Ausų kamščiai: palikti ramybėje ar stengtis pašalinti?
Aut. Teodora Vaitkutė
Ausyse susikaupianti medžiaga, vadinama siera arba vašku, daugeliui iš mūsų nekelia jokių rūpesčių. Dažniausiai ji pasišalina savaime, be pastangų. Tačiau kai kurie žmonės turi polinkį į padidėjusį sieros išsiskyrimą ir dėl to jiems susidaro ausų kamščiai. Jie gali susiformuoti ir dėl netikusių higienos įpročių, kai kurių ligų, tam tikrų pomėgių. Kurį laiką šie dariniai netrukdo, bet ilgainiui gali pradėti kelti diskomfortą, skausmą, pakenkti klausai. Kaip saugiai pašalinti sieros kamščius ir kokiais atvejais tai tikrai reikia daryti?
Su švara neturi nieko bendro
Dalis žmonių, ypač vyresnio amžiaus, vis dar mano, kad gelsvos spalvos medžiaga, kuri kaupiasi ausyse, yra nevalyvumo požymis ir pernelyg uoliai jas švarina. Tuo tarpu specialistai tvirtina, kad ausys pukiai išsivalo savaime, be to, natūraliai prasiplauna maudantis, prausiantis po dušu, plaunant galvą. Muiluoti jų vidų, specialiai trinti nėra jokio reikalo. Valyti su kosmetiniais krapštukais galima tik iš išorės, nekišant giliai į ausies kanalą. O krapštymas kokiu nors kitu daiktu itin pavojingas, nes galima netyčia pažeisti ar net pradurti ausies būgnelį.
Visų pirma vertėtų žinoti, kad išorinėje klausomojoje landoje kaupiasi ne purvas, o odos epidermio dalelės, riebalinių liaukučių ir prakaito liaukų išskyros. Iš jų susidaro klampi panaši į vašką masė. Ji plonu sluoksnu sutepa ausies būgnelį, tai padeda jam išlikti minkštam ir elastingam, suteikia apsaugą nuo vandens. Be to, ji „suriša“ į ausies landą iš aplinkos patekusius nešvarumus, dulkes, apsaugo nuo į ją galinčių patekti bakterijų ir mikroorganizmų, (turi juos naikinančių, priešuždegiminių savybių), vabzdžių, svetimkūnių, taip pat drėkina.
Kas sutrikdo natūralų procesą?
Taigi, svarbiausia ausų sieros, kurios sudėtyje yra keratino, cholesterolio, fermentų, riebalų rūgščių, organinio junginio skvaleno funkcija - apsauginė. Paprastai ši medžiaga pasišalina savaime: sudžiūva, sukietėja ir išbyra kramtant, žiovaujant, kalbant, sportuojant, judant, išplaunama prausiantis ar maudantis, dažnai mums net nepastebint. Šį natūralų procesą gali sutrikdyti ausies anatominės savybės, tokios kaip siaura ar kreiva klausomoji landa, įvairios ausies patologijos, pavyzdžiui, kaulinės išaugos, patirtos traumos ir pan.
Įtakos ausų sieros klampumui, kiekiui turi ir medžiagų apykaitos sutrikimai, endokrininės sistemos ligos. Ausų sieros sekreciją gali paskatinti didesnis aplinkos užterštumas, dulkės. Tai priklauso netgi nuo amžiaus, rasės. Nustatyta, kad vyresnių asmenų ausų siera tąsesnė, kietesnė palyginus su vaikų. Kaukaziečių ir afrikiečių – drėgnesnė nei azijiečių ir čiabuvių amerikiečių. Stresas ir baimė gali taip pat gali padidinti sieros išsiskyrimą. Kita galima priežastis – ausies kanale augantys plaukai, dažnos ausies infekcijos, odos ir kai kurios genetinės ligos.
Gali tekti keisti įpročius
Dėl minėtų priežasčių sieros ausyse gali susikaupti daugiau, dėl to gali susidaryti ir ausų sieros kamščiai. Kai žmogus ausis nuolatos krapštinėja, valo krapštukais, smeigtukais ar kitais daiktais, siera gali būti nustumiama gilyn ir prilipti prie ausies būgnelio, taip pradeda formuotis kamštis. Tai dažna nešiojančių klausos aparatus, nuolatos naudojančių ausų kamštukus asmenų problema. Šie prietaisai trukdo sierai pasišalinti. Su tuo susiduria ir plaukikai, nardymo entuziastai, nes dėl nuolatinio, ilgo buvimo vandenyje jų ausyse gaminasi daugiau sieros.
