Kūdikio nosies priežiūra: dėmesio reikia, bet neužmirškite ir saiko
Aut. Teodora Vaitkutė
Ką tik gimusio vaikelio nosies gleivinė yra ypač jautri ir švelni, todėl jai reikia kasdienės priežiūros net tada, kai mažylis neserga kvėpavimo takų infekcijomis ir neturi slogos. Svarbu žinoti, kad kūdikio nosies gleivinė fiziologiškai išskiria šiek tiek sekreto, kuris pašalina su įkvepiamu oru patenkančias dulkes ir kitus teršalus. Tačiau jo nosies kanalai labai siauri, todėl net ir nedidelis kiekis gleivių gali juos užkimšti ir sutrikdyti kvėpavimą. Kad taip neatsitiktų, nosį reikia valyti ir drėkinti.
Kai nosį užgula ne dėl peršalimo
Kūdikiams nosį labiau nei vyresnio amžiaus vaikams dirgina įvairūs aplinkos dirgikliai: pavyzdžiui, kvepalai, purškiamos kosmetikos priemonės, cigarečių dūmai, naminių gyvūnų kailis, dulkės, žiedadulkės. Dėl to nosies gleivinė gali paburkti, pasunkėja kvėpavimas. Šildymo sezono metu, dėl pernelyg sauso ir šilto oro patalpose, kūdikio nosies gleivinė greičiau ir labiau išsausėja. Sekretas pridžiūsta, susidaro jo plutelės, kurios trukdo kvėpuoti ir vaikas jaučia diskomfortą, o nosies išsišnypšti pats nemoka.
Pasakyti, kas jam yra, taip pat dar negali. Tokiais atvejais vaikutis gali būti neramus, irzlus, neretai ima kaišioti pirštukus į nosį, ją krapštyti. Kadangi gleivinėje gausu smulkių kraujagyslių, net ir nesmarkiai pakrapščius nosis gali pradėti kraujuoti. Kad taip neatsitiktų, pirmaisiais gyvenimo mėnesiais rekomenduojama kūdikiams nosytės vidų valyti profilaktiškai, kiekvieną dieną, tam užtenka susukto vatos diskelio, sudrėkinto paprastu vandeniu. Jokiu būdu negalima naudoti kosmetinių krapštukų.
Kai nėra jokių peršalimo požymių, tačiau kūdikis kvėpuodamas šnarpščia, iš nosytės išteka gausiau sekreto, atkreipkite dėmesį, ar namuose, lauke neužterštas oras, o jei taip – imkitės priemonių: neatidarinėkite langų, neikite pasivaikščioti, stenkitės, kad teršalai būtų pašalinti iš namų aplinkos. Šildymo sezono metu, matant, kad vaikelio nosis užgulta be aiškios priežasties, vertėtų sumažinti šilumą, ypač naktį, dažniau vėdinti patalpas, drėkinti orą, o nosį valyti kelis kartus per dieną drėgnu vatos tamponėliu.
Retkarčiais galima praplauti nosį izotoniniu (fiziologiniu) tirpalu, tinka ir jūros vanduo kūdikiams ir mažiems vaikams. Tačiau per dažnas plovimas šiais tirpalais gali sudirginti nosies gleivinę ir sukelti kraujavimą, ją pernelyg išsausinti, todėl nereikia persistengti. Jei kūdikio nosis užgulta ne dėl slogos, bet išsiskiria daugiau sekreto, jam išsiurbti patogu naudoti mechaninį arba elektrinį aspiratorių ar guminį siurbtuką – kriaušę. Prieš tai gleivinę patartina sudrėkinti vandeniu ar minėtu skysčiu.
Sloga gali tapti rimtu išbandymu
Be nosies plovimui skirtų skysčių, siurbtukų ar aspiratorių neapsieisite mažyliui susirgus virusine ar bakterine infekcija ir prasidėjus slogai. Slogą gali sukelti ir alergija. Kūdikiams iki 6 mėnesių amžiaus sloga yra nemažas iššūkis, nes per užgultą nosį jie negali kvėpuoti, o per burną – nemoka. Dėl to jie gali atsisakyti valgyti, gerti, prastai miega, verkia. Suaugusiems prireiks nemažai kantrybės, kad padėtų vaikučiui pasijusti geriau ir būtų išvengta slogą lydinčių komplikacijų, kurios pasitaiko gana dažnai.
