Keičiame sauskelnes: ką reikia žinoti, kad procesas būtų spartesnis, kokių klaidų vengti?
Aut. Teodora Vaitkutė
Jauniems tėvams, jeigu jie neturi jokios vaikų priežiūros patirties, pavyzdžiui, nedirbo auklėmis ar neturėjo jaunesnių sesių, brolių, sauskelnės yra visiškai nepažįstamas objektas, o jų keitimas gali būti ne tokia ir lengva užduotis. Ypač iš pradžių, kai ką tik į pasaulį atėjęs vaikelis dar toks mažytis ir trapus, kad net baisu į rankas paimti. Pirmos savaitės gali būti sunkesnės, tačiau kai kasdien tenka pakeisti 81– 2 sauskelnių, greitai įgundama.
Ar žinote, kad?
Skaičiuojama, kad per pirmuosius kūdikio gyvenimo metus tėvai ar kiti jį prižiūrintys suaugusieji pakeičia vidutiniškai 3 tūkst. sauskelnių. Per visą laikotarpį, kol vaikai gerai išmoksta naudotis puoduku ar tualetu, kas užtrunka maždaug iki 2,5–3 metų, pakeistų sauskelnių skaičius pasiekia net 8 tūkst., o keitimo technika tampa tiesiog tobula. Visos klaidos būna išbandytos praktiškai ir visos įmanomos gudrybės išmoktos. Tačiau geriau mokytis ne iš savų klaidų ir neišradinėti jau išrasto dviračio.
Pasirinkite tinkamą vietą
Pirmiausia, ką reikės padaryti, tai namuose pasirinkti vietą, kur kūdikiui keisite sauskelnes. Tai gali būti vonios kambarys, jei jis pakankamai erdvus, kad jame tilptų specialus stalas sauskelnėms keisti. Arba vaikų kambarys, kuriame paprastai yra daugiau vietos. Taip pat jį galima pastatyti tėvų miegamajame, kol mažylis miega kartu su jais.
Pirmaisiais metais ypač praverčia stalas su ratukais, tuomet jį galima vežioti iš vienos patalpos vietos į kitą pagal poreikį. Svarbiausias šio baldo privalumas – jis saugus kūdikiui, nes turi pakeltus šonus, tad mažylis išmokęs vartytis net trumpam nusisukus nuo jo nenusiris ir nesusižalos.
Be to, prie šio stalo yra pritvirtinti patogūs laikikliai, skyreliai, lentynėlės higienos reikmenims, be kurių neapsieisite keisdami sauskelnes, ir pačioms sauskelnėms susidėti. Kita alternatyva – vystymo lentos, kurias galima pasidėti ten, kur patogu.
Jei nenorite namų užgriozdinti naujais daiktais, išlaidauti, nes toks stalas ar lenta tarnaus palyginti neilgai, galima sauskelnes keisti ir ant paprasto stalo ar didesnės komodos, tik tuomet reikės pasirūpinti apsaugomis, kad kūdikis nenukristų. Sauskelnes be didelio vargo galima keisti ir vaiką paguldžius ant lovos ar sofos, fotelio.
Svarbūs higienos reikmenys
Labai naudingas daiktas keičiant sauskelnes – neperšlampantis patiesaliukas ar vystymo kilimėlis. Jis apsaugos paviršius, ant kurių paguldote kūdikį keisdami sauskelnes, kad jie neišsiteptų, neperšlaptų.
Aišku, vietoje jų panašią funkciją atlikti gali ir didelis rankšluostis, tik jis nesulaikys drėgmės, jei kūdikis bekeičiant sauskelnes pasišlapins ar pasituštins. Minkštieji baldai nuo to gali gerokai nukentėti, jei keičiate sauskelnes vaikutį paguldę ant jų.
Kita higienos priemonė, kuri pravers – drėgnos servetėlės kūdikiams. Geriausi rinktis bekvapes, be alkoholio. Kai kurie vaikų gydytojai rekomenduoja pirmas 8 savaites ypač jautrią naujagimio odelę keičiant sauskelnes valyti šiltu vandeniu suvilgytais vatos padeliais ar skudurėliu.
Arba įsigyti drėgnas servetėles, kurių sudėtyje yra tik vanduo. Jei vaikutis pasituštino ir labiau išsitepė, galima jį apiprausti po dušu. Geriausia nenaudoti muilo arba rinktis skirtą specialiai kūdikiams muilą ar prausiklį.
Retas kūdikis užauga nepatyręs, kas tai yra iššutimai. Vienų mažylių oda jautresnė, kitų – ne tokia jautri, tačiau iššusti pasitaiko kiekvienam, todėl geriau tam būti pasiruošus, kad viduryje nakties neprireiktų lėkti į budinčią vaistinę.
