Džiūsta burna? Išsiaiškinkite priežastį!
Aut. Teodora Vaitkutė
Kserostomija vadinamas burnos sausumas vargina beveik 40 proc. vyresnių nei 65 – erių metų žmonių, bet gali atsirasti ir jaunesniame amžiuje, dažniau moterims, kiek rečiau vyrams. Taip atsitinka dėl įvairių priežasčių sumažėjus seilių išsiskyrimui. Šiai funkcijai sutrikus, gali pablogėti virškinimas, atsirasti blogas burnos kvapas, sunkiau kramtyti ir ryti, pajusti valgomo maisto skonį, greičiau genda dantys, užklumpa dantenų ligos, jau nekalbant apie nemalonius pojūčius – deginimą, skausmą, sausą kosulį, gerklės graužimą, balso pokyčius.
Atlieka daug svarbių funkcijų
Sveiko suaugusio asmens seilių liaukos per parą išskiria apie 0,75–1,5 litro seilių, didžiąją dalį – dieną. Naktį – tik labai nedidelį kiekį, kad neperdžiūtų burnos gleivinė. Apie 70 proc. seilių pasigamina pažandinėse seilių liaukose, apie 20 proc. paausinėse, likę 10 proc. poliežuvinėse ir mažosiose, kurios išsidėsčiusios lūpų, skruostų bei gomurio gleivinėje, jų iš viso yra daugiau nei 800.
Seilių sudėtyje yra 99 proc. vandens ir 1 proc. kitų medžiagų – baltymų, fermentų, amino rūgščių, antibakterinių medžiagų. Tuo grindžiama teorija, kad seilės turi gydomųjų savybių, tačiau ji nepagrįsta tyrimais. Jų konsistensija skiriasi priklausomai nuo to, kokios liaukos jas gamina, vandeningesnes išskiria pažandinės, o tirštesnes, su daugiau gleivių – paausinės, poliežuvinės ir mažosios.
Seilės vaidina svarbų vaidmenį: ne tik drėkina burnos gleivinę, liežuvį, bet ir padeda kramtyti bei ryti maistą, skaido krakmolą ir riebalus. Be to, į skonio receptorius seilės nugabena ištirpusias tam tikras maiste esančias medžiagas, taip sustiprindamos skonio pajutimą. Taip pat padeda artikuliuoti – tarti garsus. Kartu apvalo dantis ir dantenas nuo bakterijų, apsaugo virškinamojo trakto audinius.
Burnos sausumas: fizinės ir psichologinės priežastys
Kserostomiją gali sukelti įvairios ligos, dažniausiai autoimuninės, tokios kaip Sjögren sindromas, kuris pažeidžia seilių liaukas ir sutrikdo jų funkcijas. Taip pat neurologinės būklės, pavyzdžiui Alzheimerio liga, arba insultas, kai dėl nervų pažeidimų sutrinka žodinis suvokimas. Įtakos gali turėti ir diabetas, kai kurios kepenų, skydliaukės ligos. Seilių liaukas gali pažeisti ŽIV infekcija.
Burnos sausumas yra vienas iš daugiau nei 400 medikamentų šalutinių poveikių. Tarp jų yra preparatai hipertenzijai ir kitoms širdies-kraujagyslių ligoms, Parkinsono ligai, virškinimo, kvėpavimo, urogenitalinės sistemos sutrikimams gydyti, antidepresantai, migdomieji, priešuždegiminiai vaistai. Taip kai kuriems žmonėms pasireiškia šalutinis chemoterapinio, radioterapinio gydymo poveikis.
Nustatyta, kad burnos sausumas gali varginti asmenis, kurie patiria nerimo sutrikimus, panikos priepuolius. Tokiais atvejais šis simptomas jaučiamas periodiškai, dažniausiai būklei paūmėjus. Tačiau jei jis tęsiasi ilgiau nei tris mėnesius, be pertraukų, galima įtarti seilių liaukų funkcijų sutrikimus ar kitas priežastis. Dar viena galima kserostomijos priežastis – dehidratacija.