Sloga kūdikiams yra rimta liga, į kurią negalima numoti ranka ir dėl nosies anatomijos: jų nosinis ašarų kanalas yra platus ir trumpas, tad jei prasideda sloga, atsiranda didesnė akių infekcijos rizika. Didesnė rizika mažiems vaikams sloguojant susirgti ir ausų infekcija, nes kūdikių ausies trimitas, jungiantis vidurinę ausį ir nosiaryklę, yra palyginti trumpas, horizontalus. Negydant slogos ar ją gydant netinkamai, nosies išskyros teka į gerklę ir gali sukelti įkyrų drėgną kosulį.
Pirmoji pagalba susirgus sloga kūdikiui yra reguliarus sekreto išsiurbimas. Jį išsiurbti kriauše, tinka ir nosies gleivių respiratorius. Siurbti sekretą reikia kaskart, kai matote, jog vaikutis nebegali prakvėpuoti. Tai reikia daryti labai atsargiai, kad nebūtų pažeista nosies gleivinė. Kai nosies išskyros sutirštėja, prieš siurbiant jas reikėtų suminkštinti, tam į nosį lašinama arba purškiama izotoninio tirpalo, kūdikių nosies higienai skirto jūros vandens. Lašai, mažinantys nosies užgulimą, vaikams iki metų naudojami tik paskyrus gydytojui.
Kūdikiams slogą gali sukelti ir alergija. Ją galima įtarti, kai nėra kitų peršalimo simptomų, nosies išskyros tokiu atveju dažniausiai yra skaidrios, vandeningos. Būdinga, kad alerginę slogą lydi ir kiti alergijos simptomai: akių ašarojimas, paraudimas, čiaudulys, sausas kosulys, švokštimas, bėrimai. Alerginė sloga linkusi užsitęsti, kartotis. Tokiais atvejais neužteks nosies plauti ir išsiurbti išskyrų. Gydytojas skirs antialerginių vaistų, atliks tyrimus alergenams nustatyti.
Naudingi praktiniai patarimai ne tik profilaktikai
- Kūdikį paguldykite ant nugaros, po galva padėkite pagalvėlę. Į kiekvieną nosies šnervę įpurkškite ar įlašinkite 2–3 lašus kambario temperatūros jūros vandens ar fiziologinio tirpalo ir palaukite 0,5–1 minutę.
- Po to apverskite kūdikį ant pilvo arba palaikykite vertikaliai. Jei gleivės neišteka savaime, galima braukti nosinaite per kūdikio nosytę nuo viršaus žemyn.
- Jei nepavyksta, prireiks siurbtuko ar aspiratoriaus, be jo neišsiversite, jei išskyros tirštos. Šią pagalbinę priemonę naudoti reikėtų tik tada, kai būtina, jaučiant saiką, kad dar labiau nesudirgtų lengvai pažeidžiama nosies gleivinė.
- Kūdikio kambario drėgmė turi būti 40–60 proc. Ją užtikrinti ir palaikyti paprasčiausia įsigijus oro drėkintuvą.
- Kūdikio kambario grindis ir kitus paviršius patartina reguliariai valyti drėgna šluoste. Rekomenduojama išnešti dulkes kaupiančius daiktus: knygas, vilnonius pledus, kilimus, užuolaidas ir pan.
- Kad per šiltas oras neišsausintų nosies gleivinės, temperatūra kambaryje neturėtų būti aukštesnė kaip 21–22 laipsniai.
- Kūdikiui susirgus sloga, svarbu duoti jam gerti pakankamai skysčių.
- Sloguojantį mažylį kiek įmanoma ilgiau laikykite vertikalioje padėtyje, tuomet gleivės mažiau tekės į nosiaryklę. Paguldžius jį į lovelę pakelkite galvūgalį.
- Duokite kūdikiui kvėpuoti šiltais garais kelis kartus per dieną: paleiskite karšto vandens srovę ir apsigaubę galvą rankšluosčiu pastovėkite kartu su juo virš vonios ar kriauklės. Garai sudrėkins nosį ir apsaugos nuo išsausėjimo. Tai pravers ir profilaktikai, ir sergant sloga būklei palengvinti.