Tokiu atveju švariai nuvalytą ir nusausinai odelei reikalingas kremas nuo iššūtimų, specialus tepalas ar balzamas. Galima odą papurkšti ir apsauginiu skysčiu, putomis nuo iššutimo. Galima naudoti ir tam skirtą vaikišką pudrą. Jeigu vaikelio odelė iššunta dažnai, padės specialus barjerinis kremas, kuriuo rekomenduojama profilaktiškai patepti odelę kaskart keičiant sauskelnes.
Nepamiškite greta sauskelnių keitimo vietos visada laikyti atsarginį drabužėlių komplektą, kad jiems sušlapus ar išsitepus po ranka turėtumėte pamainą ir nereikėtų palikus kūdikį eiti jų ieškoti ar neštis jį kartu. Taip pat keletą švarių patiesaliukų.
Žingsnis po žingsnio
Paguldykite kūdikį ant nugaros, numaukite kelnes ar apatinę šliaužtinukų dalį, atsekite sauskelnes. Nuimkite jas ir padėkite į šalį, kad nepasiektų mažylis, po to nuvalykite kūdikio užpakaliuką sudrėkintu vatos padeliu, drėgna servetėle ar skudurėliu. Jeigu užpakaliukas labai išsitepęs, apiplaukite po kranu ar dušu.
Keičiant sauskelnes mergaitei svarbu užpakaliuką šluostyti iš priekio nugaros link. Keičiant sauskelnes berniukui pridenkite varpą, kad išvengtumėte netikėtos šlapimo čiurkšlės. Tada atsargiai nusausinkite jautrią kūdikio odelę lengvai tapšnodami, švelniu rankšluosčiu, bet netrindami arba palaikykite mažylį be sauskelnių, kol oda pati nudžius.
Kruopštus valymas ypač svarbus po kiekvieno tuštinimosi. Jeigu oda paraudusi, matosi bėrimų ar kitų sudirgimų, patepkite tepalu ar kremu, arba pabarstykite pudra.
Įsitikinkite, kur yra sauskelnių priekis, uždėkite jas ir užklijuokite lipdukus, tačiau ne per daug tampriai – tarp vaikučio kūno ir sauskelnių turi tilpti jūsų pirštas. Prieš dedant naujos rūšies, iki tol nenaudotas sauskelnes, pačiupinėkite jas ir apžiūrėkite, kur yra lipdukai, perskaitykite instrukcijas.
Nedarykite klaidos ir netraukite sauskelnių sparnelių prie kūdikio kojyčių, kad jie nespaustų, nebandykite uždėti dar laisviau, nes tada kyla rizika, kad šlapimas ar išmatos pratekės.
Kaip dažnai reikia keisti?
- Tėvams, neturintiems patirties, geriausia įsigyti sauskelnes su specialiu drėgmės indikatoriumi, kuris sureaguoja pakeisdamas spalvą sudrėkus ar prisipildžius sauskelnėms ir taip praneša, kad jas reikia keisti.
- Kitu atveju galima laikytis paprastos taisyklės: sauskelnes keisti kaskart prieš maitinimą, prieš miegą ir kūdikiui atsibudus. Daugelis mažylių sudrėkus ar prisipildžius sauskelnėms jaučia diskomfortą. Dėl to gali tapti neramūs, irzlūs, muistytis, tai irgi ženklas, kad reikia patikrinti sauskelnes.
- Iki metų sauskelnės paprastai keičiamos kas 2–3 valandas. Vaikeliui augant rečiau, nes jis rečiau šlapinasi ir tuštinasi.
- Kūdikiams, kurių odelė jautri, kuriems kartojasi iššutimai, bėrimai, sauskelnes reikia keisti kuo dažniau, maždaug kas porą valandų, nes net ir nedidelis kiekis šlapimo ar išmatos gali ją suerzinti. Padeda oro vonios, kai mažyliui prieš keičiant sauskelnes leidžiama pabūti nuogam 5–10 minučių.
- Tokiu atveju taip pat reikėtų išbandyti kelias skirtingas sauskelnių rūšis, nes galbūt jūsų pasirinktose yra kokių nors alergizuojančių medžiagų. Atkreipkite dėmesį, ar jos pralaidžios orui, ar pagamintos iš natūralių medžiagų, ar tinkamas dydis – per ankštos sauskelnės taip pat gali sudirginti odą.
Būkite visada pasiruošę
Dažnai sauskelnes prireikia keisti ne namuose, o važiuojant automobiliu, pasivaikščiojimo metu, būnant gamtoje, mieste, svečiuose ir pan. Tokiems atvejams būkite pasirengę: visuomet su savimi turėkite krepšį su visomis reikalingomis priemonėmis – sauskelnėmis, neperšlampančiu patiesaliuku, drėgnomis servetėlėmis, prausikliu, rankšluostuku, kremu nuo iššutimo, atsarginiais rūbeliais.