Kuo kamštis didesnis ir kietesnis, tuo daugiau diskomforto sukelia – iš pradžių vargina tik nemalonūs užgulimo, spaudimo ar tempimo pojūčiai, erzinantis niežėjimas, dilgčiojimas, vėliau atsiranda skausmas, ilgainiui gali sutrikti ir pusiausvyra, svaigti galva, atsirasti spengimas, gali pradėti varginti dažni uždegimai. Kai kuriems atsiranda klausos sutrikimų – ji ima silpnėti, po kurio laiko, jei kamštis nepašalinamas, žmogus gali ir visai apkursti, ypač vyresnio amžiaus. Išplovus ausis klausa dažniausiai atsistato.
Savigyda užsiimti nevertėtų
Jeigu įtariate, kad ausyje galėjo susiformuoti sieros kamštis, jokiu būdu negalima jo bandyti išimti patiems kosmetiniu krapštuku ar kokiu kitu tam nepritaikytu daiktu. Jie tik nustums kamštį dar giliau. Tai gali padidinti infekcijų riziką, dar labiau pabloginti simptomus. Ausų lašai nuo kamščių, purškalai sierai tipdyti - gali būti pirmoji pagalba.
Jeigu turite polinkį į sieros išsiskyrimo perteklių ar kamščių susidarymą, naudojate klausos aparatą, juos pravartu naudoti ir profilaktiškai.
Jeigu šios priemonės nepadės, patikėkite ausies valymą gydytojams. Jie turi specialius instrumentus ir įrangą, kurie užtikrina šios procedūros saugumą ir efektyvumą, leidžia išvengti skausmo ir nemalonių pojūčių. Gali būti naudojamas specialus švirkštas su vandeniu, prireikus - ir kabliukas, yra įvairių modernių plovimo sistemų, siurbliukų. Ne mažiau svarbu, kad gydytojai otorinolaringologai prieš tai gali tiksliai nustatyti jūsų nusiskundimų priežastį, atlikti tyrimus ir išsiaiškinti, ar dėl to tikrai kaltas sieros kamštis, atmesti kitas ligas.
Ar žinote, kad:
- Sieros kamščiai lemia apie 60–70 proc. klausos aparatų gedimų. Todėl, jei juos naudojate, teks nuolatos rūpintis, kad ausų kamščiai nesusidarytų. Periodiškas profilaktinis ausų praplovimas savarankiškai, naudojant tam skirtas priemones, ar gydytojo kabinete – tokiais atvejais būtinas.
- Atidesni turėtų būti tie, kurie negali gyventi be ausinių, įkišamų į ausis – dažnai, ilgą laiką jas naudojant pasunkėja sieros pasišalinimas natūraliu būdu, dėl to gali susiformuoti kamštis. Todėl siūloma periodiškai ausis prasivalyti kamščius tirpdančiais preparatais.
- Jeigu turite polinkį į ausų kamščius, prieš vykdami atostogauti, ypač jei planuojate daug maudytis, nardyti, apsilankykite pas otorinolaringologą ir pasitikrinkite. Jei formuojasi kamštis, geriau jį pašalinti, nes į ausis nuolat patenkant vandeniui jis gali išbrinkti ir visai jas užkišti su visomis nemaloniomis pasekmėmis. Apsauginiai ausų kištukai taip pat gali padėti apsaugoti nuo vandens patekimo.
- Manoma, kad apie 6 proc. pasaulio gyventojų dėl sieros kamščių patiria klausos sutrikimus ir kitus nemalonius pojūčius bei varginančius simptomus. Apie 4 proc. iš jų kasmet dėl to konsultuojasi su medikais.
- Jeigu dirbate dulkėmis užterštoje aplinkoje, dėvėkite specialias apsaugines ausines arba užsikirškite ausis vata.
- Mokslininkai teigia, kad ausų išskyros gali suteikti daug naudingos informacijos apie žmogaus sveikatos būklę. Jeigu jos vandeningos, žalsvos, greičiausiai sergate ausies infekcija, jeigu įgyja specifinį kvapą – tikėtina, kad jums yra ausų uždegimas. Kai siera pradeda tekėti iš ausų, galima įtarti cholesteotomą (tai liga, kai vidinėje ausyje prasideda epitelio, kurio ten neturėtų būti, augimas).
- Sieros kamščių pašalinimas yra pati dažniausia otorinolaringologinė procedūra, atliekama priminės sveikatos priežiūros įstaigose.
- Ausų siera formuojasi ir gyvūnų, tiesa, tik žinduolių ausyse.
Primename, kad, jeigu nesate tikri dėl priemonių naudojimo, turite klausimų dėl tinkamos priemonės pasirinkimo, geriau pasikonsultuoti su specialistais. „MANO vaistinėse“ dirbantys specialistai visuomet pasiruošę padėti bei patarti. Užsukite į artimiausią „MANO vaistinę“ arba paskambinkite: +370 382 33014.
Darbo laikas: I-V nuo 8.00 iki 17.00 val.