai, apkepai ir kiti kepiniai, pieniški ledai.
Laimė, vis gausėja produktų be laktozės pasirinkimas, tad mėgstamų skanėstų neteks visiškai atsisakyti. Kita išeitis – įsigyti laktazės fermentų papildų, kurių būna tablečių, kapsulių ar lašų formos, ir jais papildyti mitybą, kai valgote pieno produktus. Jie simptomų nepanaikins, bet žymiai juos sušvelnins. Atkreipkite dėmesį, kad apie 20 proc. vaistų sudėtyje yra laktozės, kuri naudojama kaip pagalbinė rišamoji medžiaga. Jeigu jos stipriai netoleruojate, ieškokite alternatyvų.
Nustačius laktozės netoleravimą, teks peržiūrėti mitybą ir dėl to, kad organizmas gautų jam reikalingų medžiagų negaudamas pieno produktų. Jie yra pagrindinis kalcio, baltymų, vitaminų A, B12, D šaltinis, tad pririeks valgiaraštį papildyti kitais jų turinčiais gaminiais arba maisto papildais. Ypač kritiškas kalcio trūkumas, dėl kurio gali išsivystyti osteoporozė, jo galima gauti valgant daugiau riešutų, sėklų, ankštinių, apelsinų, figų, brokolių, lapinių kopūstų, rukolos, sojų pieno, batatų.
Ar žinote, kad laktozės gali būti ir šių produktų sudėtyje?
Duonoje, sausuose pusryčiuose, grūdų batonėliuose, kramtomoje gumoje, greitai paruošiamoje košėje, džiūvėsėliuose, perdirbtoje mėsoje, konservuotoje žuvyje, alkoholiniuose gėrimuose, prieskonių mišiniuose, bulvių traškučiuose, sultinio kubeliuose.