Laikas gydo žaizdas, o randus ne visada
Paradoksas: randai, kurių taip bijome ir vengiame, yra kūno gijimo proceso dalis. Žmogaus organizmas tokiu būdu pats „taiso“ pažeistą odą ir užlygina susižeidus ar dėl kitų priežasčių atsiradusius jos defektus. Randų gali atsirasti ne tik traukiantis žaizdoms po traumų, operacijų, bet ir nudegus, nušalus, susirgus odos, infekcinėmis ligomis, kurios pasireiškia bėrimais. Po kurio laiko dalis randų sumažėja, tampa nebe tokie ryškūs, tačiau išlieka visam gyvenimui. Priemonės odos priežiūrai ir regeneracijai.
Gali sutrikdyti judėjimą ir kitas funkcijas
Šie odos dariniai susiformuoja iš jungiamojo audinio ir kraujagyslių, tai trunka nuo 18 iki 36 mėn. Gali būti įvairių tipų. Po nudegimų atsiradę randai vadinami kontraktūriniais, jiems būdinga tai, kad oda toje vietoje stipriai sutraukiama. Jie gali trukdyti judėti. Atrofiniai randai yra įdubę ir dažniausiai susiformuoja sergant akne, persirgus vėjaraupiais. Plokštieji randai lieka išgijus žaizdoms, dažniausiai būna raudonos ar rausvos spalvos, tačiau laikui bėgant blykšta.
Keloidiniams būdinga apvali forma, grubus paviršius ir pažeistos vietos ribų peraugimas, be to, jie būna kieti. Kartais jie išauga tokie dideli, kad sutrikdo tam tikras funkcijas. Hipertrofiniai formuojasi po traumų, nudegimų, operacijų, pradžioje būna iškilūs, raudoni, tačiau palaipsniui mažėja ir tampa ne tokie ryškūs. Jų tipas, kaip ir forma, dydis, spalva priklauso nuo daugelio faktorių. Jei žaizda nelygiais kraštais, plėštinė ar kąstinė, labai gili, randas bus ypač negražus.
Įtakos turi ir žaizdos gijimo laikas, kuo ji gyja ilgiau, o ypač, jeigu buvo patekusi infekcija, tuo didesnė rizika, kad randas bus grubus. Taip pat vieta, kurioje yra žaizda. Įdomu, kad plaukuotoje galvos dalyje, ant veido, kaklo, rankų esančios žaizdos gyja gražiau ir greičiau, nei, tarkime, apatinių galūnių. Tamsiaodžiams (afrikiečiams, azijiečiams, ispanų kilmės asmenims), taip pat raudonplaukiams dažniau formuojasi keloidiniai randai, keliantys daugiau rūpesčių.
Jei žaizda yra sąnarių, pečių juostos, kojų, kaklo, plaštakų zonoje, tai yra nuolatos judančiose vietose, gali susidarysti platesni, ryškesni randai. Kuo žmogus jaunesnis, tuo oda linkusi labiau randėti. Jautriausia grupė – vaikai iki 5-7 metų. Jie ypač kenčia po nudegimų, tokiais atvejais jų randai būna ypač grubūs, kieti, trukdo judėti, jau nekalbant apie estetinį vaizdą. Be to, augant jie didėja, dėl to kyla daug problemų, tiek fizinių, tiek psichologinių.
Dydį, faktūrą ir formą įmanoma koreguoti
Yra įvairių gydymo būdų, kaip randus paversti mažiau matomais, tačiau visai jų panaikinti nepavyksta. Gerų rezultatų pasiekiama ir derinant kelis skirtingus gydymo metodus, procedūras. Gydymas parenkamas individualiai kiekvienam pacientui, atsižvelgus į įvairus faktorius: rando tipą, dydį, vietą, taip pat, ar jis yra skausmingas, ar trukdo judėti, dirbti, atlikti kitas funkcijas. Svarbu ir prieš kiek laiko jis susiformavo, kokio amžiaus yra ligonis.
