Čekši žirklutės: naujagimių ir kūdikių nagučiams reikia daugiau dėmesio, nes jie greičiau auga
Aut. Teodora Vaitkutė
Kai kurie naujagimiai, dažniausiai pernešioti, jau gimsta su gana ilgais nagučiais. Pirmąsias dvi savaites jų kirpti nerekomenduojama, tačiau kūdikių nagai nors ir ploni, yra gana aštrūs, todėl tokias atvejais gali tekti užmauti pirštinytes, kad mažyliai neapsidraskytų. Tai tik laikina išeitis, o tėvams per tą laiką reikia pasirūpinti nagų priežiūros priemonėmis ir pasiruošti šiai procedūrai, kurią teks atlikti dažnai. Kūdikių nagučiai auga labai greitai, tad pačeksėti žirklutėmis teks keliskart per savaitę.
Pirmas dvi savaites kirpti nepatartina
Apie 10-ąją nėštumo savaitę pradeda formuotis vaisiaus rankų, o keturiomis savaitėmis vėliau – ir kojų pirštų nagai. Iki kūdikio gimimo jie jau būna visiškai susiformavę, tačiau nagus ir pirštus jungiančiai membranai reikia laiko, kol šiek tiek sutvirtėja, o nago plokštelė sukietėja. Todėl ir nepatariama skubėti jų kirpti. Kadangi mažyliai aktyviai juda, o judesiai dar nepakankamai koordinuoti, nagučiai gali nesunkiai pažeisti veido odą, akis. Nuo to apsisaugoti padeda plonos medvilninės pirštinės.
Naujagimių ir kūdikių nagus reguliariai kirpti ir prižiūrėti svarbu dar ir dėl to, kad panagėse, kai jie pernelyg ilgi, susidaro palankios sąlygos kauptis įvairiems mikroorganizmams. Visi žinome, kad kūdikiai nuolatos kiša pirštus į burną, mėgsta juos čiulpti, ypač kai ima dygti pirmieji dantukai, taigi, nagų higienai ir dėl to reikia skirti pakankamai dėmesio. Tai padės išvengti infekcijų, grybelio, kitų patogenų, kad jie nepatektų į akis, nosį, burną ir mažylis jais neužsikrėstų.
Svarbu įsigyti saugius higienos įrankius
Kol naujagimio nageliai stiprėja ir auga, pats laikas įsigyti tinkamas nagų higienos priemones. Suaugusiems skirtos žirklutės smailais galais netiks, nes jos yra pernelyg aštrios. Žirklutės vaikams yra bukos, užapvalintos, todėl rizika, kad netyčia įkirpsite ar įdursite, žymiai sumažėja. Mažyliui paūgėjus galima naudoti ir žnyplutes, kai kuriems jomis kirpti patogiau. Yra žnyplučių, prie kurių pritvirtintas didinamasis stiklas, kad suaugusiems būtų geriau matyti mažyčiai kūdikio nagai.
Nukirpus nagus dar galima papildomai juos padildinti dilde, kad nebūtų aštrūs. Geriausia rinktis minkštą ir lanksčią, ne stiklinę ir ne metalinę, o pagamintą iš plastiko. Yra ir tyliai veikiančių elektrinių vaikiškų dildžių su skirtingais antgaliais skirtingo amžiaus vaikams. Kai kada nagučius pakanka tik patrumpinti dildant, nereikia ir kirpti. Galima įsigyti specialų nagų priežiūros rinkinį, skirtą kūdikiams, kuriame sukomplektuoti visi reikalingi įrankiai. Be jau minėtų dažnai juose dar yra ir pincetas, minkštas šepetėlis panagėms valyti.
