Aknė: žymiai rimčiau, nei paprasčiausi spuogai
Aknė yra lėtinė, uždegiminė odos liga, kuri dažnai kartojasi ir vargina ne tik paauglius, bet ir suaugusius. Jai būdingi įvairių tipų bėrimai – pradedant inkštirais, papulėmis, pūlinukais, baigiant skausmingais mazgais, kurie gali būti pilni pūlių. Jie dažniausiai nusėja veidą, bet gali išplisti ir kaklo, nugaros, krūtinės, rankų viršutinės dalies zonoje. Negydoma ar gydoma netinkamai aknė gali palikti randus visam gyvenimui.
Gali pažeisti giliuosius odos sluoksnius
Paauglystėje sergamumas akne yra didžiausias, net iki 80–90 proc. Serga tiek vyrai, tiek moterys, bet vyrai dažniau sunkesne forma. Moterims bėrimai susiję su menstruacijų ciklu, suintensyvėja prieš ar po jų. Pastarąjį dešimtmetį spuogai vargina vis daugiau 27–45 metų asmenų, kurie paauglystėje iš viso nebuvo susidūrę su šia problema. Vėlyvąja akne dažniausiai serga aktyvios, stresą patiriančios, intensyviai gyvenančios ir rūkančios moterys.
Spuogas iškyla uždegimui apėmus riebalinę liauką. Paprastai tai atsitinka prasidėjus lytiniam brendimui, kai suaktyvėja riebalinių liaukų veikla. Jas stimuliuoja hormonai, kuriuos gamina antinksčių liaukos. Tuo pat metu keičiasi ir riebalinių liaukų išskiriamo sekreto (sebumo) struktūra, jis tampa klampesnis, jo daugiau išsiskiria. Po tam tikro laiko maišelio formos folikulai, kurie odos poras jungia su riebalinėmis liaukomis, ima kimštis, po oda formuojasi inkštirai.
Jie gali būti baltieji uždari arba juodieji atviri. Jeigu į šiuos kamštukus, dar vadinamus kamedonais, patenka bakterijos, dažniausiai ant odos gyvenanti Propionibacterium acnes, prasideda uždegimas, ima formuotis raudonas mazgelis, kuris vėliau virsta pūlinuku. Išsivysčius itin sunkiam uždegimui, susidaro pūlingi aknės mazgai, cistos. Jiems sugijus lieka tamsesnės dėmelės ir randai, nes tokiu atveju uždegimas apima giliuosius odos sluoksnius (dermą).
Nepatartina laukti, kol praeis savaime
Kai kurios mokslinės studijos rodo, kad aknės riziką padidina genetiniai faktoriai, šis sutrikimas gali būti paveldimas. Sutrikdyti riebalų liaukų veiklą gali ir kai kurie vaistai, kurių sudėtyje yra ličio ir hormonų androgenų. Įtakos turi hormonų pusiausvyros sutrikimai, kuriuos gali sukelti endokrininės sistemos, psichikos ligos, emocinė įtampa, ilgalaikis nuovargis. Dar viena priežastis – netinkama mityba, riebus, keptas, daug angliavandenių, cukraus turintis maistas.
Nerasime nė vieno žmogaus, kuriam bent kartą kitą gyvenime nebūtų išdygęs spuogas. Tačiau aknė – tai kas kita, nei pavieniai spuogai. Pasak gydytojų dermatovenerologų, ją atpažinti galima pagal tai, kad spuogai būna ne pavieniai, o išsidėstę grupėmis, jų daug. Be to, jie atsiranda tam tikrose kūno vietose, pirmiausia ant kaktos, tarpuakio, smilkinių, nosies, skruostų, smakro, vėliau iš ten gali plisti į ir pasmakrę, kaklą, ant krūtinės, nugaros, pečių, rankų viršutinės dalies.
Netinkama odos priežiūra, naudojama kosmetika, nepakankama higiena, karštas ir drėgnas klimatas gali dar labiau paaštrinti situaciją. Koronaviruso pandemijos metu stipresnius aknės bėrimus, didesnį uždegimą veido srityje gali išprovokuoti nuolatinis medicininių kaukių, respiratorių dėvėjimas. Jeigu matote, kad uždegimas nepraeina, mazgeliai virsta pūlinukais, apima didesnius odos plotus, bėrimas nuolatos kartojasi, reikėtų nedelsti ir kreiptis pagalbos.
Derinami skirtingi gydymo metodai
Jei aknė lengvos formos, padės specialūs prausikliai, kaukės, veido kremai ar geliai, kurie atstato drėgmę, mažina odos ragėjimą. Kartą per savaitę ją galima nušveisti švelniu šveitikliu. Svarbi ir sveikesnė mityba, reikėtų vengti riebaus, aštraus, kepto maisto, saldumynų, kepinių iš baltų miltų ir kitų greitųjų angliavandenių gausių produktų arba naudoti jų mažiau. Tyrimai rodo, kad odos būklė pagerėja, kai organizmas gauna pakankamai vitaminų A, E ir cinko.
Sudėtingesniais atvejais, kai minėtos priemonės nepadeda, gydytojas dermatovenerologas skirs medikamentinį gydymą. Tai gali būti tepamieji preparatai su antibiotikais, benzolio peroksidu, azelaino rūgštimi ir kitomis aktyviomis medžiagomis. Gali prireikti ir geriamųjų antibiotikų ir juos gali tekti naudoti ilgesnį laiką. Jeigu aknė susijusi su hormonų pusiausvyros sutrikimais, gali būti skiriami hormoniniai preparatai, moterims – kontraceptikai.
Jeigu formuojasi aknės mazgai su pūliniais, cistos, gali būti skiriamos steroidinių hormonų kortikosteroidų injekcijos. Spuogų gijimą paspartina ir randus efektyviai gydo inovatyvios lazerinės procedūros. Pasitelkiama ir mezoterapija (jos metu po oda suleidžiamos įvairių medžiagų, tarp jų ir hialurono rūgšties, mikroinjekcijos), dermabrazija (gilus cheminis odos šveitimas). Gydymas paprastai trunka gana ilgai, todėl prireiks kantrybės.
Praktiniai patarimai, kurie padės išvengti aknės paūmėjimo
-
Du kartus per dieną prauskite veidą šiltu vandeniu ir specialiu muilu ar prausikliu;
-
Nedraskykite spuogų ir jokiu būdu jų nespauskite, nes uždegimas dar labiau sustiprės, infekcija išplis;
-
Stenkitės kuo mažiau liesti veidą rankomis, patraukite nuo jo telefoną, kai kalbate;
-
Dažnai plaukite rankas, jeigu nešiojate akinius, palaikykite jų švarą, dezinfekuokite;
-
Jeigu aknė išplitusi ant nugaros, pečių, krūtinės, venkite labai aptemptų rūbų, laisvesni leis odai kvėpuoti;
-
Dažniau skalbkite drabužius, kurie liečiasi su ligos pažeista oda;
-
Rinkitės kosmetiką jautriai odai, venkite riebių odos priežiūros produktų;
-
Prieš eidami miegoti, kruopščiai nuvalykite odą specialiomis priemonėmis;
-
Vasarą nepiktnaudžiaukite saule, nes dėl to gali paspartėti sebumo gamyba.