Įdubę randai, kurie susidaro sergant akne, vėjaraupiais, kitomis odos ligomis efektyviai šalinami taikant dermabraziją arba giluminį odos šveitimą. Po procedūros oda tampa lygesnė, švelnesnė, o kartu pagerėja ir rando išvaizda. Randai gali būti gydomi ir tam tikrų preparatų injekcijomis, pavyzdžiui korikosteroidų, jos ne tik sumažina randų iškilumą, bet ir skausmą. Specialūs silikono ir kitų medžiagų geliai, pleistrai padeda randams sugyti greičiau ir gražiau, juos sumažinti.
Padeda ir presoterapija, tai yra, kai besiformuojantis randas ilgą laiką spaudžiamas esastiniu bintu ar specialiais drabužiais, pavyzdžiui, kompresinėmis kojinėmis, tai gali padėti sumažinti rando dydį. Vienas inovatyviausių gydymo būdų – lazerio terapija. Ji nepakeičiama, kai randai ryškios spalvos, nes padeda juos išblukinti. Lazeriu galima randų audinį suploninti arba pastorinti, padaryti elastingesnį, minkštesnį, sumažinti odos jautrumą.
Tačiau kai kurias atvejais randus įmanoma sumažinti ir pagražinti tik operuojant. Dažnai tik toks gydymas padeda pagerinti pacientų, kuriuos vargina nudegimų randai, būklę, kai randai ypač išvešėję, grubūs, nelygūs. Dažniausiai šias operacijas atlieka plastinės rekonstrukcinės chirurgijos specialistai. Ironiška, kad siekiant geresnio estetinio vaizdo daromas dar vienas audinių ir odos pažeidimas, po kurio susiformuoja kitoks, priimtinesnis randas.
Svarbu laiku imtis prevencinių priemonių
Nemažos dalies randų galima išvengti ar juos paversti mažiau matomais tinkamai prižiūrint ir gydant žaizdas, kitus odos pažeidimus. Net maža žaizdelė gali sugyti negražiai, todėl verta pasikonsultuoti su gydytoju chirurgu-traumatologu, jis patars, kokį tvarstį dėti, ar reikėtų žaizdą sukabinti ar susiūti. Dažnai ji pradžioje atrodo visai ndidelė ir nepanašu, kad susidarys negražus randas, tačiau gyjant išvaizda keičiasi ir tik specialistas gali profesionaliai įvertinti šią riziką.
Jeigu žaizdos neprižiūrėsime, nedezinfekuosime ar tai darysime netinkamai, į ją gali patekti infekcija. Ją ne visuomet pavyksta lengvai įveikti, kartais žaizda dėl to gilėja, didėja, supūliuoja, pasitaiko, kai tenka šalinti ir negyvus audinius. Tokiu atveju randas bus žymiai didesnis ir labiau krentantis į akis. Jeigu gydysime aknę, kitus bėrimus, neleisime jiems išplisti, nedraskysime ir nespaudysime spuogų, galime randų išvengti, o jei jie ir liks, bus daug mažiau pastebimi.
Vaikams, susirgusiems vėjaraupiais, tėvai jokiu būdu neturėtų leisti kasyti pūslelių pažeistos odos. Taip pat negalima jiems leisti draskyti, lupinėti šašų net ir nuo nedidelių žaizdelių ar nubrozdinimų, nes tai stabdo žaizdos gijimą ir didina riziką, kad liks randas. Jokie jų graudūs verksmai, kad nenori vykti į gydymo įstaigą, kai tėvams kyla abejonių, ar žaizdos nereikia siūti, neturėtų sugraudinti, ateityje tuo džiaugsis ir jie patys, ir jų atžalos. O už negražų vaikystės randą tikrai nepadėkos.
Kuo anksčiau besiformuojantį randą pradėsime tepti specialiomis priemonėmis randams mažinti, tuo mažesnė tikimybė, kad jis bus negražus, matomas. Jas verta išbandyti pirmiausiai, o tik vėliau, įsitikinus, kad nėra laukto efekto, rinktis kitus gydymo būdus. Be to, jie paprastai taikomi tik tada, kai randas visiškai susiformuoja, o tai ilgokai užtrunka. Iki tol puikiai pagelbės kremas, gelis, taip pat, randus galima purkšti araerozoliu, kurie minkština ir švelnina odą, o tuo pačiu skatina rando nykimą.