Pasirinkite tinkamą vietą, būdą ir laiką
Mažyliui kirpti nagus reikėtų gerai apšviestoje namų vietoje – taip sumažinama tikimybė netyčia įkirpti, ar nukirpti nagą per trumpai, netinkama forma. Kaip ir suaugusiems, kūdikiams nagus reikėtų kirpti tiesiai, neapvalinant ir netrumpinant nagų kraštų, nes tokiu atveju nagai gali įaugti. Nagų nereikėtų kirpti per trumpai, nes tai taip pat gali padidinti infekcijų riziką. Norėdami išvengti sužeidimų, kiekvieną nagą kirpkite tvirtai prilaikydami pirštą ir švelniai atitraukdami minkštąją jo dalį nuo nago.
Dažnai naujagimiai ir kūdikiai susierzina, kai pajunta, kad kažkas laiko jų ranką ir pirštą ir neleidžia judinti. Kai kurie supykę ima muistytis ir nagus nukirpti tinkamai, saugiai tampa sudėtinga. Tokiais atvejais reikėtų palaukti, kol jie nurims ir bandyti vėl. Išeitis – nagučius kirpti, kai kūdikis miega arba tuomet, kai kūdikis žinda krūtį. Tiesa, tokiu atveju prireiks tėvo ar kito suaugusiojo pagalbos. Nagus kūdikiui labai patogu kirpti, kai jis visais pirštukais įsikimba į rodomąjį mamos ar tėčio pirštą.
Gali atsirasti nagučių kirpimo baimė
Naujagimiams nagai auga greičiau, tad rankų nagus kirpti gali teikti du ar tris kartus per savaitę, kas trys – keturios dienos, kūdikiams paprastai užtenka ir vieno karto. Kojų nagai auga maždaug keturis kartus lėčiau nei rankų, tad juos kirpti užteks vieną arba du kartus per mėnesį. Verta žinoti, kad vasarą nagai auga greičiau nei žiemą. Rankų nagai per parą paauga maždaug po 0,15 mm, o per mėnesį – apie 4,5 mm. Nagų augimo greitis su amžiumi lėtėja ir tai yra natūralus procesas.
Jei vos tik pradėjus kirpti nagus kūdikis kaskart tampa nerimastingas, pabandykite nukreipti jo dėmesį su žaisliukais, jį dominančiais daiktais, galbūt padainuokite, pakalbinkite, ar paprašykite kitų šeimos narių pagalbos, kad jį kuo nors užimtų, kol jūs atliksite šią procedūrą. Jokiu būdu to nedarykite per prievartą, kad mažyliui neatsirastų nagučių kirpimo baimė, kurią įveikti gali būti sudėtinga. Tuomet pasirūpinti tinkama nagų higiena gali tapti sudėtinga užduotimi.
Būkite atsargūs, kad nagas neįaugtų
Įaugantys nagai yra kūdikiams ir mažiems vaikams pakankamai dažnai pasitaikanti problema. Dažniausia nagų įaugimo priežastis – netinkamas jų kirpimas. Negalima kirpti nagų lanku, reikia stengtis kirpti tiesia linija. Be to, kūdikių nagai labiau linkę įaugti, jei juos nukerpate per arti odos. Jie yra minkšti, greitai auga, liečiasi su batais, kojinėmis, todėl dažnai įauga būtent dėl to. Kalti gali būti per siauri ar išaugti ir dėl to per ankšti batukai, ypač spaudžiantys didįjį pirštą.
Jeigu pastebėjote, kad oda ties nagu paraudo, patino, nedelskite ir pasikonsultuokite su gydytoju. Atkreipkite dėmesį, jei kūdikis jums liečiant skaudamą pirštuką instinktyviai atitraukia pėdą, arba palietus įaugusį nagą sureaguoja ir pradeda verkti. Tokie simptomai kaip išskyros, tekančios iš įaugusio nago, karščiavimas, plačiai išplitęs paraudimas ir patinimas rodo, kad pro pažeistą odą į organizmą pateko infekciją, todėl reikėtų nedelsiant kreiptis į gydymo įstaigą.