Žalingi įpročiai ir gyvenimo būdas
Burnos sausumo riziką padidina ir rūkymas, nes tabakas stabdo seilių išsiskyrimą, rūkant daugiau kvėpuojama per burną. Didelio fizinio aktyvumo reikalaujanti, ilgai trunkanti veikla, ypač kai oras karštas, dar vienas rizikos faktorius. Tai gresia ir sportuojantiems asmenims, lauko žaidimų mėgėjams. Kai kūnas intensyviai prakaituoja, seilių gali sumažėti. Ypač jei tuo metu vartojama nepakankamai skysčių.
Burnos sausumas dažniau vargina ir tuos, kurie naktį daug knarkia ir dėl to miega pravira burna. Taip gali atsitikti kvėpuojantiems per burną miegant dėl polipų nosyje, sergant sinusitu, kai kuriomis kitomis kvėpavimo sistemos ligomis. Naudojantiems naktį neišimamas ortodontines priemones, nešiojantiems protezus ir pan. Burnos sausumas naktį siejamas ir su nesaikingu alkoholio vartojimu.
Kai kserostomija susijusi su gyvenimo būdu ir įpročiais, dažnai pakanka juos pakoreguoti ir būklė pagerėja, simptomų sumažėja. Tokiems žmonėms rekomenduojama vengti gazuotų gėrimų su cukrumi, labai aštrių, rūgščių patiekalų ir produktų, burnos skalavimo priemonių su alkoholiu, saikingai naudoti kavą, pernelyg karštų arba pernelyg šaltų gėrimų, valgių. Gali pagelbėti ir oro drėkintuvas. Patariama dažnai gurkšnoti skysčius, kramtyti becukrę kramtomąją gumą.
Efektyvios gydymo priemonės ir būdai
Jeigu tai nepadeda, arba kai seilių išsiskyrimas sutrinka dėl ligos, vaistų naudojimo, prireiks gydymo. Lengvesniais atvejais gali būti naudojamas seilių pakaitalas. Jų būna purškiamų, skysčio, gelio, aliejaus formos. Sunkesniais atvejais gydytojas gali skirti sisteminių seilių išsiskyrimą stimuliuojančių vaistų, juos naudojant nemalonių pojūčių ir varginančių simptomų sumažėja.
Dažnai žmonėms, kurie kenčia nuo burnos sausumo, įtrūksta lūpų kampučiai, todėl reikėtų įsigyti specialaus šių žaizdelių gijimą skatinančio tepalo ar skysčio. Labai svarbu tinkamai prižiūrėti dantis, dantenas, skirti daug dėmesio burnos higienai. Būtinas reguliarus higieninis dantų valymas gydymo įstaigoje. Kasdien įpročiu turi tapti burnos skalavimas, ne tik po kiekvieno valgio, bet kiek įmanoma dažniau, gali būti naudojama dantų pasta, esant burnos sausėjimui, pastilės sausai burnai.
Tinka skalavimo priemonės, kurių sudėtyje yra medetkų, miros, ramunėlių, šalavijų, arbatmedžių, mėtų. Gali būti skiriami antibakteriniai preparatai, kurie padeda palaikyti burnos ertmės švarą, išvengti grybelinių jos ligų, o kartu apsaugo nuo dantų gedimo. Sudėtingais atvejais į pagalbą pasitelkiamos gydomosios procedūros, kurios skatina seilių gamybą. Tai gali būti elektrostimuliacija, lazerio terapija. Jeigu burnos sausumą sukelia seilių liaukų patologijos, ligos, gali būti taikomas minimaliai invazinis chirurginis gydymas – sialoendoskopija.
Kaip diagnozuojama?
Paprastai besiskundžiantiems burnos sausumu pacientams pirmiausiai atliekamas bendras kraujo tyrimas. Dažnai pasitelkiama saliometrija, tyrimas, kurio metu matuojamas seilių išsiskyrimo greitis. Gali būti atliekama saliografija, radiografinis seilių liaukų ištyrimas. Jo metu nustatomi seilių liaukose susiformavę akmenys, kurie gali sutrikdyti jų veiklą. Prireikus atliekama seilių liaukų audinio biopsija (paimamas audinio gabalėlis).